magazine top

PHU „ADAM” Sp. z o.o. to nowoczesna firma, która specjalizuje się w sprzedaży hurtowej i detalicznej szerokiej gamy mięsa i wędlin. Przedsiębiorstwo posiada zakład produkcyjny, centrum dystrybucji oraz sieć sklepów firmowych zlokalizowanych na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. O firmie opowiada Pani Alicja Kosmala-Protorska, Prokurent PHU Adam oraz Dyrektor Marki TAKO.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa „ADAM” i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Początki firmy Adam sięgają roku 1994, kiedy otworzyliśmy pierwszy sklep mięsny w Żaganiu. Sklep funkcjonował na tyle dobrze, że w roku 1996, powstało Lubuskie Centrum Dystrybucyjne oferujące szeroką gamę wędlin oraz mięso białe i czerwone. Kolejne lata to bardzo dynamiczny rozwój firmy: powstawały kolejne sklepy, zdobywaliśmy kolejne, dalsze rynki jako dystrybutor, otwieraliśmy kolejno zakład rozbioru drobiu, następnie zakład rozbiorowy mięsa wieprzowego, a w 2004 powstał Zakład Przetwórstwa Mięsnego TAKO. Powstały również dwa nowe Centra Dytrybucyjne: w roku 1998 w Żarach, a w maju 2005 w Lubinie. Oczywiście tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy gdyby nie śmiałe decyzje Zarządu Spółki oraz umiejętność tworzenia zgranego, dobrze rozumiejącego cele przedsiębiorstwa zespołu. Osoby zajmujące kluczowe stanowiska w firmie pracują z nami od samego początku i to oni stanowią naszą największa wartość. Po latach rozwoju i poszerzania obszaru dystrybucji przyszedł czas na eliminowanie czynników generujących koszty. Optymalizując koszty związane z obsługą trzech Centrów Dystrybucyjnych, podjęliśmy decyzję o zamknięciu w 2010 roku dwóch z nich: w Żarach i Lubinie. Decyzja o zamknięciu oddziałów była bardzo trudna lecz bardzo zasadna biorąc pod uwagę ówczesny krajobraz gospodarczy w Polsce. Cały ciężar dystrybucji, również na rynkach obsługiwanych wcześniej przez oddziały w Żarach i Lubnie, został przeniesiony na Centrum Dystrybucyjne w Żaganiu, czyli w siedzibie firmy. Zrezygnowaliśmy również z rozbioru półtusz wieprzowych, utrzymując jednocześnie rozbiór drobiowy oraz produkcję wędlin. Od 2013 duży nacisk położyliśmy na produkcje wędlin pod nasza własna marką Tako. To była bardzo dobra decyzja, która obecnie skutkuje tym, że jesteśmy producentem rozpoznawalnym oraz kojarzonym z wędlinami wysokiej jakości oraz dopracowanych smaków.

Firma posiada nowoczesny oddział dystrybucyji, sieć sklepów firmowych działających pod szyldami „TAKO” i „HUBERT” oraz zakład produkcyjny. Jakie produkty można znaleźć w ofercie przedsiębiorstwa „ADAM” i jak wygląda struktura sieci sprzedaży?

Priorytetem jest oczywiście sprzedaż wędlin TAKO lecz jesteśmy świadomi, że nie zaspokoimy wszystkich potrzeby naszych klientów. Z tego powodu oferujemy również wędliny innych producentów, głównie pod marką SWOJSCY, która należy do grupy zakupowej Multifood i do której my należymy. Prowadzimy również sprzedaż mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego, produkty garmażeryjne oraz sery żółte. W trakcie naszego dynamicznego rozwoju, zawsze dbaliśmy o możliwie największa dywersyfikację naszej sieci sprzedażowej. Obecnie pracujemy w kanale tradycyjnym zaopatrując indywidualne sklepy mięsne, w kanale nowoczenym współpracując z sieciami lokalnymi oraz na poziomie regionalnym z największymi operatorami na rynku polskim. Pracujemy również nad obsługa HORECA oraz nadal prowadzimy własne sklepy.

Przedsiębiorstwo „ADAM” w swoich strukturach posiada zakład produkcyjny mięsa i wyrobów mięsnych. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o wytwarzanych produktach i technologiach produkcji ZPM „TAKO” w Żaganiu?

Pomysł na zakład produkcyjny urodził się w 2012 roku, kiedy stwierdziliśmy, w oparciu o nasze kompetencje, umiejętności, zasoby ludzkie oraz dostęny park maszynowy, że najlepszym kierunkiem dla nas będzie produkcja wędlin w oparciu o tradycyjne technologie i receptury. Tej idei nadal jesteśmy wierni i nasza produkcja opiera się na produktach tradycyjnych, które eliminują stosowanie syntetycznych środków, dużych wydajności. Jest to produkcja bardzo wymagająca lecz z naszej perspektywy jedyna możliwa. Potrzebujemy produktów, co do jakości których będziemy przekonani, które z przyjemnością oferujemy naszym klientom ale również naszym znajomym, rodzinom. U nas większość produktów ma swoją historię, za większością stoją ludzie, na życzenie których je wytworzyliśmy i wprowadziliśmy do sprzedaży ogólnej. Sprzedaż produktów z których jesteśmy dumni jest dla nas wielkim wyróżnieniem i przynosi olbrzymia satysfakcję.

PHU Adam prowadzi sprzedaż hurtową nie tylko na terenie kraju, ale również poza jego granicami. Z każdym rokiem firma powiększa sieć o nowe sklepy firmowe oraz punkty sprzedaży. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

W każdej firmie zarządzanej w świadomy sposób i nastawionej na długofalowe działanie, potencjał, który niosą ze sobą ludzie jest największą wartością. Jak już wspomniałam wcześniej, rozwój naszej firmy nie byłby możliwy gdyby nie entuzjazm, odwaga i kompetencje osób, które stopniowo do naszego zespołu dołączały. To dzięki nim, ich olbrzymiej pracy, oddaniu, poświęceniu jesteśmy w tym miejscu, przeżyliśmy kryzysy targające gospodarka światową i problemy krajowe. Oprócz olbrzymiej wartości, która wypływa z potencjału naszych pracowników, równie ważne jest klarowne wyobrażenie kierunku działania i konsekwentne dążenie do realizacji zamierzonych celów. My te cele ustalamy na bieżąco, lecz dajemy sobie również szansę na weryfikację czy obrany kierunek jest właściwy. Mamy to szczęście że w zespole zarządzającym bardzo się różnimy pod względem doświadczenia oraz osobowości, co daje nam szansę na przyglądanie się problemom z wielu perspektyw.

Sukces firmy nie byłby możliwy bez zaangażowanej kadry, która nieustannie dba o jakość oferowanych wyrobów. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień poprzez swoją pracę budują markę i sukces firmy?

Za zakup, sprzedaż oraz organizacje pracy na Dystrybucji odpowiadają Dyrektorzy, którzy pracują z nami od początku, lub niemalże od początku: Paweł Owsianny oraz Marek Kuliniak. Są to osoby o wysokich kompetencjach w zarządzaniu polityką zakupowo-sprzedażową, niezwykle oddani firmie i czerpiące z tej pracy dużą satysfakcję. Zakład TAKO powstał natomiast na wiedzy i olbrzymim doświadczeniu Pana Andrzeja Lisiewicza. Jego ponad półwieczne doświadczenie pracy w przetwórstwie stworzyło ten zakład, od niego nauczyliśmy się wszystkiego: od weryfikacji surowca, przez procesy technologiczne, receptury sięgające nawet lat 50 ubiegłego stulecia, aż do zarządzania pracownikami produkcyjnymi. Całą swoją wiedze przekazywał przez ponad 8 lat Pani Katarzynie Nowosiad, która pod nieobecnośc Pana Andrzeja Lisiewicza, wiernie stosuje się do jego wskazań i garściami czerpie ze spuścizny, którą nam zostawił. Dodatkowo, Pani Katarzyna jest osobą o niezwykłej wrażliwości na smak, dzięki czemu osiągamy niebywałe rezultaty, a porozumienie między nami nie wymaga słów. Osobą nadzorująca procesy produkcyjne pod kątem bezpieczeństwa żywności jest Pani Wioletta Wiszniowska-Wąs, Pełnomocnik Zarządu ds. Jakości. To dzięki jej olbrzymiej pracy w roku 2018 uzyskaliśmy certyfikat IFS, co jest nie często spotykane w przypadku tak małych zakładów produkcyjnych. Nam się udało, dzięki olbrzymiemu wysiłkowi całego zespołu oraz niezachwianej wiary w sukces Pani Wioletty. Trudno mi wymienić zasługi wszystkich pracowników, bo mówiąc o sukcesie firmy należałoby wspomnieć o wysiłku każdej osoby: od dyrektorów, kierowników, przez sekretarki, księgowe, kadrowe, magazynierów, pracowników produkcji, pakowaczy, panie sprzątające, ekspedientki aż do dozorców. Wszyscy są tu ważni i każdy pracuje na sukces firmy wykorzystując maksimum swoich możliwości.

Firma nieustannie się rozwija, poszerzając sieć sprzedaży, oferowany asortyment i dopracowując metody produkcji. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Najważniejsza inwestycją, którą ostatnio podjęliśmy była rozbudowa zakładu produkcyjnego zakończona w roku 2018, którą sfinansowaliśmy częściowo ze środków europejskich. Dzięki rozbudowie zyskaliśmy dodatkowo ponad 800 mkw. powierzchni. Pozwoliło nam to na podniesienie bezpieczeństwa żywności oraz swobodne zwiększenie produkcji, co zaowocowało nawiązaniem kolejnych, mam nadzieję długofalowych relacji handlowych w kanale nowoczesnym. Na początku roku 2020 odświeżyliśmy również park maszynowy, obecnie jesteśmy na etapie odkrywania naszych nowych możliwości produkcyjnych.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

To nie jest dobry czas na rewolucje w firmach z branży mięsnej. W tym trudnym czasie, nie tylko trudnym dla branży mięsnej, nasze cele orbitują wokół utrzymania bieżącej pozycji i stopniowego rozwoju oferty wędlin TAKO. Sądzę, że takie zakłady jak nasz, jest w bieżących okolicznościach, bezpieczny. Klienci coraz częściej poszukują produktów opierających się na recepturach tradycyjnych, coraz bardziej potrafią docenić dobre smaki oraz uczciwe, niezafałszowane składy. W tym upatrujemy szansy na rozwój, i nie opieramy się na naszych przypuszczeniach lecz na feedbacku, który otrzymujemy z rynku każdego dnia.

PHU „ADAM” to firma odpowiedzialna społecznie. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, oczywiście wspieramy lokalne inicjatywy, głównie są to działania sportowe celowane do dzieci.

PHU „ADAM” to nowoczesne przedsiębiorstwo, które spełnia najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące prawa oraz bezpieczeństwa żywności. Przez lata firma otrzymała również wiele nagród. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Jesteśmy niezwykle dumni ze zdobycia certyfikatu IFS w 2018 roku oraz z kolejnej recertyfikacji w roku 2019. Obie certyfikacje z bardzo wysokimi notami, co pokazało nam po raz kolejny jak wielka wartością są nasi pracownicy i jak duży potencjał do współpracy w sobie noszą. Zostaliśmy również wyróżnieni przez magazyn Forbes w Konkursie Firma Rodzinna oraz jako Gazela Biznesu. Mamy również na koncie wiele wyróżnień od naszych Partnerów Biznesowych oraz certyfikatów przyznawanym produktom TAKO.

Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc przez pryzmat ponad ćwierć wieku działalności firmy?

Najwięcej dumy przysparza nam fakt, że w tych trudnych warunkach nadal się rozwijamy, zachowując przy tym wartości firmy rodzinnej. To dla nas bardzo ważne.

fb button

grab my essay banner

logo jooble