magazine top

KH-KIPPER jest największym w Polsce i jednym z czołowych w Europie producentem profesjonalnych zabudów-wywrotek, przyczep oraz naczep na samochody ciężarowe powyżej 12 t DMC. Firma działa na krajowym i międzynarodowym rynku nieprzerwanie od ponad 25 lat. Bogata oferta przedsiębiorstwa obejmuje różnorodną gamę specjalistycznych produktów przeznaczonych dla branży budowlanej, energetycznej, komunalnej, wydobywczej czy rolnictwa. Samochody ciężarowe z zabudowami KH-KIPPER są wykorzystywane w 70 krajach na całym świecie – w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy nawet Oceanii. KH-KIPPER jest solidną, zbudowaną na trwałych fundamentach firmą, która wykorzystuje najwyższej jakości komponenty, najnowsze technologie i metody produkcji. Spółka ma przemyślaną i ukształtowaną strategię rozwoju. 100% produkcji odbywa się w Polsce. Z zakładów KH-KIPPER w Kajetanowie i Skarżysku-Kamiennej co tydzień wyjeżdża kilkadziesiąt zabudów. Uznanie, jakim cieszą się wśród użytkowników produkty sygnowane logo KH-KIPPER potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia.

O historii firmy, aktualnych możliwościach produkcyjnych i innych kluczowych aspektach działalności rozmawiamy z panią Eweliną Ptak-Krzemień – kierownikiem działu marketingu KH-KIPPER Sp. z o.o.

Spółka KH-KIPPER już od ponad ćwierćwiecza jest na polskim rynku transportowym niekwestionowanym liderem w segmencie zabudów wywrotek na podwoziach samochodów ciężarowych powyżej 12 t DMC. Czy mogłaby Pani pokrótce przedstawić początki firmy i drogę do sukcesu marki?

Przedsiębiorstwo powstało w 1997 roku, a rok później ruszyła pierwsza produkcja. Od 2014 roku prezesem firmy jest Andrzej Kamionka – syn założyciela Konstantego Kamionki. W momencie założenia KH-KIPPER Konstanty Kamionka miał już 30-letnie doświadczenie pracując wcześniej m.in. jako konstruktor w Kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych SHL, czy jako szef produkcji w firmie Schmidt Polska. Był także współwłaścicielem firmy Kamarg zajmującej się remontami cystern. Po jakimś czasie do firmy dołączyła żona Konstantego Kamionki – Zofia Aleksandrowicz-Kamionka. Zanim poświęciła się pracy w KH-KIPPER pracowała naukowo ponad 20 lat na Politechnice Świętokrzyskiej. Po uzupełnieniu wykształcenia pełniła na początku obowiązki głównej księgowej, później objęła stanowisko dyrektora finansowego. Zaangażowane w pracę w firmie są także dzieci Zofii i Konstantego. Andrzej – obecny prezes – w KH-KIPPER pracuje od samego początku. Zaczął pomagać w rodzinnej firmie, będąc jeszcze uczniem technikum elektrycznego. Początkowo pracował na produkcji i pomagał w obsłudze imprez targowych i pokazów produktów. Później pracował w dziale handlowym firmy. Również córka Anna i jej mąż Tomasz Biel pracują w KH-KIPPER. Anna jest zastępcą dyrektora finansowego, a jej mąż wiceprezesem. Siedziba firma od początku mieściła się w Kajetanowie. Początkowo był to dzierżawiony obiekt, który w 2001 roku odkupiono i poddano gruntownej modernizacji. W 2003 roku uruchomiono drugą nowoczesną halę produkcyjną. W tym samym roku zakład produkcyjny opuściła pierwsza zabudowa tylnozsypowa half-pipe – obecnie najpopularniejszy, eksportowany do kilkudziesięciu krajów produkt KH-KIPPER. Dzięki efektywnej strategii sprzedażowej z roku na rok udawało się znacząco zwiększać sprzedaż produktów na kolejne rynki zagraniczne. Aby zwiększyć moce produkcyjne w 2007 roku dokupiono kolejny obiekt – tym razem w Skarżysku-Kamiennej. Trzecią halę produkcyjną w Kajetanowie uruchomiono również w tym samym roku. W 2009 roku doszło do spadku produkcji spowodowanego ogólnoświatowym kryzysem, co stało się okazją dla KH-KIPPER poszerzenia swojej oferty produktów, między innymi o naczepy i przyczepy wywrotki, podkontenerowe z wywrotem, kontenery oraz inne specjalistyczne produkty. W 2011 roku uruchomiono nowoczesną halę serwisową. W 2015 roku nastąpiły istotne zmiany w zarządzie. Stanowisko prezesa objął syn Konstantego – Andrzej Kamionka, wiceprezesem mianowano Tomasza Biela. Po 16 latach prowadzenia działalności Konstanty Kamionka zostaje doradcą zarządu. Kolejne lata przynoszą poszerzenie i udoskonalanie gamy produktowej oraz niezbędne usprawnienia na produkcji. Dzięki stabilnemu rozwoju firmy, w 2018 roku nowy zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu budowie nowego budynku biurowego i nowoczesnej hali montażowej wraz z zapleczem socjalnym. Inwestycje zostały ukończone w 2019 jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19.

