magazine top

ZIO-MAX Marcin Ziopaja to jedna z czołowych polskich firm na rynku usług budowlanych. Przedsiębiorstwo zapewnia kompleksową obsługę instalacyjną oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne w najbardziej prestiżowych projektach budowlanych.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu na temat firmy ZIO-MAX udzielił Pan Marcin Ziopaja – właściciel zarządzający.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa ZIO-MAX i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Firma powstała w 2003 roku od przysłowiowego zera. Na początku było 3 pracowników wraz z właścicielem. W pierwszym roku działalności przedsiębiorstwo wykonywało głównie instalacje centralnego ogrzewania i wodnokanalizacyjne w domkach jednorodzinnych. Kolejnym etapem było nawiązanie współpracy z firmą Mitex w zakresie świadczenia tylko usług – materiał dostarczał zleceniodawca. Kluczowym momentem dla firmy było nawiązanie współpracy z firmą Skanska. Na początek było to małe zlecenie wykonania odwodnienia tarasów na stadionie piłkarskim Korony Kielce. Ponieważ zrobiliśmy to w wyznaczonych ramach czasowych i jednocześnie odpowiednio starannie to otworzyło nam możliwości do dalszej współpracy. Następstwem tego był nasz pierwszy poważny kontrakt na wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w budowanym przez Skanska hipermarkecie MAKRO na Bielanach w Warszawie.

Firma ZIO-MAX oferuje projektowanie, wykonawstwo, montaż i serwis rożnego typu instalacji w nowobudowanych obiektach. W jakich obszarach budownictwa specjalizuje się firma?

Wykonujemy wszystkie wewnętrzne instalacje mechaniczne, takie jak: instalacje wodno-kanalizacyjne, instalację centralnego ogrzewania oraz wody lodowej, instalacje wentylacji i klimatyzacji, instalacje sprężonego powietrza, instalacje gazu, instalacje tryskaczowe, kotłownie, maszynownie, węzły cieplne. Instalacje te realizujemy w budynkach przemysłowych, centrach logistycznych, centrach handlowych, budynkach mieszkalnych oraz szeroko pojętych budynkach użyteczności publicznej (biurowce, szpitale, hotele, szkoły, itp.).

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasza oferta skierowana jest głównie do inwestorów prywatnych oraz dużych firm zajmujących się generalnym wykonawstwem. Na tle konkurencji wyróżnia nas elastyczność współpracy i błyskawiczna decyzyjność. Właściciel jest zaangażowany w procesy budowlane realizowanych projektów oraz w razie potrzeby szybko reaguje i niezwłocznie podejmuje decyzję. Dzięki odpowiedniej strukturze firmy oraz nowoczesnym technologiom IT do zarządzania firmą potrafiliśmy mocno zoptymalizować koszty stałe biura i zarządu, co pozwala nam być bardzo konkurencyjnym cenowo wykonawcą, szczególnie na dużych projektach.

ZIO-MAX jest partnerem dla wielu podmiotów, do których dostarcza innowacyjne rozwiązania. Czy może Pan powiedzieć kilka słów o najbardziej wymagających i prestiżowych projektach?

Aktualnie prowadzimy prace instalacyjne na Varso Place, a dokładniej kończymy wykonywać instalację wentylacji na budynku VARSO 2 oraz jesteśmy bardzo zaawansowani w realizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz wody lodowej na VARSO TOWER. Będzie to najwyższy biurowiec w Unii Europejskiej. Budowa jest bardzo wymagająca pod względem technologicznym oraz logistycznym, gdyż jej lokalizacja to samo centrum Warszawy, a realizowana jest praktycznie bez placu budowy. Wymaga to perfekcyjnej organizacji oraz wzorowej współpracy zarówno z inwestorem jak i innymi wykonawcami.

ZIO-MAX cieszy się bardzo dobrą renomą na rynku i ma ambicję stać się liderem rynku instalacyjnego w Polsce. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejsze jest żeby sprostać oczekiwaniom klienta – tak, aby chciał współpracować z nami na kolejnych inwestycjach. Żeby to się udało trzeba mieć dobrze wyszkoloną, profesjonalną i odpowiedzialną kadrę – a my taką mamy. Bardzo ważna jest atmosfera w firmie, która sprzyja wzajemnej współpracy, a nie rywalizacji między sobą. Tworzymy jedną drużynę na dobre i na złe. Zatrudnieni u nas ludzie nie chcą odchodzić z firmy, pragną się rozwijać wraz z przedsiębiorstwem. Firma ZIO-MAX stała się renomowaną firmą wśród pracowników z branży.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy ZIO-MAX?

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w każdym dziale i na każdym szczeblu mamy kadrę najwyższej jakości w pełni profesjonalną i bardzo odpowiedzialną. W większości są to ludzie, którzy pierwsze swoje kroki zawodowe stawiali właśnie u nas. Tu się uczyli, rozwijali, awansowali, a teraz są kluczowymi menadżerami tej firmy i uczą kolejnych jeszcze młodych pracowników. Teraz, kiedy ZIO-MAX ma wypracowaną markę na rynku oraz jest postrzegany jako dobry pracodawca nie mamy żadnego problemu z rekrutacją wysoko wyspecjalizowanych pracowników, ale kiedyś jak byliśmy malutką nieznaną firemką to zatrudnienie kierownika z uprawnieniami graniczyło z cudem. Jedynym wyjściem było zatrudnianie młodych praktycznie nic nieumiejących, ale ambitnych pracowników, którzy szybko się szkolili, a teraz stanowią fundament tej firmy.

Współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi kontrahentami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Tak, chcielibyśmy podziękować firmom HB Reavis oraz JW Construction za to, że nam zaufali i zlecili bardzo duże, prestiżowe kontrakty, których realizacja wprowadziła nas na główny parkiet firm z naszej branży w Polsce. Chcielibyśmy również podziękować firmom Strabag oraz Budimex za współpracę i ciągłość zleceń. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni firmie Skanska oraz SPS Construction za stałą kooperację oraz za to, że najbardziej przyczyniły się do naszego rozwoju.

ZIO-MAX jest prężnie rozwijającą się firmą. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat?

Uważam ze kluczową inwestycją był rozwój systemu IT do zarządzania firmą. Pozwoliło nam to bardzo wnikliwie kontrolować budżety, robić bardzo trafne prognozy wyników na poszczególnych kontraktach, monitorować i aktualizować harmonogramy dostaw oraz robót. Dzięki temu mamy bardzo transparentny przepływ finansów, mamy płynnie zorganizowany obieg dokumentów, automatyczną kontrolę zgodności zamówień z fakturami, itp. To bardzo usprawnia pracę i optymalizuje procesy, choć wdrożenie tych programów wymaga niesamowitej determinacji, cierpliwości oraz zaangażowania. Kolejną inwestycją jest stacjonarna produkcja i prefabrykacja modułów instalacji. Pozwala nam to na szybkie prefabrykowanie części instalacji w hali produkcyjnej pod Kielcami w gotowe moduły, które są dowożone bezpośrednio na budowę i tam montowane w bardzo krótkim czasie. Pozwala nam to przyspieszyć czas montażu instalacji oraz znacznie zoptymalizować koszt wytworzenia takiej instalacji.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Aktualnie bardzo trudno przewidzieć przyszłość branży budowlanej, od której jesteśmy zależni. Skutki sars-cov-2 na dziś są nieprzewidywalne, dlatego podchodzimy do przyszłości z respektem. Nie podejmujemy żadnych kosztownych inwestycji, a nadwyżki kapitałowe gromadzimy na ewentualne trudniejsze czasy.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak. Jesteśmy tytularnym sponsorem czwarto ligowego klubu piłkarskiego GKS ZIO-MAX Nowiny, w mniejszym stopniu wspieramy dzieciaków z innych klubów, jak np. Polonia Białogon czy Piast Chęciny. Sukcesywnie wspieramy też piłkarki ręczne Korona Handball Kielce. Corocznie bierzemy udział w programie szlachetna paczka, wspieramy ochotnicze straże pożarne, cyklicznie współfinansujemy zorganizowanie występów teatralnych dla dzieci z kieleckiej onkologii. Finansujemy nagrody dla studentów, np. za najlepszą pracę dyplomową.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane nagrody. Jakimi najważniejszymi wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Kilka ich było i ciężko byłoby je wszystkie wymienić, natomiast dla mnie największą wartość miało wyróżnienie podczas diamentów FORBSA, ponieważ po pierwsze byłem całkowicie tym zaskoczony, a ponadto uważam, że była to całkowicie niezależna ocena naszej firmy bardzo prestiżowego czasopisma.

ZIO-MAX to firma już z wieloletnim doświadczeniem. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy jest Pan najbardziej dumny?

Najbardziej jestem dumny z tego, że w ciągu 17 lat, od zera udało się zbudować jedną z największych firm instalacyjnych w Polsce. Zbudowaliśmy zespół fantastycznych ludzi, którzy nigdy nie idą, kiedy mogą biec. Dziś robią to, co inni będą robili jutro. Korzystają z życia w pełni. Sięgają po więcej! Życie w pracy jest dla nich pasjonujące.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne