magazine top

Rodzaj pokrycia dachowego i typ dachu wpływa na to, jak będzie wyglądał twój dom i ile zapłacisz za prace dekarskie. Ta kwestia decyduje też o energooszczędności domu i późniejszych opłatach za użytkowanie. Zobacz, jakie dachy są najpopularniejsze i przyczyniają się do najmniejszych strat ciepłego powietrza.

Wybór dachu nie zawsze jest decyzją inwestora. W niektórych przypadkach, np. budując dom na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków, możesz spotkać się z obowiązkiem wykonania dachu dopasowanego do odgórnie narzuconych parametrów. 

Jaki dach może mieć dom jednorodzinny?

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotkasz się z dachem dwuspadowym, czterospadowym i płaskim.

  • Dach dwuspadowy – ma klasyczny i ponadczasowy układ. Jest jednym z tańszych w realizacji i dobrze wygląda z oknami dachowymi lub lukarnami. Dzięki temu, że nie ma wielu załamań i łączeń, pozwala na zminimalizowanie strat ciepłego powietrza. Jest często wybierany do konstrukcji domów z poddaszem do zaadaptowania. 
  • Dach płaski – to konstrukcja typowa dla domów o kształcie kostki. Taki dach jest łatwy w ułożeniu i pozwala na zminimalizowanie odpadów w trakcie prac dekarskich. Choć nazwa sugeruje, że jest płaski, w rzeczywistości jest lekko nachylony. Dzięki temu woda deszczowa i śnieg swobodnie odpływają z połaci. 
  • Dach czterospadowy – to tzw. dach kopertowy. Tworzą go cztery skośnie ułożone połacie. Jest efektowny, ale jego wykonanie jest droższe niż dachu dwuspadowego, ponieważ jest czasochłonny i generuje dużo odpadów. W domu z dachem kopertowym jest też mniej powierzchni użytkowej ze względu na liczne skosy i załamania sufitu na poddaszu.

Rodzaje pokrycia dachowego

W sprzedaży znajdziesz różne typy pokrycia dachowego, a najbardziej popularne z nich to blachodachówka i dachówka ceramiczna. Podczas wyboru nie kieruj się jednak wyłącznie ceną i estetyką, weź pod uwagę raczej funkcjonalność i trwałość. Dach to inwestycja na wiele lat, dlatego wybierz materiał, który jest odporny i dobrze znosi zmienne warunki pogodowe. 

  • inDachówka ceramiczna – jest jednym z najtrwalszych materiałów na pokrycie dachu. Szacuje się, że może pełnić swoją funkcję nawet przez sto lat i w tym czasie będzie skutecznie opierać się niszczącemu działaniu słońca, wiatru i wilgoci. Ważnym atutem dachówek jest możliwość wymiany tylko jednego elementu w przypadku ewentualnej usterki. Dachówka zapewnia szczelność, akustykę i wentylację budynku, a dzięki temu, że jest dostępna w różnych wzorach i kolorach, łatwo dopasujesz ją do stylu swojego domu. Więcej informacji o dachówkach ceramicznych znajdziesz m.in. na https://www.wienerberger.pl/produkty/dachowki-ceramiczne-i-akcesoria-koramic/warto-wiedziec.html.
  • Blachodachówka – to kolejny popularny typ pokrycia dachowego. Jest tańsza i mimo specjalnych zabezpieczeń mniej trwała (posłuży maksymalnie przez około 30 lat). Blacha jest sprzedawana w modułach lub arkuszach i w trakcie montażu można ją dowolnie przycinać. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna i różne wzory blachodachówek. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ pokrycia nie jest dobrą barierą dla dźwięku – w trakcie intensywnych opadów deszczu lub gradu nie będzie skutecznie tłumić hałasu. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble