magazine top

Wentylatory dachowe jest to jednej z najczęściej spotykanych elementów w systemach wentylacji mechanicznej. Ich praca polega na odprowadzaniu z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza. Wentylator transportuje powietrze w określonym kierunku, dzięki wirnikowi sprzężonemu z silnikiem elektrycznym. Wentylatory dachowe to jeden z wielu typów wentylatorów, stosowanych w domowych oraz przemysłowych instalacjach wentylacyjnych. Najczęściej są one częścią systemu wywiewnego, jednak czasami stosuje się je również w liniach nawiewnych.

Wentylatory dachowe – zastosowanie

Jak już wspomniano, wentylatory dachowe stosowane są w celu usuwania zużytego powietrza z pomieszczenia. Istnieje kilka rodzajów wentylatorów dachowych, różniących się budową i działaniemWentylatory dachowe osiowe, stosuje się zwykle w pomieszczeniach, gdzie mogą znajdować się gazy, oraz inne substancje, które wpływają na przyspieszanie procesu korozji. Wentylatory osiowe mimo kompaktowych rozmiarów są bardzo wydajne, a przy tym nie pobierają dużo prądu. Z kolei wentylatory dachowe promieniowe stosowane są częściej w pomieszczeniach, gdzie narażone są na zanieczyszczenia i wymagana jest ich ciągła praca. Ten rodzaj wentylatorów cechuje się niestety dość wysokim poziomem generowanego hałasu.

Dachowe wentylatory – zalety i wady

Ogromną zaletą wentylatorów dachowych jest ich prosta i niedroga konserwacja. Ich nieskomplikowana budowa umożliwia szybki dostęp do najważniejszych elementów w razie konieczności konserwacji lub wymiany. Nie wymagają one też aranżowania dodatkowego pomieszczenia na montaż wentylatora. W przypadku tego rodzaju wentylatorów nie ma konieczności stosowania wyrzutni powietrza oraz czerpni. Jeżeli chodzi zaś o wady wentylatorów dachowych, to do najistotniejszych możemy zaliczyć możliwość zwiększenia poboru energii elektrycznej, co oznacza zwiększenie kosztów eksploatacji systemu wentylacji. Aby uniknąć dużych kosztów, wybierając wentylator dachowy, warto zwrócić uwagę na zastosowany silnik, oraz parametry poboru mocy, jakie podaje producent.

Jak dobrać wentylator dachowy?

Wybierając wentylator dachowy, musimy szczególną uwagę zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii takich jak:
• Sposób zasilania wentylatora
• Rodzaj pomieszczenia, w którym będzie pracował wentylator
• Materiał wykonania obudowy wentylatora
• Materiał wykonania wirnika
• Poziom hałasu generowanego przez wentylator
• Maksymalna temperatura transportowanego przez wentylator medium
• Wydajność wentylatora
• Spręż dyspozycyjny wentylatora
• Rodzaj wyrzutu powietrza
Kierując się powyższymi parametrami, z łatwością wybierzemy wentylator dachowy, który najlepiej sprawdzi się w docelowym pomieszczeniu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble