magazine top

Każde przedsiębiorstwo musi posiadać swoją siedzibę i biuro, w którym będą podejmowane decyzje, odbędą się spotkania czy które będzie reprezentowało całą firmę przed klientami. Niezwykle istotne są przy tym takie kwestie jak lokalizacja w prestiżowym miejscu, wygląd oraz wielkość takiego miejsca. Przyjrzyjmy się bliżej obecnej sytuacji rynku biur w Polsce.

Rynek biurowy w największych polskich miastach

Polska jest jednym z największych krajów w swoim regionie i bez wątpienia stanowi największy rynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej, zarówno dla rodzimych przedsiębiorców, jak i dla zagranicznych firm. Z tego względu rynek powierzchni do wynajęcia bezustannie w niej rośnie, obejmując wszystkie najważniejsze miasta naszego kraju.

Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście Warszawa, w której popyt osiągnął w 2019 roku historyczny poziom 880 000 m2. W innych miastach Polski wskaźniki także stale rosną: coraz więcej powierzchni biurowych jest budowanych, a jednocześnie coraz więcej jest wynajmowanych. Obecnie w Warszawie w budowie jest aż 790 000 m2, a w Krakowie, drugim co do wielkości i zainteresowania, 227 000 m2. Z liczb tych jasno wynika, iż powierzchni z każdym rokiem przybywa, a tendencja ta bez wątpienia zostanie utrzymana w ciągu najbliższych lat.

Rosnący popyt

Jednocześnie, w Polsce bezustannie obserwuje się wzrost wskaźnika popytu na powierzchnię biurową. Ogromne zainteresowanie stolicą i największymi miastami naszego kraju sprawia, że spadają z kolei współczynniki pustostanów. Przykładem ponownie może być Warszawa, w której wskaźnik ten spadł o 0,9 p.p. w ciągu roku. Obecnie współczynnik pustostanów wynosi tam zaledwie 7,8%, w tym jedynie 5,3% w centrum miasta.

W praktyce oznacza to, iż z każdą chwilą wzrastający popyt zmniejsza ilość dostępnych, wolnych pomieszczeń, pomimo ich nieustannej budowy. W celu otrzymania najbardziej atrakcyjnych lokalizacji wskazane jest zatem podpisywanie umowy przednajmu, aby zabezpieczyć ją dla siebie.

Dlaczego warto wynająć biuro?

Na koniec należy zadać sobie pytanie, dlaczego biura do wynajęcia są tak popularne i co sprawia, że powierzchnie biurowe cieszą się w Polsce takim zainteresowaniem.

Przede wszystkim znajdują się one w atrakcyjnych, nowoczesnych budynkach, takich jak powstające The Warsaw Hub, które jest jedną z największych inwestycji w stolicy. Dzięki temu lokalizacja jest prestiżowa i sprzyja nawiązywaniu nowych umów z klientami, którzy mają pewność, iż dana firma jest godna zaufania. Atrakcyjna lokalizacja to także możliwość szybszego rozwoju, a dla osób, które cenią sobie dobrą infrastrukturę, będzie to bez wątpienia wymarzone miejsce.

Co więcej, biuro do wynajęcia często jest znacznie bardziej opłacalne, niż na własność. Koszty wynajęcia i utrzymania nawet dużej powierzchni są mniejsze w przypadku systematyczne ich płacenia niż w chwili wykupu danego miejsca na własność za jednorazową kwotę. Takie działanie pozwala więc firmie na rozwój bez nadmiernych kosztów początkowych.

Dzięki wynajęciu biura można także w razie rozrostu firmy pokusić się o stosunkowo łatwą zmianę lokalizacji na większą. Jest to znacznie korzystniejsze, niż kupno, jeśli ktoś planuje ewentualne późniejsze działania w tym obszarze.

fb button

grab my essay banner

logo jooble