magazine top

Miś Transport i Spedycja Spółka Jawna jest jednym z czołowych przedsiębiorstw w branży TSL w Polsce, z tradycjami sięgającymi roku 1970. Tarnowska firma dysponuje różnorodną flotą transportową, składającą się z zestawów renomowanych marek, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb klientów. W taborze znajdują się nie tylko klasyczne ciągniki siodłowe i naczepy z plandekami, ale przede wszystkim pojazdy dostosowane do przewozu ładunków nietypowych, ponadgabarytowych, ponadnormatywnych, silosowych, kontenerów, cystern i chłodniczych. Dzięki temu przedsiębiorstwo może świadczyć usługi transportowe na najwyższym poziomie, zawsze terminowo i z najwyższą dbałością o zadowolenie klientów. Spółka oferuje również kompleksowe usługi logistyczne i magazynowe. Dzięki szerokiemu zakresowi usług i wysokiej jakości obsługi, Miś Transport i Spedycja stał się niezastąpionym partnerem dla wielu firm, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

W tym wywiadzie omówimy historię rozwoju firmy, jej obecną działalność, wyzwania i plany na przyszłość, a także dowiemy się więcej o specyfice pracy w branży transportowej. Specjalnie dla BusinessPL odpowiedzi na pytania udzielił współwłaściciel firmy – Pan Mariusz Miś.

Miś Transport i Spedycja Spółka Jawna to firma o ponad półwiekowej tradycji i jeden z pionierów polskiej branży transportowej. Czy mógłby Pan podzielić się historią firmy? Które decyzje i wydarzenia miały decydujący wpływ na rozwój i obecny kształt firmy?

Jak Państwo słusznie zauważyli, nasza firma ma długą i bogatą historię. Od samego początku byliśmy zaangażowani w rozwój polskiej branży transportowej. Jedną z kluczowych decyzji, która miała ogromny wpływ na rozwój firmy, było wprowadzenie nowoczesnej floty pojazdów. Dzięki temu zdobyliśmy renomę zaufanego partnera biznesowego. Ciągły rozwój pozwolił nam zaistnieć na rynku krajowym i zagranicznym, umożliwiając obsługę większej liczby klientów i rozszerzenie zakresu oferowanych usług. Wprowadzenie nowych technologii i systemów informatycznych było kolejnym kamieniem milowym w naszym rozwoju. Dzięki nim zyskaliśmy możliwość bardziej efektywnego zarządzania flotą, monitorowania przesyłek oraz śledzenia całego procesu logistycznego, co przyczyniło się do poprawy jakości usług. Kluczowym elementem w każdym etapie rozwoju firmy byli jednak ludzie. Ich profesjonalizm, zaangażowanie i lojalność przyczyniły się do budowania marki opartej na solidności i wysokiej jakości usług. Początki firmy to kilka osób zaangażowanych w jej funkcjonowanie, a teraz zatrudniamy ponad 100 pracowników.

Czy mógłby Pan opisać główne obszary działalności firmy?

Głównym obszarem działalności naszej firmy jest międzynarodowy transport drogowy oraz spedycja. Oferujemy kompleksowe rozwiązania logistyczne dla naszych klientów, zapewniając efektywną i bezpieczną przesyłkę towarów na terenie całej Europy. Nasza oferta nie ogranicza się jednak tylko do transportu. Oferujemy także usługi serwisu samochodów ciężarowych, stację kontroli pojazdów, myjnię dla pojazdów ciężarowych i cystern, a także ośrodek szkolenia kierowców.

Jaka jest charakterystyka Państwa floty pojazdów? Ile i jakie rodzaje ciągników siodłowych oraz naczep posiadacie w swoim taborze?

W naszej flocie mamy ponad 200 pojazdów, które obejmują różne rodzaje ciągników siodłowych oraz naczep. Nasza oferta przewozowa opiera się na różnorodności naczep, takich jak plandeki, silosy, cysterny, kontenery typu tank, a także naczepy do przewozu ładunków gabarytowych i ponadnormatywnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom naszych klientów z różnych sektorów. W naszej flocie znajdują się zarówno uniwersalne pojazdy, które mogą być wykorzystane do różnorodnych przewozów, jak i specjalizowane pojazdy dostosowane do konkretnych dziedzin. Dzięki temu możemy zapewnić optymalne rozwiązania transportowe dla różnych rodzajów ładunków i specyfikacji klientów. Nasz tabor jest stale aktualizowany i modernizowany, aby spełniać najnowsze standardy bezpieczeństwa i efektywności. Dążymy do utrzymania wysokiej jakości floty pojazdów, co pozwala nam świadczyć profesjonalne usługi przewozowe na oczekiwanych przez nas oraz naszych klientów wysokim poziomie.

Jakie są główne rynki, na których działa firma? Czy planujecie rozszerzenie działalności o kolejne kraje?

Główne rynki, na których działa nasza firma, to cała Europa. Obsługujemy klientów zarówno w krajach Zachodniej i Środkowej Europy, jak Skandynawii, Europie Wschodniej, Bałkanach oraz na Wyspach Brytyjskich. Nasze interdyscyplinarne podejście do zakresu świadczonych usług pozwala nam obsługiwać zlecenia praktycznie w każdym miejscu, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Obecnie nieustannie analizujemy i monitorujemy rynek, aby ocenić potencjalne możliwości rozszerzenia naszej działalności o kolejne kraje. Jesteśmy gotowi na dalszy rozwój i ekspansję, odpowiadając na zmieniające się potrzeby rynku i oczekiwania naszych klientów.

Jakie są największe wyzwania w branży transportowej i spedycyjnej, z jakimi spotykacie się na co dzień?

Największe wyzwania, z jakimi spotykamy się na co dzień w branży transportowej i spedycyjnej, to rosnące koszty paliwa, zmieniające się przepisy i procedury celne, oraz konkurencja na rynku. Dodatkowo, musimy brać pod uwagę nieprzewidywalne warunki drogowe, opóźnienia w dostawach, a także zapewnienie bezpieczeństwa ładunków. Rosnące wymagania klientów stawiają również wyzwanie w zakresie optymalizacji procesów logistycznych i utrzymania wysokiej jakości obsługi.

Kim są Państwa główni klienci i jakie branże reprezentują?

Nasi główni klienci reprezentują różne branże, od małych do dużych przedsiębiorstw. Obsługujemy klientów z przemysłu chemicznego, budowlanego, spożywczego, hutniczego, producentów opakowań oraz sektora rolniczego. Wśród naszych klientów znajdują się takie marki jak Grupa Azoty, Żywiec, Canpack, ale lista naszych kontrahentów obejmuje także kilkaset firm z całej Europy. Dzięki naszej elastyczności i szerokiemu zakresowi usług, jesteśmy w stanie sprostać różnorodnym potrzebom i wymaganiom naszych klientów z różnych branż.

Trendy logistyki 4.0 determinują rozwój branży TSL. Jakie technologie lub innowacje wprowadzili Państwo, aby usprawnić usługi oferowane przez firmę?

W naszej firmie implementujemy elementy Internetu Rzeczy (IoT), które umożliwiają nam śledzenie naszej floty w czasie rzeczywistym. Pozwala nam to monitorować lokalizację pojazdów, kontrolować warunki transportu, a także efektywniej zarządzać zapasami i dostępnością towarów. Dodatkowo, intensywnie wykorzystujemy analizę danych, co umożliwia nam zbieranie informacji z naszych systemów i urządzeń. Dzięki temu, możemy podejmować strategiczne decyzje logistyczne oparte na rzetelnych danych, identyfikować optymalne trasy transportu, prognozować popyt oraz doskonalić nasze procesy operacyjne.

Elektromobilność w segmencie ciągników siodłowych nabiera tempa. Coraz więcej koncernów prezentuje nowe, zeroemisyjne modele służące do transportu towarów. Czy biorą Państwo pod uwagę wykorzystywanie pojazdów elektrycznych w najbliższych latach?

Na ten moment, nasze plany rozwoju i odnowienia floty obejmują okres około dwóch lat w przód. W tym czasie nie planujemy jeszcze wykorzystania elektrycznych ciągników siodłowych. Nasza działalność koncentruje się głównie na transporcie międzynarodowym, a obecne modele elektryczne mają ograniczony zasięg, długie czasy ładowania oraz wysoki koszt, co utrudnia uzyskanie odpowiedniej efektywności w tej dziedzinie. Niemniej jednak, śledzimy na bieżąco rozwój technologii i innowacji w dziedzinie pojazdów elektrycznych. W przyszłości mogą pojawić się rozwiązania, które umożliwią wprowadzenie takich pojazdów do naszej floty, ale na obecnym etapie nie jesteśmy jeszcze w stanie określić konkretnego planu wdrożenia.

Kapitał ludzki jest stanowi główny czynnik sukcesu przedsiębiorstwa. Jakie strategie stosujecie, aby zmotywować kierowców do pracy w Państwa firmie?

Świadomi jesteśmy, że kapitał ludzki jest kluczowym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa. Dlatego staramy się zapewnić naszym kierowcom odpowiednie warunki pracy i motywujące środowisko. Oferujemy szkolenia z zakresu eco drivingu, które nie tylko przyczyniają się do poprawy efektywności paliwowej floty, ale także promują ekologiczne podejście do prowadzenia pojazdów. Dla osób zainteresowanych rozpoczęciem kariery kierowcy, oferujemy możliwość zdobycia odpowiednich uprawnień i zatrudnienia, zapewniając im jednocześnie przygotowanie do pracy w zawodzie pod okiem doświadczonej kadry. Dla naszych pracowników oferujemy pakiety prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, co stanowi dodatkowy benefit. Firma od samego początku ma charakter rodzinnego przedsiębiorstwa, co przekłada się na bezpośredni kontakt i bliską relację z każdym pracownikiem. Stawiamy na otwartą komunikację, zrozumienie oraz wsparcie w rozwoju zawodowym. Dążymy do tworzenia przyjaznej atmosfery pracy, gdzie każdy pracownik ma możliwość wyrażania swoich opinii i pomysłów.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest bardzo ważnym elementem prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabiznesową?

Jako firma aktywnie angażujemy się w wsparcie lokalnych społeczności poprzez sponsoring i dotacje. Uczestniczymy w akcjach charytatywnych oraz zbiórkach na cele dobroczynne. Dbamy także o etyczne standardy w relacjach z naszymi partnerami biznesowymi i dostawcami. Przykładamy dużą wagę do uczciwości, transparentności oraz zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi i normami etycznymi. Dążymy do budowania długotrwałych, partnerskich relacji opartych na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

Czy mógłby Pan podzielić się planami firmy na najbliższe lata? Jak oceniacie swoje perspektywy na przyszłość?

Nasze plany na najbliższe lata obejmują rozbudowę naszej floty pojazdów, aby sprostać rosnącym potrzebom naszych klientów. Planujemy również rozszerzyć naszą działalność na nowe rynki, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe w Europie. Jednocześnie, kontynuować będziemy inwestycje w rozwój zawodowy naszych pracowników poprzez szkolenia i doskonalenie umiejętności. Naszym celem jest utrzymanie wysokiego poziomu kompetencji naszego zespołu, aby móc oferować naszym klientom usługi najwyższej jakości. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w doskonalenie usług, innowacje technologiczne i dbałość o relacje z klientami pozwolą nam na utrzymanie stabilnego wzrostu i osiągnięcie sukcesu w przyszłości. Jednocześnie, jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stawia przed nami rynek transportowy. Kluczowe dla naszego sukcesu będzie bieżąca analiza sytuacji i podejmowanie decyzji, które będą wpływać na nasz rozwój i wytyczać właściwe kierunki.

fb button

grab my essay banner

logo jooble