magazine top

Fabryka Armatur „Swarzędz” od ponad 75 lat nieustannie rozwija swój asortyment, łącząc innowacyjne technologie z bogatą tradycją. Specjalizując się w kuciu matrycowym stali, mosiądzu i brązu, firma korzysta z doskonałych kompetencji pracowników, wysokiej jakości surowców i nowoczesnego zaplecza technologicznego. Dzięki temu tworzone są produkty, które zyskują uznanie na całym świecie. Ze swoim bogatym doświadczeniem w obróbce precyzyjnych elementów dla różnych branż, w tym motoryzacyjnej, armaturowej, gazowej czy kolejowej, firma jest znana jako lider w swojej dziedzinie. Dążąc do zrównoważonego rozwoju, firma zainwestowała również w farmę fotowoltaiczną, która dostarcza około 35% energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania zakładu. Kierowana przez blisko 30 lat przez Prezesa Grzegorza Mellera, firma zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, potwierdzające jej dynamiczny rozwój.

Mieliśmy niezwykłą przyjemność i honor przeprowadzić rozmowę z Grzegorzem Mellerem, Prezesem Zarządu Fabryki Armatur Swarzędz. W trakcie tego wywiadu, Prezes Meller dostarcza głębokiego wglądu w funkcjonowanie jednego z wiodących przedsiębiorstw w swojej branży.

Fabryka Armatur „Swarzędz” od ponad 75 lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jednego z liderów rynku producentów najwyższej jakości odkuwek matrycowych. Czy mógłby Pan opowiedzieć czytelnikom, jakie kluczowe decyzje pozwoliły firmie odnieść tak duży sukces?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Patrząc na moją prawie trzydziestoletnią pracę w fabryce takich decyzji było bardzo dużo. Niewątpliwie do najważniejszych należy długoterminowa strategia inwestycji w nowoczesne technologie produkcyjne. Także ciągłe rozwijanie i szkolenie kadry technicznej i zarządzającej było kluczowe. Ponadto, budowa nowej, zintegrowanej siedziby firmy, zaprojektowanej z myślą o optymalizacji procesów produkcyjnych, znacznie podniosła naszą efektywność. Wszystko to pozwoliło nam zbudować zaufanie wśród naszych partnerów i klientów, którzy doceniają nasze innowacyjne podejście, zorganizowanie i wysoką jakość oferowanych produktów. To zaufanie potwierdzają regularne audyty oraz zamówienia, które regularnie są u nas realizowane.

Fabryka Armatur „Swarzędz” oferuje różnorodny asortyment produktów i usług w obszarze kucia matrycowego i innych. Mógłby Pan szczegółowo omówić aktualny zakres działalności firmy?

Oprócz produkcji zaworów do butli gazowych pod własną marką, nasza główna działalność koncentruje się na średnio- i wielkoseryjnej produkcji detali z mosiądzu i stali, a także w mniejszym zakresie z brązu i miedzi. Specjalizujemy się w tworzeniu elementów dla armatury pomiarowej, takich jak składniki do wodomierzy i ciepłomierzy. W branży motoryzacyjnej jesteśmy znani z produkcji pierścieni synchronizatorów do skrzyni biegów. Zajmujemy się również produkcją elementów do urządzeń spawalniczych. Otwartość na nowe wyzwania pozwala nam na współpracę z firmami z różnych branż, w tym kolejowej, morskiej, czy rolniczej. Dzięki temu nasza oferta jest niezwykle zróżnicowana i odpowiada na potrzeby szerokiego rynku.

Gdzie trafiają tworzone przez Was komponenty?

Skupiamy się zarówno na polskich firmach, jak i renomowanych przedsiębiorstwach z zagranicy, w tym z USA. Z uwagi na fakt, że około 45% naszej produkcji jest przeznaczone na eksport, oraz że nasi klienci często redystrybuują swoje produkty zawierające nasze komponenty, możemy z dumą stwierdzić, że jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach.

Czym charakteryzują się produkty wyjeżdżające z Fabryki Armatur „Swarzędz”? Jak wygląda proces kontroli jakości?

Nasze produkty cechuje przede wszystkim stuprocentowe spełnienie wymagań klienta. Jako firma usługowa nie mamy miejsca na kompromisy. Na etapie ofertowania dokładnie weryfikujemy założenia rysunkowe i projektowe, po czym omawiamy je ze zleceniodawcą. Następnie wykonujemy próbne sztuki, które podlegają akceptacji, zanim przystąpimy do produkcji seryjnej. Dbamy o jakość na każdym etapie produkcji. Nasz Dział Kontroli Jakości, wyposażony w najnowocześniejsze maszyny pomiarowe, nieustannie monitoruje i kontroluje proces produkcyjny. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, zarówno wymiarowych jak i wizualnych, natychmiast podejmujemy działania korygujące. Ponadto, współpracujemy z zewnętrznymi, certyfikowanymi laboratoriami, które dodatkowo potwierdzają jakość naszych wyrobów (m.in. TÜV SÜD, Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny).

Co wyróżnia firmę spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Nie zamierzam porównywać naszej firmy z konkurencją, skupiamy się na własnym doskonaleniu i osiągnięciach. To, że rozwijamy się i zdobywamy nowe rynki, świadczy o tym, że robimy to skutecznie. Jeżeli chodzi o atuty, z pewnością mogę wymienić naszą wykwalifikowaną kadrę, zdolną sprostać różnym wyzwaniom rynkowym, oraz nowoczesny park maszynowy. Dzięki zastosowaniu światowych technologii w kuciu i obróbce, wyróżniamy się dużą elastycznością i skutecznością. Dodatkowo, poznańska pracowitość stanowi nieodłączny element naszej korporacyjnej kultury.

Implementowanie nowatorskich rozwiązań i technologii to istotne źródło przewagi konkurencyjnej firmy. Czy mógłby Pan opowiedzieć o projektach badawczo–rozwojowych?

Od lat współpracujemy z Politechniką Poznańską i Instytutem Obróbki Plastyczniej w Poznaniu w dziedzinie wdrożeń nowych technologii, materiałów produkcyjnych czy też w kwestii „Szczupłego Zarządzania”, czyli Lean Management. Ostatnim naszym wspólnym projektem zakończonym sukcesem było opracowanie technologii bezodpadowego kształtowania elementów armatury pitnej z bezołowiowych stopów miedzi. Obecnie wraz z Politechniką Poznańską pracujemy nad kompleksowym zintegrowaniem maszyn i systemów wspomagających wspieranych przez sztuczną inteligencję. Pozwoli to na cyfrowe zarządzanie produkcją w każdym aspekcie, począwszy m.in. przez logistykę, obróbkę, nadzór, monitorowanie procesów czy też wielopoziomowe raportowanie.

Szeroki zakres produkcji wymaga zaawansowanego zaplecza technicznego. Czy mógłby Pan opowiedzieć o obecnych możliwościach produkcyjnych przedsiębiorstwa? Czy zakład w Rabowicach wpisuje się w trend Przemysłu 4.0?

Nasze możliwości produkcyjne pozwalają na kompleksowe wykonanie detalu końcowego – od przygotowania półfabrykatu, poprzez kucie (bezodpadowe, w pełni automatyczne czy ręczne), obróbkę skrawaniem (w pełni zautomatyzowane uniwersalne linie produkcyjne na wielowrzecionowych obrabiarkach, centrach obróbczych, tokarkach CNC), aż do montażu końcowego. Posiadamy własną narzędziownię, śrutownice do piaskowania wielkoseryjnego oraz piece do OC. Nad jakością czuwa dział kontroli jakości wyposażony w najlepszy sprzęt, w tym maszyny współrzędnościowe wiodącego producenta. Połączenie najnowocześniejszych maszyn wraz z doświadczeniem i „samowystarczalnością” technologiczną pozwala oferować klientom produkt o najlepszej jakości i konkurencyjnej cenie. Stale unowocześniany i robotyzowany park maszynowy bez wątpienia wpisuje się w trend Przemysłu 4.0. Pierwsze zautomatyzowane linie zakupiliśmy jeszcze kilka lat temu. Obecnie dążymy do robotyzacji kolejnych stanowisk i maszyn oraz jak już wcześniej wspomniałem, równolegle wraz z Politechniką Poznańską tworzymy informatyczny system zarządzania przedsiębiorstwem wspomaganym AI.

Ile osób zatrudnia obecnie spółka? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy?

Aktualnie zatrudniamy około 140 osób. Kluczową rolę w naszym przedsiębiorstwie odgrywa młoda, ale już doświadczona kadra zarządzająca i techniczna. Ich doskonałe umiejętności i wiedza, wsparte nowoczesnym oprogramowaniem, często prowadzą do współpracy z globalnymi klientami, zwłaszcza w kwestii optymalizacji konstrukcji ich produktów. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Staramy się tworzyć przyjazne środowisko pracy, co ma ogromny wpływ na to, że wielu pracowników wiąże z nami swoje kariery zawodowe.

Jakie działania podejmuje firma, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą się z nią całe kariery zawodowe?

Umożliwiamy naszym pracownikom aktywne uczestnictwo w najnowszych projektach technologicznych. Część z naszych maszyn i technologii jest nawet współtworzona przez naszą kadrę. Dla młodych ludzi, chcących się rozwijać, jest to znakomita okazja do nauki i doskonalenia umiejętności. Dbamy również o komfort środowiska pracy i staramy się, aby obowiązki były wykonywane w przyjemnej atmosferze. Jesteśmy otwarci na sugestie i potrzeby naszej załogi. Współpracujemy z organizacjami związkowymi i Społecznym Inspektorem Pracy w celu ciągłego doskonalenia warunków zatrudnienia. Oferujemy także różnorodne benefity, takie jak dofinansowania urlopu i wypoczynku dla dzieci, premie świąteczne, roczne i okazjonalne z tytułu zysków fabryki.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Nie wyróżniamy żadnej firmy z nazwy, ale samo zaangażowanie w współpracę z tymi przedsiębiorstwami świadczy o ich wyjątkowej jakości w danej branży. Jesteśmy przekonani, że aby być liderem na rynku, konieczne jest nawiązywanie współpracy z najlepszymi dostawcami — zarówno w zakresie materiałów, narzędzi, jak i nowoczesnych technologii czy usług.

Fabryka Armatur „Swarzędz” podejmuje wiele działań mających na celu zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne. Czy budowa farmy fotowoltaicznej jest najważniejszą z nich?

Z pewnością farma fotowoltaiczna o mocy 1,4 MW, którą uruchomiliśmy w tym roku, jest jednym z najważniejszych elementów naszej strategii zrównoważonego rozwoju, ale nie jest to jedyny krok. Na etapie projektowania nowej siedziby zaimplementowaliśmy kilka rozwiązań proekologicznych, w tym biologiczną oczyszczalnię ścieków i kolektory solarne do podgrzewania ciepłej wody. Działania te są uzupełnione przez systemy odzysku ciepła, wentylacji i filtracji powietrza, a także zamknięty obieg wody chłodzącej. Ostatnio udostępniliśmy również stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych na naszym parkingu zakładowym. Ekologia dla nas to także odpowiedzialne gospodarowanie surowcami i minimalizacja wpływu na otoczenie.

Kryzys wywołany najpierw przez pandemię COVID-19, a obecnie wojną w Ukrainie oddziałują w większym lub mniejszym stopniu na każdy prowadzony biznes. Jak radzicie sobie z przeciwnościami, które co chwila atakują firmy?

Wojna w Ukrainie i oczywiście epidemia Covid-19 na pewno pokazała jak kruche jest całe nasze życie przemysłowe. Oczywiście nastąpiły duże turbulencje w dostawach, w odbiorach. Niemniej jednak, dzięki elastyczności i wsparciu od naszych partnerów, udało nam się poradzić z sytuacją. Traktujemy codzienne wyzwania jako okazję do doskonalenia naszej efektywności, co w obliczu kryzysu okazało się być atutem. Pomimo trudności, inwestowaliśmy również w zakup nowych maszyn i modernizację technologiczną.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?.

Jesteśmy ciągle zaniepokojeni sytuacją gospodarczą i społeczno-polityczną na świecie. W tym kontekście, próbujemy zdefiniować strategię, która będzie najodpowiedniejsza dla realizacji naszych celów. Mimo że posiadamy solidne fundamenty techniczne, organizacyjne i finansowe, zdajemy sobie sprawę, że rosnące koszty w Polsce stanowią wyzwanie dla naszej konkurencyjności. Dlatego myślimy o dalszej modernizacji i poszukiwaniu nowych możliwości na rynkach zagranicznych, aby sprostać zmieniającym się warunkom.

fb button

grab my essay banner

logo jooble