magazine top

Rachunek oszczędnościowy to jedno z rozwiązań często wybieranych przez osoby poszukujące sposobów na aktywne oszczędzanie. Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które oznacza wiele korzyści dla posiadaczy kapitału. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że decyzja w tym zakresie powinna być nieprzemyślana. Na co uważać przy otwieraniu rachunku oszczędnościowego?

Rachunek oszczędnościowy – co to jest?

Rachunek oszczędnościowy niewiele różni się od tradycyjnego konta bankowego. Klient banku może przelewać na nie środki uzyskane w ramach wypłaty wynagrodzenia itp. Tym, co odróżnia bankowe konto oszczędnościowe od standardowego konta, jest naliczanie oprocentowania w formie odsetek. Zazwyczaj stopa procentowa wynosi kilka procent w skali roku.

O ile w przypadku kapitału na poziomie kilkuset czy kilku tysięcy złotych korzyści nie będą zbyt duże, to sytuacja ulega zmianie, jeśli klient banku trzyma na koncie oszczędnościowym pięcio- czy sześciocyfrowe kwoty.

Banki kuszą potencjalnych klientów atrakcyjnym oprocentowaniem na rachunkach oszczędnościowych. Mimo to trzeba mieć na uwadze, że niezwykle łatwo o popełnienie błędu. Na co uważać podczas otwierania konta oszczędnościowego? Poniżej porady zaczerpnięte wprost z zestawienie najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych: https://finatin.pl/konta-oszczednosciowe

Konto dla oszczędzających a dodatkowe koszty i warunki

Bardzo często można spotkać się z reklamami banków dotyczącymi kont oszczędnościowych. Tego typu postery mają zazwyczaj na pierwszym planie dużą, rzucającą się w oczy cyfrę – pokazuje ona, na jakie oprocentowanie możemy liczyć.

Nierzadko kwota ta jest na tyle atrakcyjna, że dane konto oszczędnościowe może być uznane za dobrą alternatywę wobec lokat terminowych czy obligacji skarbowych. Bardzo często w rzeczywistości tak właśnie jest, trzeba jednak pamiętać o tym, że na najwyższe oprocentowanie trzeba sobie „zasłużyć”.

Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest prosta: otóż banki przyznają wysokie oprocentowanie pod warunkiem spełnienia przez klienta odpowiednich kryteriów (często są one umieszczane na reklamie z użyciem mniejszej czcionki). Poniżej przedstawiono przykładowe wymogi, jakie banki stawiają klientom chcącym zdeponować kapitał na koncie oszczędnościowym:

  • posiadanie statusu nowego klienta – coraz częstszym standardem jest oferowanie nowym klientom zdecydowanie lepszych warunków. Nierzadko różnica między oprocentowaniem dla dotychczasowych oraz nowych klientów sięga nawet kilku punktów procentowych,

  • wpłacanie na rachunek minimalnej kwoty w każdym okresie rozliczeniowym (miesiącu) – zazwyczaj jest to nie więcej niż kilkaset złotych,

  • posiadanie standardowego rachunku w danym banku.

To jeszcze nie wszystko. Nierzadko zdarza się, że preferencyjne oprocentowanie obejmuje jedynie środki do określonej wysokości – może to być nawet 100 000 zł lub jedynie 10 000 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę jest wówczas oprocentowana na znacznie gorszych warunkach.

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o okres oszczędzania. Informacja o oprocentowaniu na poziomie np. 6% w skali roku nie oznacza jeszcze, że oszczędności będą podlegać tej stawce przez 12 miesięcy. Może się bowiem okazać, że promocyjne warunki obowiązują jedynie przez kwartał lub pół roku.

Podsumowanie

Jak widać, podczas zakładania rachunku oszczędnościowego czyha na nas wiele pułapek. Czy taki stan rzeczy oznacza, że korzystanie z tego typu rozwiązania nie jest dobrym pomysłem. Nie, wręcz przeciwnie – wciąż jest to sposób działania, który pozwala na przynajmniej częściowe zniwelowanie negatywnych skutków inflacji.

Aby uniknąć błędnych decyzji, wystarczy:

  • dokładnie zapoznać się z warunkami oferty,

  • znać takie podstawowe pojęcia finansowe jak na przykład: kapitalizacja odsetek, kapitał początkowy, stopa procentowa czy podatek Belki.

Last but not least, trzeba pamiętać, że nawet tak bezpieczne rozwiązania jak konto oszczędnościowe wiążą się z pewnym poziomem ryzyka. Choć są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do wysokości 100 tys. euro, to trzeba mieć na uwadze poważne zawirowania polityczne na świecie, jakie zachodzą w ostatnich latach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble