magazine top

Firma Logwin Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej Grupy Logwin, której historia sięga XIX wieku. Koncern ma około 190 lokalizacji na sześciu kontynentach i działa na wszystkich najważniejszych światowych rynkach w segmentach biznesowych: Solutions oraz Air + Ocean. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 roku i działa w oparciu o sieć oddziałów, które oferują kompleksowe rozwiązania z zakresu logistyki oraz transportu.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu udzielił Pan Tomasz Caban, Business Development and Implementation Manager w firmie Logwin Poland Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa Logwin Poland i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Polski oddział Logwin rozpoczął działalność w 2003 roku w Piasecznie pod Warszawą, początkowo jako operator obsługujący jednego z klientów z branży kosmetycznej. Rozpoczęliśmy od globalnego HUBu. Następnie w 2008 roku rozszerzyliśmy współpracę o obsługę zamówień od odbiorców końcowych oraz konsultantów z krajów skandynawskich, aby przez kolejne lata dynamicznego rozwoju dojść do 12 krajów europejskich. W ten sposób powstało i rozwinęło się regionalne centrum pakowania i dystrybucji paczek. W międzyczasie, w 2005 roku zaoferowaliśmy na polskim rynku organizowanie frachtów morsko-lotniczych z obsługą celną. Krokiem milowym w logistyce kontraktowej było otwarcie oddziału w Nadarzynie w 2013 roku. W tej placówce prowadzimy obsługę międzynarodowej korporacji oferującej kapsułki z kawą oraz automaty do parzenia kawy. Realizowane są tutaj zamówienia internetowe od klientów indywidualnych. W tej samej jednostce prowadzimy także operacje dla globalnego przedsiębiorstwa z branży odzieżowej. Jej celem jest przygotowanie odzieży do bezpośredniego umieszczenia na półkach sklepowych. W 2015 roku w tym samym oddziale uruchomiliśmy magazyn dla jednej z największych sieci perfumerii w Europie. Operacja ta została zaprojektowana do obsługi dystrybucji produktów do sklepów w Polsce, a następnie do obsługi kanału sprzedaży internetowej. 2018 rok to kolejny skok i otwarcie oddziału w Wojkowicach koło Wrocławia. Tutaj ma miejsce kompleksowa obsługa kolejnej wiodącej na świecie sieci kosmetycznej oraz jednej z czołowych firm oferującej biżuterię oraz modne dodatki. Obecnie nasz HUB w Piasecznie zaopatruje 60 krajów na całym świecie, dysponuje składem celnym, a my jako operator posiadamy pełny certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy „AEO” dający naszym klientom wymierne korzyści w obsłudze celnej. Poza główną siedzibą w Piasecznie, nasze oddziały znajdują się w Gdyni, Poznaniu, Krakowie, Nadarzynie, Wojkowicach oraz w Warszawie Okęcie.

Logwin Poland oferuje szeroką gamę usług z zakresu TSL. Czy może Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Działalność firmy możemy podzielić na dwa duże obszary: z jednej strony logistyka kontraktowa i transport drogowy, a z drugiej transport morski, lotniczy oraz połączenie kolejowo-drogowe z Chin do Polski. W logistyce kontraktowej specjalizujemy się w obsłudze e-commerce, wsparciu logistycznym handlu detalicznego. Oferujemy przyjęcie towaru do magazynu w niewielkich ilościach kartonowo sztukowych oraz paletowych, składowanie produktów w różnego rodzaju regałach, paletach, półkach przepływowych, automatycznych szafach i karuzelach. Następnie kompletowanie zamówień i pakowanie do paczek kurierskich, do pojemników specjalnych lub na palety, wysyłkę i dystrybucję poprzez partnerskie firmy kurierskie i transportowe oraz dedykowany transport własny. Nasze systemy zarządzania przygotowane są do pracy z szerokim, rozdrobnionym asortymentem, dają możliwości sterowania przepływami, w zależności od potrzeb klienta, według FEFO/FIFO czy LEFO/LIFO, jak również pozwalają rejestrować i śledzić partię produktu czy numer seryjny urządzenia. Dzięki integracji z systemem klienta oraz autorskiej konfiguracji systemu WMS możemy elastycznie sterować sposobem przygotowania paczki na poziomie indywidualnego zlecenia, grupy zleceń czy typu odbiorcy określając np. jakie opakowanie czy sposób zabezpieczenia powinny zostać użyte, czy dołożymy próbkę albo może kartkę z indywidualnymi życzeniami wpisanymi przez zamawiającego na prezent. Współpracujemy praktycznie ze wszystkimi firmami kurierskimi, dzięki czemu, gdy już paczka jest gotowa jej dane przesyłamy firmom kurierskim, które podejmują je z naszego magazynu w celu dalszej dystrybucji. Klient może zdecydować o pozostawieniu zarządzania dystrybucją kurierską w naszych rękach. Oferujemy również transport dedykowany do stacjonarnych punków sprzedaży klienta. Chcemy, aby nasza oferta był jak najpełniejsza i najbardziej kompleksowa, oferujemy, zatem także możliwość zorganizowania składu celnego oraz odpraw importowych i eksportowych. Wiemy, jak ważna, w budowaniu trwałej relacji z klientem internetowym jest łatwość i szybkość zwrotu, stąd naszą ofertę uzupełniamy o sprawną obsługę przyjęcia odesłanych produktów, które wymagają kontroli jakościowej, jak i tych w niepodjętych paczkach. Dostarczamy również bardzo szeroki wachlarz usług dodatkowych, tzw. VAS. Ich wykorzystanie zależne jest od branży, ale w podsumowaniu do najczęściej wykorzystywanych należą: oklejanie etykietami z cenami, oklejanie etykietami językowymi, zmiany wieszaków w przypadku odzieży wiszącej, przepakowanie, składanie zestawów promocyjnych czy przygotowanie standów sprzedażowych. Cieszymy się, że możemy zaoferować tak szeroki zakres usług, ponieważ dzięki temu dostarczamy kompleksową obsługę logistyczną, zdejmując w ten sposób z barków naszych partnerów organizowanie czynności, które odciągają ich uwagę od sprzedaży.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę?

Obecnie jesteśmy nastawieni na rozwój współpracy z firmami z branży e-commerce, widząc jak wiele z nich, niejako pospieszonych przez wydarzenia 2020 roku, przechodzi na ten model sprzedaży. Szacuje się, że w 2020 roku aż 73% internautów robiło zakupy online. To pokazuje, jak dynamiczny jest ten trend i pozwala nam myśleć, że to właśnie na te usługi zainteresowanie będzie ciągle wzrastać. Nasza oferta adresowana jest do przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w kanałach e-commerce oraz przez sieć punktów sprzedaży, własnych lub partnerów, ale również firm, które poszukują partnera mogącego poprowadzić operację typu HUB europejski czy globalny, takie magazyny również obecnie prowadzimy.

Tak jak Pan już wspomniał Logwin Poland specjalizuje się w usługach w zakresie logistyki kontraktowej i e-commerce. Jakie firmy mogą skorzystać z tych usług?

Usługi w zakresie e-commerce to gałąź, która jak już wspomnieliśmy, w ostatnich latach odnotowuje dynamiczny wzrost. W ramach jej obsługujemy operacje realizacji zamówień, raportujemy aktualny status zamówień czy współdziałamy z firmami kurierskimi. Adresujemy nasze usługi do firm z branż: kosmetycznej, odzieżowej, elektronicznej, książek, domu i wnętrza, artykułów dziecięcych, ale nie zamykamy się na inne, jak np. branża samochodowa. Nie chcielibyśmy jednak zamykać listy i na pewno nad każdym przypadkiem pochylimy się z równym zaangażowaniem.

Firma Logwin Poland obsługuje wiele znanych światowych marek. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Nasza firma działa dwutorowo, nie wykluczając żadnej ze ścieżek. Mianowicie, z jednej strony pozostajemy blisko Naszych Klientów, będąc blisko zakładów produkcyjnych, konsumentów, docierając do różnych rynków i branż. Z drugiej strony działamy globalnie, dzięki stworzeniu łańcucha dostaw, jak i usług logistycznych czy kompleksowego transportu w każdym miejscu na świecie. Stawiamy również na profesjonalizm i jakość – to wykwalifikowana kadra i nowoczesne rozwiązania informatyczne wykorzystywane do obsługi przepływu towarów zapewniają nam sukces. Podchodzimy bardzo odpowiedzialnie do świadczonych przez nas usług, a stosowanie się do wytycznych prawnych i najwyższych standardów traktujemy jak coś oczywistego. Dbamy o nie wdrażając i utrzymując wewnętrzne procesy i procedury zgodnie z systemami zarządzania, co możemy potwierdzić posiadanymi certyfikatami ISO 9001, ISO 18001, TAPA FSR. Nasze operacje starannie projektujemy, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby klienta, dobieramy środki odpowiednie do skali, rodzaju ich działalności. W zależności od potrzeb oferujemy rozwiązania oparte na procesach manualnych, ale również półautomatycznych czy o wysokim stopniu zautomatyzowania. Mamy doświadczenie w projektowaniu i pracy z rozwiązaniami takimi, jak: systemy przenośników do transportu towarów, sortery automatyczne, systemy wspomagające kompletacje i pakowanie – pick-by-light, put-to-light, automatyczne systemy składowania.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Logwin Poland?

W Logwin Poland zatrudniamy obecnie ponad 600 osób. Są to profesjonaliści i osoby doświadczone w tej branży. Niejednokrotnie są to osoby, które dzięki awansom wewnętrznym i wyzwaniom stawianym im po drodze, rozwijały swoje umiejętności i były doceniane. Z drugiej strony, część naszych pracowników to osoby młode, które z powodzeniem rozwijają się w naszej firmie. Posiadamy nieocenioną kadrę zarządzającą, własny zespół IT, dział zarządzania jakością, dział celny, zespół inżynierów i techników oraz pracowników magazynów i biur – koleżanki i kolegów, którzy z ogromnym zaangażowaniem podejmują codzienne czynności. Co warte podkreślenia w ostatniej dekadzie liczba naszych pracowników wzrosła prawie czterokrotnie, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

W Logwinie ludzie są jednym z najważniejszych czynników sukcesu – to właśnie wyspecjalizowana kadra tworzy naszą firmę. Dlatego z jednej strony dokładamy starań na zewnątrz organizacji, by być widocznym poprzez pojawianie się na targach pracy (np. Translogistics, Jobicon), a później podczas procesu rekrutacji przez dbałość o Candidate Experience. Gdy wybrany kandydat staje się pracownikiem, zostaje wprowadzony w swoje obowiązki zgodnie ze standardami oraz z dbałością o komfort i bezpieczeństwo. Wśród tych standardów wprowadziliśmy również Politykę Antymobbingową, która uświadamia i przeciwdziała tak niechcianym praktykom. W trakcie pracy dbamy o ciągły rozwój. Z jednej strony poprzez rekrutacje wewnętrzne umożliwiające awans. Z drugiej, poprzez podnoszenie kwalifikacji na szkoleniach, a dodatkowo dzięki Badaniom Opinii Pracowników. Dział Spedycji objęty jest również International Trainee Program, który wspiera rozwój i talenty w środowisku międzynarodowym. Zadowolenie pracowników odzwierciedla się też w programie poleceń pracowniczych – zadowolony pracownik chętnie poleca swoje miejsce pracy osobom spoza organizacji, a tym samym staje się jej promotorem. Kolejnym potwierdzeniem są nagrody w konkursach i plebiscytach, np. Solidny Pracodawca, Gazele Biznesu, Diamenty Forbsa. Ostatnie czasy pokazały, jak ważne jest zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W Logwinie dbaliśmy o to już od lat. Nasi pracownicy mają sponsorowany pakiet medyczny i dofinansowaną Kartę Multisport.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Branża logistyczna nie będzie słabnąć, ale uważamy, że zdecydowanie będzie przechodzić transformację. Po pierwsze, zmianę w kierunku nowoczesnych technologii – wzrost poziomu automatyzacji i innowacyjnych rozwiązań oraz modeli konkurowania są nieuniknione. Po drugie, niskoemisyjność. W obliczu coraz większej liczby dowodów na katastrofę klimatyczną, już nie tylko rządy czy regulacje prawne będą wymagać od biznesu obniżenie (a z czasem całkowitą eliminację) emisji dwutlenku węgla, ale i sami klienci oraz konsumenci. Jest to ściśle powiązane właśnie z transformacją w kierunku nowoczesnych technologii, które opierać się będą na rozwiązaniach odpowiadających na coraz większą konkurencyjność, ale i na wymagania stawiane przez otoczenie. Wymagania te dotyczyć będą również czasu dostaw – dostarczenie produktu w maksymalnie najkrótszym czasie będzie priorytetem. Jeśli chodzi o rynki, gdzie logistyka jest niezbędna, obserwujemy ciągły wzrost rynku e-commerce – to właśnie na nim My, jako firma, chcemy się dalej rozwijać i poszerzać swoją działalność.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Jak wspomnieliśmy, uważamy, że poza pracą, ważne jest dbanie zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Dlatego propagujemy wspólne uprawianie sportu (np. start w imprezach biegowych) czy wewnątrzfirmowe rozgrywki w ping-ponga. Wspieramy również inicjatywy dotyczące wsparcia pracowników, szczególnie w ciężkich sytuacjach życiowych, jak np. choroba pracownika czy członka rodziny.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych usług są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami mogą się Państwo pochwalić?

Jakość i bezpieczeństwo są naszymi priorytetami, dlatego wprowadziliśmy Quality Management System, potwierdzony certyfikatem normy ISO 9901: 2015 oraz Occupational Health & Safety Management System, potwierdzony normą OHSAS 18001:2007. Oba certyfikaty zostały przyznane przez niezależny organ (SAI Global Assurance) i potwierdzają spełnianie tych norm we wszystkich naszych magazynach w Polsce. Spełniamy również najwyższe standardy bezpieczeństwa naszych obiektów, potwierdzone certyfikatem TAPA FSR Level A. Zostaliśmy też wielokrotnie wyróżnieni jako Solidny Pracodawca, co potwierdza, że jesteśmy przyjaznym i profesjonalnym miejscem pracy, które dba nie tylko o klientów, ale i o pracowników.

Firma Logwin Poland już przez prawie dwie dekady prężnie rozwija swoją działalność na rynku TSL. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

W naszej firmie cieszymy się, że przez te prawie 20 lat działania w Polsce, ciągle rośniemy w siłę i rozwijamy naszą działalność. Obecnie niezależnie gdzie na terenie Polski zostało zrobione zamówienie e-commerce, dostarczamy je następnego dnia. Jesteśmy również dumni z naszych wskaźników jakości, m.in. 99,98% realizacji zamówień bez błędów, ale i wyróżnień jako pracodawcy. To pokazuje, że nasze filary to nie tylko puste słowa, a czyny. To właśnie tworzy część naszej przewagi konkurencyjnej. Mamy nadzieję, że kolejne 20 lat przyniesie dalszą ekspansję, ale i wyznaczanie trendów w branży TSL.

fb button

grab my essay banner

logo jooble