KH-KIPPER specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych zabudów. Który typ zabudowy dominuje w strukturze sprzedaży? Kim są Państwa główni klienci?

KH-KIPPER produkuje głównie zabudowy – wywrotki na samochody ciężarowe powyżej 12 t DMC. W tym segmencie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Współpracujemy z wiodącymi producentami podwozi tzw. wielką europejską siódemką (MAN, Mercedes, Scania, Volvo, Renault, Iveco, DAF), ale na swoim koncie mamy również współpracę z takimi producentami podwozi jak Tatra czy Ginaf. Kolejne miejsce zajmują przyczepy, najmniejszy udział w produkcji mają naczepy.

Jak przedstawia się produkcja zabudów w obecnym roku? Gdzie są one sprzedawane i kim są finalni odbiorcy?

Obecnie wielkość produkcji oscyluje w granicach 2000 sztuk w ciągu roku, z czego około 80 % jest eksportowane za granicę, głównie do Europy Północnej i Zachodniej, ale także Afryki, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii. Wywrotki z zabudowami KH-KIPPER pracują głównie w budownictwie i kopalniach, cześć produktów trafia także do sektora komunalnego, energetyki, a nawet rolnictwa. Ostatecznymi odbiorcami produktów KH-KIPPER są firmy zajmujące się transportem budowlanym, pracami ziemnymi, kopalnianym, zakłady komunalne czy zakłady energetyczne.

Co jest kupowane najczęściej?

Obecnie najczęściej kupowanymi przez klientów produktami są zabudowy tylnozsypowe służące do przewozu asfaltu, prac zmiennych, czy też te pracujące w kopalniach. Obserwujemy także wzrost zainteresowania produktami komunalnymi. Wpłynęły także nowe zamówienia z nowych regionów, np. z Afryki.

Co spowodowało, że zyskaliście pozycję lidera na rynku krajowym? Co leży u podstaw tego sukcesu?

KH-KIPPER dostosowuje ofertę do wielu różnych rynków, a każdy z nich ma swoją specyfikę. Istotny jest także podział na rynki mało, średnio oraz wysokorozwinięte. Większość tych pierwszych zaczyna zakupy od najprostszego produktu tylnozsypowego, bo oczekują solidnego, mocnego produktu, nie mając innych wymagań np. co do wagi produktu. W miarę rozwoju pojawiają się zamówienia na bardziej wyszukane wywrotki typu half-pipe, potem wywrotki trójstronne i doposażone w różne dodatki oraz akcesoria. Przykładem z polskiego rynku, może być sytuacja, gdy w latach 2000 pomimo promocji i zainteresowania klientów wywrotkami trójstronnymi, ich sprzedaż nie rosła. Dziś niemal każda wywrotka sprzedawana w Polsce posiada burtę hydrauliczną. Generalnie trzeba wykazać się cierpliwością i determinacją. Prowadząc biznes trzeba dopasować się do konkretnego rynku i jego uczestników oraz utrzymywać dobrą współpracę z odbiorcami. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma także posiadanie w ofercie produktów dla różnych branż. Produkcja to niejedyne pole działalności, bowiem spółka zajmuje się także projektowaniem, dystrybucją oraz serwisem swoich wyrobów. Ten model gwarantuje większe zyski, gdyż marża nie zostaje u pośredników. Większe zyski to z kolei większe inwestycje. Model działania spółki zakłada reinwestowanie niemal całości zysków firmy, co ma jej zagwarantować możliwość stałego rozwoju.

Wdrażanie nowatorskich rozwiązań i technologii to istotny element przewagi nad konkurencją. Innowacyjność produktów KH-KIPPER została wielokrotnie doceniona przez jury różnych konkursów. Czy mogłaby Pani powiedzieć kilka słów na temat zaplecza projektowego spółki?

Produkt powstaje na indywidualne zamówienie i dostosowany jest do potrzeb zamawiającego. Sprawny proces projektowania wywrotki jest kluczowy dla rozpoczęcia cyklu produkcyjnego. Zabudowy są projektowane i wykonywane na konkretne podwozie uwzględniając nie tylko jego wymiary, ale i warunki pracy, specyfikę rynku, użyte materiały i komponenty oraz specyfikację wyposażenia. Biuro konstrukcyjne to zespół kilkudziesięciu inżynierów wykorzystujących nowoczesne narzędzia do projektowania i zarządzania dokumentacją oraz na bieżąco śledzący trendy rynkowe.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć o aktualnych możliwościach produkcyjnych przedsiębiorstwa i ostatnich inwestycjach? Czy zakłady KH-KIPPER wpisują się w trend Przemysłu 4.0 i są wyposażone w najnowocześniejsze maszyny oraz technologie?

Aktualne możliwości produkcyjne to nawet 3000 sztuk rocznie, a rekordowa produkcja osiągnęła do tej pory 2500 sztuk rocznie. Zabudowy produkowane są w Polsce w dwóch zakładach produkcyjnych: większym w Kajetanowie oddalonym kilkanaście kilometrów od centrum Kielc, który jest jednocześnie siedzibą firmy oraz mniejszym – w leżącym nieopodal Skarżysku-Kamiennej. W ostatnich latach w Kajetanowie zostały poczynione spore inwestycje. Niedawno do użytku oddana została nowa hala montażowa z przylegającym do niej nowoczesnym biurowcem. Działalność firmy wpisuje się w trend Przemysłu 4.0. Już wykorzystujemy, ale także pracujemy nad nowymi systemami optymalizującymi procesy przyspieszające produkcję i systemami zarządzania jakością. Na przykład, wymiana informacji z producentami podwozi w czasie rzeczywistym sprawia, że dzięki skróceniu czasu dostawy gotowa wywrotka dostarczana jest do finalnego klienta bez zbędnych opóźnień. Dostęp do dokumentacji technicznej podwozia oraz informacji o czasie jego dostawy do nas, m.in. ogranicza koszty związane z zamrożeniem kapitału i skraca czas postoju samochodu w KH-KIPPER.

Rozmaite „czynniki zewnętrzne” wpływają na prowadzony biznes i wyniki sprzedażowe. Jak poradziliście sobie z przeciwnościami, które co chwila atakują? Czy można rozwijać firmę w tak trudnej sytuacji?

Trzy ostatnie lata to borykanie się z konsekwencjami pandemii Covid-19 i ograniczeniem produkcji spowodowanym brakiem podwozi ciężarowych do zabudowy. Dlatego od kwietnia do sierpnia 2020 roku wprowadzono krótszy czas pracy. W 2021 do problemów z opóźnieniami dostaw podwozi doszedł wzrost ceny materiałów i energii. Kolejnym wyzwaniem dla firmy, która 80% produkcji przeznacza na eksport była inwazja Rosji na Ukrainę, do której doszło w 2022 roku. Kierunek rosyjski i ukraiński stanowił około 800 egzemplarzy rocznie. Niektóre auta z silnikami Euro V są i będą sprzedane do innych krajów dzięki wspólnym wysiłkom KH-KIPPER i producentów podwozi. Pojazdy trafią do Afryki, być może niektóre jednostki Euro V zostaną dopuszczone w Europie (Serbia, Albania). KH-KIPPER reaguje szybko na niespodziewane zdarzenia i stara się być elastycznym. Pomimo korzystania z outsourcingu, całość procesu projektowego i produkcyjnego może zostać zrealizowana przez KH-KIPPER, co daje odpowiednie marże i realizację planów.

Jak przedstawiają się dalsze kierunki rozwoju firmy?

Firma chce kształtować działalność zgodną z naszym kodeksem postępowania, w którym kładziemy nacisk na zrównoważony rozwój, prawa człowieka i compliance. Aby osiągnąć te cele, stale rozwijamy nasze produkty, aby były bardziej wydajne ograniczając tym samym ilość odpadów produkcyjnych. Dzięki dobrej współpracy z klientami, możemy wspólnie określać ich cele w zakresie usprawnienia ich procesów przemysłowych, bezawaryjnej pracy i produktywności, obniżenia kosztów operacyjnych oraz zminimalizowania wpływu na środowisko. Wszystkie nasze działy pracują nad zwiększeniem wydajności, aby redukować ślad węglowy.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów KH-KIPPER?

Obecnie w KH-KIPPER pracuje prawie 500 osób, tj. pracowników zatrudnionych na stałe, firm zewnętrznych i osób prowadzących własną działalność. Najlepsze efekty w osiągnięciu sukcesu spółce przyniosły mieszane zespoły pracowników, tzn. w różnych wieku, w których ludzie wzajemnie uzupełniają się swoimi kompetencjami. Niemal połowa zatrudnionych osób jest absolwentami Politechniki Świętokrzyskiej, którzy pracują w różnych działach firmy.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

KH-KIPPER angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez wspomaganie miejscowych instytucji edukacyjnych, kulturowych czy klubów sportowych. Współpraca z Politechniką Świętokrzyską, kieleckim Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technika i technicznymi szkołami w regionie trwa od lat.

KH-KIPPER w 2022 roku obchodzi jubileusz 25-lecia powstania firmy. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Z małego warsztatu firma przekształciła się w największego w Polsce i jednego z wiodących w Europie producenta zabudów – wywrotek powyżej 12 t DMC. Produkty z logo KH-KIPPER pokazywane są na największych światowych targach budowalnych i motoryzacyjnych. KH-KIPPER buduje także sieć handlową i serwisową w całej Europie, a mobilny serwis w razie potrzeby jest w stanie dojechać do klienta w dowolnym kraju. W ciągu 25 lat zdobyliśmy doświadczenie w dostawach różnych produktów i na różne rynki. W wielu krajach udało nam się także zbudować długofalowe relacje z klientami, partnerami, ale także importerami i producentami podwozi.

fb button

grab my essay banner

logo jooble