magazine top

Grupa CARO to obecnie jeden z największych producentów dekoracji ściennych w Polsce. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji obrazów na płótnie i innych ozdób do domu. Działająca od ponad 25 lat na rynku home decor firma stale rozbudowuje zaawansowany technologicznie park maszynowy, jednocześnie stawiając na innowacyjne, autorskie metody produkcyjne. Spółka cyklicznie wprowadza nowe kolekcje, na bieżąco śledzi trendy wnętrzarskie i współpracuje z artystami z całego świata. Grupa CARO oferuje swoje produkty na najbardziej znanych platformach sprzedażowych oraz współpracuje z największymi sieciami w Polsce i w Europie.

O historii firmy, oferowanych produktach i planach na przyszłość opowiada Pani Marta Naranowicz, dyrektor operacyjny w grupie CARO.

Czy mogłaby Pani pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa CARO? Jaka była geneza firmy?

Firma CARO powstała w 1994 roku. W tym czasie poznaliśmy kontrahentów, którzy szukali przedsiębiorstwa, produkującego obrazy fakturowane. Popyt na te obrazy był w tym czasie tak duży, że podjęliśmy się tego wyzwania. W kolejnych latach, kiedy powoli malało zainteresowanie tego typu sztuką – zauważyliśmy nowy dynamicznie rozwijający się trend na drukowane obrazy. Firma zainwestowała w drukarnie i przez lata produkowała ogromne ilości obrazów dla wielu odbiorców krajowych i zagranicznych.

Grupa CARO to lider w produkcji dekoracji do wystroju wnętrz w Polsce. Czy mogłaby Pani omówić szczegółowo ofertę przedsiębiorstwa? Co wyróżnia Państwa produkty?

Nasza firma posiada bogatą ofertę produktów do wystroju wnętrz – od obrazów, plakatów i tapet, po zegary, parawany dekoracyjne. Oferta CARO to również szeroka gama tapet luksusowych. Specjalizujemy się w druku na żądanie, oznacza to, że każdy produkt jest drukowany pod zamówienie, bez stanów magazynowych. Nasza oferta produktowa jest unikalna dzięki wielu nietypowym rozwiązaniom. Jednym z nich są obrazy na wielu podłożach. Klasyczny obraz na płótnie ma swojego następcę, czyli obraz panelowy. To nowoczesna forma obrazu i jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która posiada taki typ produktu. Lubimy się wyróżniać, dlatego nasze produkty posiadają opcje wielowariantowe: obraz na płótnie pojedynczy, tryptyki lub obrazy wieloczęściowe. Nasze parawany dekoracyjne dostępne są także jako obrotowe – to również nasze własne rozwiązanie technologiczne. Kolejnym wyróżnikiem jest wzornictwo. Nowoczesna sztuka projektowana metodą digitalpainting cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych klientów. Naszą firmę wyróżnia dodatkowo nowoczesny sprzęt oraz technologia druku. Posiadamy nowoczesną drukarnię, dzięki czemu wysyłamy zamówienia w 48 h. Stale idziemy do przodu, chcemy dyktować trendy w wystroju wnętrz i ciągle wprowadzać nowości.

Firma stale pracuje nad rozwojem asortymentu oferowanych produktowych. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o możliwościach projektowych przedsiębiorstwa? Skąd Państwo czerpią inspiracje i pomysły na nowe wzornictwo?

Inspiracje czerpiemy z naszego doświadczenia ze współpracy z dużymi markami z Polski i Europy. Dzięki obecności na wielu targach wnętrzarskich takich jak Maison&Objet w Paryżu czy Warsaw Home – dokładnie wiemy jakie są aktualne trendy. Posiadamy wzory zaprojektowane przez artystów z całego świata. Współpraca z młodymi talentami to odważny krok, a zarazem strzał w dziesiątkę! Współpraca z nimi daje wiele możliwości, a sami również lubimy być kreatywni i tworzymy kolekcje autorskie oraz organizujemy sesje zdjęciowe do naszych katalogów. Motto przewodnie to wyróżnić się na rynku i tworzyć wyjątkowe produkty do wystroju wnętrz.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy może Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów grupy CARO?

Firma zatrudnia 50 - 100 pracowników. Nasz zespół składa się z poszczególnych działów takich jak: graficzny, kreatywny, marketingu, handlowy, drukarnia i IT. Jako Dyrektor Operacyjny w Carogroup staram się, na co dzień koordynować wszelkie procesy biznesowe w firmie. Chodzi tu o pełną kontrolę i realizację strategii firmy, analizy finansowej, ekspansji na kolejne rynki, łańcucha dostaw, jakości materiałów do produkcji. Bardzo istotnym czynnikiem jest rozwój technologiczny i pełna automatyzacja procesów produkcyjnych. Współpracujemy z wieloma agencjami zewnętrznymi, od których otrzymujemy wsparcie w procesach biznesowych. Stawiamy na edukację i stale szkolimy naszych specjalistów.

Sprawna produkcja nie byłaby możliwa bez doświadczonej kadry, ale również bez odpowiedniego zaplecza produkcyjnego. Czy drukarnia w Zielonej Górze wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie produkcji?

Idea przemysłu 4.0 jest bardzo bliska naszej filozofii. Śmiało można powiedzieć, że to podstawa naszej działalności i niezbędny aspekt, na którym opiera się większość procesów w firmie. Technologia cyfrowa ma zastosowanie u nas w druku, korzystamy z najnowszych aplikacji oraz baz danych. Przesyłane pliki źródłowe między poszczególnymi działami działają sprawnie dzięki odpowiedniej komunikacji w sieci. Przechowywanie informacji w chmurze czy graficzne przygotowywanie plików tj. personalizacja produktów to również zasługa cyfryzacji. W Carogroup stale wdrażamy nowoczesne technologiczne rozwiązania oraz automatyzację procesów na produkcji i danych, co gwarantuje rozwój firmy. Jest to element niezbędny, aby firma działała globalnie.

Ile rocznie produkujecie dekoracji? Jak wygląda Państwa sieć sprzedaży? Do których krajów eksportujecie swoje wyroby?

Firma od początku swojej działalności wyprodukowała dziesiątki milionów produktów. Średnio rocznie produkujemy setki tysięcy dekoracji. Nasze produkty sprzedajemy w całej Europie. Jesteśmy obecni na największych platformach sprzedażowych, współpracujemy z partnerami B2B w modelu dropshipping oraz realizujemy zamówienia hurtowe dla dystrybutorów dostarczających do sieci handlowych. Rozwijamy również nasz sklep internetowy www.feeby.pl oraz jego wersje językowe.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zeszły rok był dla nas wyjątkowo dynamiczny, mimo trudnej sytuacji światowej związanej z pandemią zainwestowaliśmy w nowoczesny sprzęt CANON Colorado 1650 i Fotoba – w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna do fototapet. Jesteśmy pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która posiada taki sprzęt. To innowacja na rynku, a pierwsza na świecie fabryka tapet miała swoją premierę w 2020 r. i otrzymała tytuł „Product of the Year”. Fabryka tapet to rewolucja i pełna automatyzacja – drukuje, rozcina na bryty oraz zwija tapetę w rolkę. Gotowa tapeta do wysłania w 15 minut! Dzięki zastosowaniu technologii UV GEL nasze produkty są bezpieczne, ekologiczne i odporne na uszkodzenia. Druk utwardzany światłem UV daje niebywałą odporność i gwarantuje wierne odwzorowanie koloru grafiki. Mamy możliwość druku z efektem błysku lub macie.

Czy planujecie w najbliższym czasie kolejne inwestycje?

Sprzęt firmy CANON to niezawodna technologia i najlepsza jakość druku. Dzięki automatyzacji oraz technologii UV GEL procesy produkcyjne są duże łatwiejsze i ekonomiczne. Colorado jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów, czyli ekologiczny druk, wiernie odwzorowane kolory grafiki, wydruk nie wymaga laminacji (odporny na uszkodzenia). Wdrożone rozwiązania na tyle się sprawdziły, że planujemy jeszcze w tym roku zakupić już trzecie Colorado, dzięki temu zwiększymy możliwości produkcyjne.

Społeczna odpowiedzialność biznesu również jest bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Od wielu lat wspieramy sport – mianowicie naszą drużynę żużlową Falubaz. Prowadzimy również działalność charytatywną dla placówek medycznych. Kilka lat temu wyposażyliśmy cały oddział dziecięcy w Szpitalu w Nowej Soli. Szpital był świeżo po remoncie, ściany zostały ozdobione obrazami, zegarami, wieszakami, na korytarzach zagościły nasze kolorowe parawany. Nasze dekoracje ozdobiły również ściany w szpitalnej sali zabaw. Uśmiech dzieci był dla nas największą radością...

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Najważniejszą nagrodę jaką otrzymaliśmy to Diament Forbesa, którą otrzymaliśmy w tym roku. Myślę, że dla naszych klientów również ma to duże znaczenie, że jesteśmy firmą godną zaufania. W dzisiejszych czasach to bardzo ważny element w biznesie, aby współpracować z rzetelnymi i stabilnymi partnerami. Nasza firma posiada szereg światowych certyfikatów dotyczących technologii jak GREENGUARD Gold czy Avery Dennison, oznacza to, że produkty są ekologiczne. Certyfikat jakości 3M został również przyznany drukarkom Colorado. Jako firma CARO nie korzystamy z materiałów produkowanych w Chinach. Nasi dostawcy produkują materiały w Europie.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Największym wyzwaniem dla nas, jak i większości przedsiębiorstw jest niestabilna sytuacja światowa, rosnąca inflacja i jej skutki... Pandemia była dużym wyzwaniem dla biznesu, a teraz dołączyła wojna na Ukrainie i wspomniana inflacja. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć i trzeba mądrze oraz dynamicznie podejmować decyzje adekwatnie do sytuacji. Mimo wszystko będziemy konsekwentnie realizować strategię naszej firmy oraz bacznie obserwować sytuację na rynku i na świecie.

Jak przedstawiają się plany firmy na najbliższe miesiące, lata?

Jako Carogroup planujemy dalszą ekspansję na kolejne rynki.Chcemy dostarczać nasze produkty do większości krajów na świecie poprzez marketplace oraz współpracę B2B. Chcemy rozwijać ofertę tapet premium, czyli kolekcje luksusowych tapet, które wyróżniają designerskie wzornictwo oraz ekskluzywne podkłady strukturalne. Chcemy oferować tapety na wymiar oraz możliwie najlepszą personalizację naszych produktów. Będziemy nadal inwestować w naszą infrastrukturę oraz technologię.

CARO to firma z ponad 25-letnimi tradycjami, która ciągle dynamicznie się rozwija. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Chciałabym podkreślić, że jesteśmy firmą rodzinną, która istnieje od ćwierćwiecza i z tego jesteśmy najbardziej dumni. Za tym kryje się ciekawa historia i ogromny bagaż doświadczeń. To sprawia, że potrafimy planować, podejmować odważne decyzje, ale również wiemy, kiedy powiedzieć stanowczo „Nie” dla dobra firmy. Jesteśmy dumni, że stworzyliśmy swoje marki – Feeby i Carowall oraz posiadamy najnowszy sprzęt do druku. Jako CARO ciągle się zmieniamy, na przestrzeni tych 25 lat firma przechodziła ciągłą metamorfozę. Dumni jesteśmy z tego w jakim punkcie teraz jesteśmy, a plany na najbliższą przyszłość są bardzo ambitne...

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne