magazine top

Według Kodeksu spółek handlowych spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową, która posiada osobowość prawną. Oznacza to, że spółka jest formą działalności, np. dla wspólników, którym zależy na zachowaniu bezpośredniego nadzoru nad prowadzeniem spraw spółki. Ogranicza się ryzyko finansowe jedynie do swojego wkładu, co jest niezwykle korzystne.

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jako spółka kapitałowa, spółka z o.o. daje możliwość niższego ryzyka dla przedsiębiorcy, niż ma to miejsce w przypadku spółek osobowych. Wspólnicy nie odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania firmy, co pozwala na uniknięcie popadania w długi przy problemach finansowych działalności. Aby dowiedzieć się, jak założyć spółkę z o.o., wystarczy udać się do notariusza lub prawnika, którzy zajmą się wszelkimi formalnościami. Ponadto możliwe jest także założenie spółki przez specjalny portal internetowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Wiąże się to z większymi formalnościami, jednak jest tańszym sposobem niż tradycyjny. 

Jakie są zalety posiadania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Najważniejszą zaletą posiadania własnej spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników. Ponadto osoby zastanawiające się, jak założyć spółkę z o.o., nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość sprzedaży lub kupna spółki, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Dodatkowo istnieją szerokie możliwości optymalizacji podatkowej, a pełna księgowość pozwala kontrolować i analizować wydatki. Plusem będzie tu również większy prestiż i solidność w oczach klientów, a także w razie potrzeby dziedziczenie spółki po śmierci właściciela.

Aby nie płacić ZUS-u w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wiele osób decyduje się na powołanie prezesa firmy. Jest to dobry sposób na znaczne obniżenie miesięcznych kosztów prowadzenia działalności. Jeśli osoba, która chce założyć spółkę, boi się formalności, istnieje możliwość kupna spółki na terenie różnych krajów od wyspecjalizowanej firmy sprzedażowej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne