magazine top

H. Cegielski-ENERGOCENTRUM Spółka z o. o. z Poznania istnieje na rynku od 1996 roku, oferując klientom kompleksowe i nowoczesne rozwiązania w zakresie energetyki szeroko rozumianego utrzymania ruchu. Wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej to część oferty kierowanej zarówno do firm, jak i instytucji. Przedsiębiorstwo świadczy usługi w zakresie pomiarów elektroenergetycznych, budowy, montażu, serwisu i przeglądów urządzeń dźwigowych, a także naprawy i remontów – instalacji elektrycznych, ciepłowniczych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych, oraz w obszarze fotowoltaiki i klimatyzacji. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Bogate doświadczenie, wyspecjalizowani fachowcy, profesjonalizm w każdym detalu, stale modernizowany park maszynowy, innowacje i szeroki zakres działań – to wyrażenia, które charakteryzują firmę.

O powstaniu firmy, oferowanych usługach, osiągnięciach, planach inwestycyjnych i wielu innych istotnych aspektach działalności opowiada Pan Krystian Książczak – Prezes Zarządu H. Cegielski-ENERGOCENTRUM Spółka z o. o.

H.Cegielski - ENERGOCENTRUM Spółka z o. o. od ponad 25 lat dostarcza najwyższej jakości produkty i usługi dla przemysłu. Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić genezę przedsiębiorstwa?

To prawda, spółkę powołano ponad 25 lat temu – pomimo upływu ćwierćwiecza – część naszych pracowników pamięta ten moment jakby to było wczoraj. Wszystko zaczęło się od idei zmian i wyodrębnienia z wielkiego poznańskiego przedsiębiorstwa H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. zespołu składników i kompetencji pod kątem specjalizacji działalności. Tym samym spółka, której mam zaszczyt przewodzić otrzymała swój byt prawny, w zorganizowanej Grupie Kapitałowej. W wyniku tego wydzielenia mamy dziś wyspecjalizowane i innowacyjne, oraz rentowne przedsiębiorstwo. Należy przy tym wyraźnie wskazać, że na ten sukces zapracowali nasi doświadczeni i zaangażowani pracownicy.

H.Cegielski - ENERGOCENTRUM oferuje szeroki wachlarz produktów oraz usług z zakresu energetyki i wielu innych. Czy mógłby Pan omówić szczegółowo aktualny przedmiot działalności firmy?

Filarem „Core Business‘u” jest obrót i dystrybucja energii elektrycznej. To tutaj, na poznańskiej Wildzie dostarczamy energię dla największych przedsiębiorstw, natomiast wytwarzanie energii z OZE to ten obszar, w którym rośniemy. Drugim istotnym filarem naszej spółki są usługi szerokorozumianego „utrzymania ruchu”. Specjalizujemy się we wszystkich aspektach transportu bliskiego w przedsiębiorstwach, usługach i badaniach elektrycznych. Montujemy, serwisujemy i dozorujemy urządzenia dźwigowe, suwnice, wózki jezdniowe, stacje transformatorowe i wiele innych. Modernizujemy i serwisujemy sieci, wodociągowe, ciepłownicze i gazowe. Spektrum naszych usług jest bardzo szerokie – za tym wszystkim stoi historyczne doświadczenie.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa najważniejsi klienci?

Ze względu na specyfikę i skalę działalności oferta spółki skierowana jest głównie do przedsiębiorstw i instytucji (szpitale, banki, szkoły, itp.). Zdecydowana większość naszych klientów nabywa od nas energię elektryczną, która w całości jest „zieloną energią” pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dodatkowo do każdego z naszych klientów działających na poznańskiej Wildzie dostarczmy usługi dystrybucji energii elektrycznej – w zasięgu naszej sieci elektroenergetycznej. Głównymi odbiorcami tych usług są nasi długoletni partnerzy jak Odlewnia Volkswagen Poznań, H.Cegielski-Poznań, H. Cegielski Fabryka Pojazdów szynowych, Centrum Medyczne - Szpital HCP, Affidea - centrum międzynarodowej diagnostyki oraz radioterapii onkologicznej, Odlewnia Aluminium – Bobrek, Agencja Rozwoju Przemysłu i wielu, wielu innych. W tym miejscu, należy szczególnie podkreślić, że nasza odpowiedzialność za dostawy i dystrybucję energii dla naszych klientów jest szczególna z uwagi na ludzkie życie, procesy technologiczne czy też wrażliwą robotyzację produkcji. Szczycimy się ponadprzeciętną sprawnością sieci. Istotnie dynamicznie rozwijającym się filarem naszej spółki są usługi szeroko rozumianego utrzymania ruchu – od serwisu i dozoru urządzeń dźwigowych po instalacje elektryczne.

