magazine top

Metalplast-Kalisz Sp. z o.o. to firma wywodząca się z państwowego przedsiębiorstwa będącego jednym z prekursorów produkcji okien PCV w Polsce. Od maja 2000 roku jest w pełni prywatnym przedsiębiorstwem ze 100-procentowym udziałem krajowego kapitału. Siedziba mieści się w Kaliszu w województwie wielkopolskim. Dywersyfikacja napędzająca rozwój przedsiębiorstwa spowodowała powstanie grupy Metalplast-Kalisz. Główną gałęzią działalności pozostała produkcja najwyższej jakości okien i drzwi z PCV oraz aluminiowych, drzwi ognioodpornych, fasad, świetlików, ogrodów zimowych. W swojej ofercie produkcyjnej spółka posiada również wyroby z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorstwo oferuje także usługi w branży odnawialnych źródeł energii oraz w zakresie badawczo-rozwojowym. Grupa posiada interdyscyplinarną kadrę specjalistów oraz stale modernizowane zaplecze technologiczne. Odbiorcami produktów i usług grupy Metalplast-Kalisz są koncerny, deweloperzy, firmy wykonawcze czy handlowe oraz instytucje jak i klienci indywidualni.

Specjalnie dla BusinessPL o firmie odpowiada pani Katarzyna Żarnecka, Kierownik Działu Sprzedaży ZTS Metalplast-Kalisz.

Czy mogłaby Pani pokrótce przedstawić historię powstania i rozwoju firmy Metalplast-Kalisz?

Firma jest spadkobiercą mieszczącej się jeszcze przed wojną w tej samej lokalizacji tzw. „Fabryki Lalek”. W 1945, po całkowitym zniszczeniu przez pożar, rozpoczęła się trwająca do 1959 r. budowa od podstaw „Fabryki Wyrobów Celuloidowych i Bakelitowych”, późniejszych Kaliskich Zakładów Tworzyw Sztucznych, słynących w kraju i za granicą jako producent lalek. W 1972 r.- już jako Zakłady Elementów Wyposażenia Budownictwa „Metalplast-Kalisz” wprowadziła do produkcji i sprzedaży sedesy, hełmy ochronne, kratki wentylacyjne drzwiowe oraz wkładki dystansowe z tworzyw termoplastycznych. Z każdym okresem działalności firma powiększała swój portfel produktów, zdobywając coraz większą ilość klientów. Oferta została wzbogacona m.in. o dolnopłuk czy tuleje wentylacyjne oraz wiele innych. Potrzeby naszych klientów były inspiracją do zaistnienia niektórych z nich. Przez wiele lat dużą część produkcji stanowiło wytwarzanie płyty falistej, po którą ustawiały się kolejki nabywców wzdłuż całej ulicy Niecałej. Z ciekawostek historycznych można wspomnieć, że przedsiębiorstwo produkowało również na potrzeby ówczesnego resortu obrony. Przełomem w produkcji był rok 1986, w którym to firma jako trzecia w kraju uruchomiła produkcję okien z PCV w systemie POLTROCAL, a w kolejnych latach PANORAMA, TROCAL oraz ROPLASTO. Obecnie od kilkunastu lat Metalplast opiera swoją produkcję stolarki PCV na profilach niemieckiej firmy SALAMANDER. Kolejnym bardzo ważnym okresem dla firmy był rok 2000, kiedy to z powstałej firmy „Metalplast-Kalisz”, wydzielono dwie spółki, w tym funkcjonujący do dzisiaj pod tą nazwą Zakład Tworzyw Sztucznych „Metalplast-Kalisz”. Wyodrębniona firma z początku przejęła produkcję i sprzedaż głównych grup produktowych w zakresie wyrobów z tworzyw sztucznych, a w następnych latach produkcję stolarki PCV i AL. Po przemianie ustrojowej spółka została sprywatyzowana, a w minionym roku doszło do zmiany właścicieli w drodze wykupu menadżerskiego.

Grupa Metalplast-Kalisz oferuje szeroką gamę produktów i usług. Czy mogłaby Pani omówić szczegółowo aktualny przedmiot działalności firmy?

Jak na wstępie wspomniałam, główną gałęzią działalności pozostaje produkcja najwyższej jakości okien i drzwi z PCV oraz stolarki otworowej z aluminium. Stosowane przez nas rozwiązania umożliwiają dowolne kreowanie przestrzeni i zabudowy powierzchni, tj. elewacji aluminiowo-szklanych, ogrodów zimowych, przeszklonych ścianek działowych, a także przeszklonych daszków i okapów, wiatrołapów czy balustrad szklanych oraz poręczy. Poza w/w produkcją stolarki otworowej oraz różnego typu akcesoriów, grupa wytwarza także rozliczne produkty z tworzyw sztucznych dla branży budowlanej (miedzy innymi hełmy budowlane, dystanse do zbrojeń, elementy armatury z tworzyw sztucznych, a także świadczy usługi produkcji wtryskowej na zlecenie). Posiadamy park maszynowy pozwalający na realizację, oprócz produkcji podstawowego asortymentu, zamówień na produkty z tworzyw sztucznych niezwiązane branżowo. Pomagamy naszym klientom wdrożyć nowe produkty, oferując usługę opracowania dokumentacji, aż po produkcję seryjną.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Grupa docelowa klientów jest bardzo szeroka, poczynając od dużych firm deweloperskich, przez instytucje państwowe, samorządowe i komunalne, po mniejsze prywatne firmy i odbiorców indywidualnych. W zakresie stolarki otworowej możemy pochwalić się współpracą z takimi firmami jak JAKON czy DEMOCO z Tarnowa Podgórnego, ANTCZAK Kalisz, BUDIMEX Poznań, BERGER-BAU Wrocław. Do naszych klientów należą również firmy o mniejszym zasięgu działania, ale równie dla nas bardzo ważne jak SOHO INVESTMENTS czy wieloletni partner, firma RAWBUD z Rawicza, z którą zrealizowaliśmy całe osiedla w Rawiczu, Gostyniu czy Miliczu. W przypadku wyrobów z tworzyw sztucznych, od lat jesteśmy dostawcą produktów i półproduktów dla firmy ELEKTROMETAL z Cieszyna, działającej w branży górniczej i gazowniczej. Wykonujemy zlecenia produkcyjne dla kaliskiej firmy Dr. MARCUS INTERNATIONAL, producenta zapachów samochodowych. Odbiorcami naszych produktów są producenci stolarki drzwiowej drewnianej, m.in. POL-SKONE, PORTA, DRE czy INVADO. Produkowane przez nas hełmy budowlane Bratek można kupić w wielu hurtowniach i sklepach z artykułami BHP jak i w sieciach branżowych dzięki współpracy m.in. z dużymi dystrybutorami narzędzi, elektronarzędzi i odzieży roboczej – PS Trading, Stalco, Profix. Troszczymy się o każdego naszego klienta i stale dążymy do poprawy obsługi będąc świadomymi, że nie ma kresu udoskonalania tego procesu. Należy dodać, że otwierając się na nowe światowe rynki, staramy się identyfikować potrzeby nowych klientów. Jak wspomnieliśmy, dewizą naszej firmy jest elastyczność. To przez cały czas było i jest kluczem naszego sukcesu. Umiejętność dostosowywania się do wymogów rynku i poszukiwanie optymalnych rozwiązań produkcyjnych to obowiązujący elementarz przedsiębiorcy.

Grupa Metalplast-Kalisz dostarczyła swoje produkty do wielu projektów budowlanych. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o najciekawszych realizacjach?

Bez liku …. Od Bałtyku po Tatry, od wschodu do zachodu. Sprzedajemy do klientów z krajów z Europy Zachodniej (np. Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Francja czy Belgia), do firm z Litwy, Czech, Rumuni oraz Ameryki Północnej (np. Kanada jak i USA) czy do Afryki (Angola). Gro inwestycji, do realizacji których dostarczamy i montujemy naszą stolarkę, to budynki mieszkaniowe wielorodzinne. W ostatnim okresie najciekawsze powstają na lokalnym rynku, realizowane przez firmę Antczak z Kalisza (RiverSide, ŁÓDZKA 7 czy MIĘDZY MOSTAMI). Okna i drzwi aluminiowe, ciekawie uzupełnione zdobieniami, można podziwiać w odrestaurowanym budynku kaliskiego „Gołębnika”, w którym obecnie mieści się główna siedziba firmy TUTTI SANTI. Wyprodukowane przez naszą firmę okna i drzwi zdobią wyremontowane czy nowobudowane szkoły oraz przedszkola. W minionych latach było ich sporo. Jedną z ciekawszych będzie szkoła podstawowa w Lenartowicach, z przeszklonymi fasadami. Coraz częściej realizujemy bardzo ciekawe projekty prywatnych inwestorów, również indywidualnych. Do konstrukcji o dużych gabarytach wykorzystana jest wówczas stolarka aluminiowa – przeszklone fasady, ogrody zimowe czy zabudowy basenów wpisują się w polski krajobraz. Nasze okna służą także osobom, które spędzą całe swoje życie lub jego część w odosobnieniu – mam na myśli Zakład Karny w Rawiczu. Również za granicą Polski powstają interesujące projekty z udziałem naszych okien. Współpraca ze szwajcarskim klientem zaowocowała wykonaniem konstrukcji aluminiowych, w tym drzwi przesuwnych HST z bardzo dużymi przeszkleniami, do realizacji inwestycji zlokalizowanej w pięknie położonej alpejskiej miejscowości. Obecnie jesteśmy w trakcie wykonania następnego zamówienia. Ślusarka będzie montowana w budynkach, będących kontynuacją rozpoczętej w zeszłym roku budowy. Od wielu lat dostarczamy stolarkę na rynek niemiecki. Remontowane są kamienice (Bremenhaven, Berlin) czy wznoszone są całe osiedla domków jednorodzinnych, w których nasi Klienci montują okna i drzwi, wyprodukowane w Metalplaście. Można tych inwestycji wymieniać jeszcze dużo, tak w kraju jak i za granicami Polski. Wierzymy, że najważniejsze projekty jeszcze przed nami…

Czym wyróżniają się produkty sygnowane logo Metalplast-Kalisz? Co uważają Państwo za największe atuty firmy?

Podkreślę raz jeszcze - dynamika potrzeb rodzi potrzebę ciągłego podnoszenia jakości i dostosowywania warunków produkcji do oczekiwań klienta. Ten wydawałoby się truizm powinien ciągle tkwić w świadomości każdej firmy. Metalplast przyjął strategię angażowania technologii optymalnych dla danych kryteriów branży. Aktywnie współpracujemy z dostawcami systemów stolarki jak np. czołowi dostawcy prefabrykatów. W naszej produkcji wykorzystujemy najlepsze rozwiązania profili PCV – Salamander oraz technologie aluminiowe – Yawal. Technologie te niewiele by wniosły, gdyby nie czynnik ludzki. Możemy się pochwalić kadrą fachowców zarówno na etapie produkcji jak i montażu. W stolarce otworowej ważne są również elementy podnoszące jakość, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania okien i drzwi. Tu polegamy na takich firmach jak Siegenia, Wood Glass czy VBH. To tyle i aż tyle, żeby pozostawać w sferze zainteresowania klientów.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie grupa? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów spółki Metalplast-Kalisz?

Działalność opieramy na wykwalifikowanej kadrze liczącej kilkadziesiąt osób. Staramy się dążyć do jak największej stabilności zespołu, co pozwala tworzyć organizację opartą na ludziach, ich doświadczeniu. Możemy pochwalić się, być może jako nieliczni w kraju, iż w naszej firmie w ramach ciągłości i sukcesji zawodowej, niektóre osoby przepracowały swe całe życie zawodowe, począwszy od swej pierwszej pracy w latach pięćdziesiątych, aż do emerytury. Chcemy kontynuować tę tradycję szacunku do pracownika tym bardziej, że Prezes Zarządu sam przeszedł taką ścieżkę, zaczynając swą życiową karierę zawodową właśnie w Metalplaście.

Sprawna produkcja nie byłaby możliwa bez doświadczonej kadry, ale również bez odpowiedniego zaplecza technologicznego. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym przedsiębiorstwa i ostatnich inwestycjach?

W coraz większym zakresie, z uwagi na naszą działalność w sferze B+R gro informacji zaczynamy traktować już jako poufne. Ogólnie możemy powiedzieć, iż permanentnie unowocześniamy nasz park maszynowy, technologie i procedury. Głównym celem na najbliższe lata są inwestycje w formie Greenfield. W kontekście Metalplastu, jest natomiast budowa od podstaw nowoczesnego zakładu produkcyjnego w formule Przemysł 4.0. W dziale odnawialnych źródeł energii pracujemy nad farmą fotowoltaiczną…

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami oraz podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Tak. To prawda. Bardzo sobie cenimy współpracę z producentami systemów jak np. Yawal czy Salamander. Ale także świetnie nam się współpracuje z dostawcą rolet firmą Portos, również z Kalisza, czy z naszym stałym dostawcą szyb firmą Woodglass. To są wszystko bardzo solidni, wiarygodni i otwarci partnerzy handlowi.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Firma to nie tylko produkt, wyniki sprzedaży, czy technologie. To relacje społeczne, wsparcie dla inicjatyw i wreszcie wrażliwość na ludzi. Od lat podejmujemy szereg inicjatyw - tak lokalnych jak i ogólnopolskich w zakresie działalności charytatywnych oraz prospołecznych. Metalplast-Kalisz od lat wspiera np. lokalne Towarzystwo Budownictwa Spółdzielczego, w zakresie działalności charytatywnej uważamy, że te aktywności powinny odbywać się w ciszy i nie powinny być tematem do przechwałek. Z tego względu ten aspekt pominiemy, a chętniej i otwarcie pochwalimy się naszą działalnością w sferze sponsoringu sportu. Wspieramy często różnych sportowców i różne dyscypliny od piłki nożnej, boksu czy kickboxingu, przez tenis po nawet strzelectwo sportowe. Wspieramy czynnie od wielu lat Kaliski Klub Sportowy. W tenisie jesteśmy od wielu lat sponsorem tytularnym młodzieżowego turnieju tenisowego pod auspicjami Polskiego Związku Tenisa - „Metalplast CUP” czy największej w Polsce ligi tenisa Lotto Superliga. Sponsorujemy świetnie zapowiadającego się juniora, zawodnika strzelectwa dynamicznego IPSC, obecnego już Mistrza Polski w pistolecie. Wspieramy też klub kickboxingu prowadzony przez wielokrotnego Mistrza Polski i Mistrza Europy. Wierzymy, iż w miarę dalszego wzrostu naszej firmy wzrastać też będą nasze możliwości wspierania tak sportu jak i różnorakich inicjatyw kulturalnych.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Od długiego czasu dostrzegani jesteśmy jako solidna firma i pracodawca na polskim rynku. Od kilkunastu lat znajduje to potwierdzenie w zdobywanych wyróżnieniach, choćby bardzo przez nas cenione „Gazele Biznesu”. W tym roku Metalplast-Kalisz został również dostrzeżony przez Magazyn Forbes, którego kapituła przyznała nam wyróżnienie „Diamenty Forbesa 2022”. Czymże jednak byłyby te nagrody bez uznania naszych klientów, których zadowolone rzesze posiadamy w Polsce jak i w różnych miejscach świata.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Niestabilność warunków gospodarczych, oczywiście rosnąca inflacja, ryzyko niestabilności łańcuchów dostaw, ryzyka kursowe. Opracowujemy procedury mitygowania potencjalnych ryzyk i wdrażania strategii hedgingowych. Ale główna strategia oparta jest na współpracy ze sprawdzonymi i zaufanymi, solidnymi wieloletnimi partnerami, tak po stronie dostawców jak i odbiorców, bowiem wychodzimy ze starego kupieckiego założenia, że po prostu wspólnie będzie zawsze łatwiej przetrwać trudne czasy.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa i dalsze kierunki rozwoju?

Rozwijamy inwestycje we własne źródła energii odnawialnej oraz energooszczędne technologie. Traktujemy to jako priorytet ze względów tak ekonomicznych jak i co ważniejsze ekologicznych. W planach mamy budowę nowego zakładu produkcyjnego i laboratoriów całkowicie podporządkowanych właśnie takim priorytetom. Z nadzieją patrzymy także na rozwój produkcji asortymentu tworzyw sztucznych. Konsekwentnie modernizujemy dział technologii wtryskowych. Obecnie wprowadzamy na rynek nowe produkty (np. akcesoria strzeleckie). Bieżąca sytuacja światowa i zachwianie procesów produkcyjnych na dalekim wschodzie przynosi potencjalnie nowe szanse i możliwości na stworzenie oraz odbudowanie rynków zbytu dla polskich produktów.

Metalplast-Kalisz to firma z długimi tradycjami, która nieustannie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy jednocześnie dumni z naszej długoletniej historii, obecnych osiągnięć i naszych planów na przyszłość. Jesteśmy w miejscu, z którego rozlega się widok na nowe szanse rozwoju i nowe pola aktywności. Nasza strategia rozwoju opiera się na swego rodzaju komplementarności – uzupełnianiu. Energooszczędna (tym samym ekologiczna) stolarka okienna spełnia te same kryteria i wymogi cywilizacyjne, co stosowanie optymalnych rozwiązań energetycznych realizowanych w odnawialnych źródłach energii, które Metalplast właśnie rozwija. W tym upatrujemy możliwości dalszego rozwoju. Nasi klienci otrzymują tym samym bogatszą ofertę od jednego dostawcy. Jak widać, pomimo obaw, jakie przynosi nam obecna sytuacja w kraju i na świecie, patrzymy optymistycznie w przyszłość!

fb button

grab my essay banner

logo jooble