W czym upatrujecie potencjał na dalszy wzrost?

Dostawa i dystrybucja energii elektrycznej to główny flar naszej działalności. To w tym obszarze planujemy w najbliższych latach najwięcej inwestycji, rozwiązań zautomatyzowanych i inteligentnych. Zwiększenie potencjału wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych to w najbliższym czasie dla nas szczególny priorytet inwestycyjny – jest to odpowiedź na rosnące rynkowe ceny energii ze źródeł konwencjonalnych, oraz z troski o ochronę środowiska szczególnie w obszarze miasta Poznania. Możemy się poszczycić odzyskiem ciepła z procesów produkcyjnych. Tak pozyskana energia cieplna jest przez nas przekazywana do sieci miejskiej zarządzanej przez Veolia, a ta z kolei trafia do mieszkańców na poznańskiej Wildzie.

Co takiego wyróżnia firmę H.Cegielski - ENERGOCENTRUM spośród innych działających w podobnej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Zdecydowanie największym atutem naszej firmy jest doświadczenie w branży. Już od kilkudziesięciu lat dbamy o to, aby nasi odbiorcy odczuwali korzyść i zadowolenie z naszej pracy. Nasze możliwości, potencjał i skala działalności to niewątpliwie wizytówka naszej firmy.

Implementowanie nowatorskich rozwiązań i technologii to istotne źródło przewagi konkurencyjnej firmy. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu badawczo-rozwojowym przedsiębiorstwa?

Dumny jestem z kolejnych etapów realizacji naszego projektu przygotowanego dla branży kolejnictwa. Spółka dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badawczo Rozwojowym oraz zaangażowaniu w projekt zespołu wybitnych naukowców z Politechniki Gdańskiej, oraz wspólnie z partnerem – Spółką MMB Drives z Gdańska, opracowała i opatentowała innowacyjny na skalę światową falownik trakcyjny SiC. Dzięki zastosowaniu technologii półprzewodników z węglika krzemu (SiC – silicon carbide) urządzenie może być z powodzeniem wykorzystywane do napędów wielosystemowych oraz napędów kolei dużych prędkości.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmę H.Cegielski - ENERGOCENTRUM?

To prawda, - firma to ludzie, a decyzje i jakość ich wykonania przekłada się na kondycję firmy i jej pozycję konkurencyjną. Obecnie w naszej spółce zatrudniamy 54 pracowników. To najlepsza klasa specjalistów, z której jestem dumny i zarazem wdzięczny za współpracę. Oczywiście, w spółce mamy najwięcej specjalistów z obszaru elektro-energetycznego, którzy posiadają szerokie uprawnienia zawodowe do pracy na średnim i niskim napięciu. Dodatkowo wspierają nas specjaliści innych dziedzin (konserwatorzy urządzeń dźwigowych, monterzy, elektronicy, spawacze) z uprawnieniami Urzędu Dozoru Technicznego. Cechuje ich wszystkich bogate doświadczenie, szerokie umiejętności i zaangażowanie.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Niewątpliwie, nasz główny dostawca i partner biznesowy to Enea Operator. Respect Energy to drugi szczególny partner dynamicznie zdobywający polski rynek – wytwórca „zielonej energii”. Nieustannie rozwijające się Centrum Medyczne HCP to z kolei dostawca usług medycyny dla naszych pracowników. Sprawdzeni i wiarygodni partnerzy determinują wspólny sukces – to nasza podstawa biznesu.

Pandemia koronawirusa, a obecnie wojna w Ukrainie odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. Jak radzicie sobie w tych warunkach? Czy ominęły Państwa firmę rynkowe perturbacje?

Jak na skomplikowane warunki pandemiczne i geopolityczne spółka poradziła sobie doskonale, choć w warunkach stabilnych z pewnością można byłoby osiągnąć więcej. Właściwe decyzje podjęte na czas – zwiększyły przychody, sprawna wewnętrzna organizacja – zredukowała koszty, co pozwoliło na wypracowanie wyników firmy na zdecydowanie wyższy poziom.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Najbliższe lata dla przedsiębiorstwa to okres wyzwań inwestycyjnych, w szczególności w obszar wytwarzania energii elektrycznej z OZE i inteligentną infrastrukturę sieci dystrybucji. W każdym kryzysie, należy upatrywać szans – i My to robimy – odpowiedzialnie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble