magazine top

IFB International Freightbridge Sp. z o.o. jest częścią Grupy IFB, która świadczy kompleksowe usługi spedycyjno-logistyczne poprzez sieć ponad 50 oddziałów. W Polsce firma jest obecna od 2010 roku i posiada biura w: Gdyni, Gliwicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Specjalnie dla BusinessPL wywiadu udzielił Pan Maciej Przywrzej - Prezes Zarządu IFB Polska.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy IFB International Freightbridge Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Przede wszystkim warto podkreślić, że jako firma, startowaliśmy z jednym stacjonarnym biurem - w Gdyni i łącznie z sześcioma osobami na pokładzie. Były to cztery osoby w Gdyni, jedna we Wrocławiu i jedna w Warszawie. Pomimo, że zaczynaliśmy w bardzo trudnym czasie, okresu kończącego się kryzysu gospodarczego z 2008 roku, postanowiliśmy sukcesywnie poszerzać zakres naszych usług. To znaczy: poza usługą frachtu morskiego, połączonego z odprawami celnymi, systematycznie rozwijaliśmy usługi FTL, AFR, RAIL, aż po logistykę magazynową. Kluczem do sukcesu był systematyczny rozwój i poszerzanie zespołu o osoby wykwalifikowane oraz osoby bez doświadczenia w branży, czyli naszych wychowanków. Co jeszcze bardziej nas cieszy i jest wspólnym sukcesem, ponieważ większość z tych osób jest w naszej organizacji po dzień dzisiejszy.

IFB International Freightbridge świadczy kompleksowe usługi spedycyjne. Czy może Pan opowiedzieć szerzej o oferowanych przez IFB Poland usługach oraz sieci przedstawicielstw?

Świadczymy pełen wachlarz usług z zakresu łańcucha dostaw w imporcie oraz eksporcie, transporcie krajowym, kolejowym, na usługach logistycznych kończąc. Usługi międzynarodowe są świadczone w oparciu o sieć własnych biur w Azji i Europie oraz wyselekcjonowanych biur partnerskich na całym świecie, współpracujących z grupą IFB 30, niekiedy nawet 40 lat.

Dostawa towaru przy międzynarodowych transakcjach to złożony proces. Jak w większości innych branż, tak i w spedycji można się spotkać ze specjalizacją. W jakim transporcie specjalizuje się IFB Polska i jakimi nowoczesnymi technologiami wspieracie swoje usługi?

Od początku działalności, wiodącym produktem był fracht morski. Szybko jednak dążyliśmy do rozszerzenia i dywersyfikacji naszych usług, dlatego postawiliśmy na rozwój wcześniej wspomnianych produktów, tj. fracht: drogowy, lotniczy i kolejowy. W tym roku, planujemy uruchomić projekt całkowitego przejścia na elektroniczny obieg dokumentów. Zamierzamy wprowadzić także autorski system wspomagający administrację spedycyjną oraz raporting danych.

Organizujecie transport we wszystkie możliwe zakątki globu. Firma ciągle pozyskuje nowych klientów i otwiera kolejne biura. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Nasza siła tkwi przede wszystkim w zespole jakim tworzymy i potencjale ludzkim, budowanym przez ostatnie 10 lat. Potrafimy szybko dostosować się do zmieniającego się środowiska i potrzeb klienta, jak choćby teraz, w przypadku trwającej pandemii. Ponadto głównym spectrum, który wpływa na sukces naszej firmy jest szybki proces decyzyjności oraz ciągła chęć rozwoju na każdym szczeblu organizacji. Te wszystkie czynniki powodują, że klienci chętnie korzystają z naszych usług, doceniają naszą pracę i przede wszystkim nam ufają. Czego odzwierciedleniem jest nasze hasło „DOSTARCZAMY ZAUFANIE”, które pokrywa się z rzeczywistym odbiorem wśród klientów. Warto wspomnieć, że motto to, zostało wyłonione w konkursie wewnętrznym, wśród pracowników firmy.

Przy obsłudze zleceń korzystacie z doświadczonej i wykwalifikowanej kadry. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów tworzących firmę IFB Polska?

Nasz zespół tworzą osoby, które na co dzień stacjonują w poszczególnych oddziałach, plus wykwalifikowana kadra zarządzająca. Nie sposób wymienić tu wszystkich, ale są to ludzie odpowiedzialni, świadomi tego, że tylko ciężką pracą i konsekwencją w działaniu, jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczony cel. To osoby, które stale się rozwijają i dążą do tego, aby jakość oferowanych przez nas usług, była w 100 % zadowalająca. Nie raz dowiedliśmy tego, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Tak było miedzy innymi: w przypadku pilnego zlecenia eksportu oświetlenia bożonarodzeniowego do USA, gdzie termin dostawy odgrywał dla klienta kluczową rolę; w sytuacji pilnego transportu do Niemiec, gdzie także istotny był czas i jeden z członków zespołu, osobiście dostarczył towar we wskazane miejsce wypożyczonym busem; a także, gdy na na życzenie klienta, w ciągu doby, wykonaliśmy nocny rozładunek 6 kontenerów wraz z konfekcjonowaniem towaru. Są to tylko niektóre z przykładów, które realizowaliśmy pod presją czasu i osiągaliśmy zamierzony cel. W każdym z nich nie zostawiliśmy klienta samego sobie, mógł on zawsze liczyć na nasze wsparcie i dzięki uporowi, udawało się osiągnąć sukces. Zawsze szukamy rozwiązań i stajemy na wysokości zadania, bo wiemy, że potrzeby naszych klientów są dla nas najważniejsze. To wszystko świadczy o sile naszego zespołu.

Jakość usług to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo tylko ze sprawdzonymi agentami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

To, co chcielibyśmy podkreślić, to fakt, że IFB Polska w głównej mierze współpracuje z naszymi biurami należącymi do Grupy IFB. Jeżeli chodzi o pozostałych partnerów, nie chcielibyśmy specjalnie nikogo wyróżniać, gdyż są to nasi agenci, sumiennie dobrani przez Grupę IFB. Nasza współpraca sięga 10 lat, w przypadku IFB Polska, a nawet 40 w przypadku IFB Far East.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W ciągu ostatnich lat stworzyliśmy dział Marketingu i postawiliśmy na komunikację PR, poprzez uruchomienie naszych kanałów społecznościowych oraz stworzenie zupełnie nowej strony internetowej. W przeciągu 2 lat, uruchomiliśmy nowe oddziały: w Poznaniu, Łodzi i Szczecinie. Wszystko to jest wynikiem dotychczasowej pracy i chęci rozwoju oraz doskonalenia naszych usług.

Jak ocenia Pan przyszłość branży TSL, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża na pewno będzie się automatyzować i wchodzić w coraz większy rozwój cyfryzacji, choć w dalszymi ciągu będzie to wymagało wykwalifikowanego oddanego sprawie personelu. W naszym przypadku dalej nastawiamy się na systematyczny rozwój organiczny, rozszerzenia portfela klientów oraz poszerzenie zakresu usług wśród obecnych klientów. Kładziemy również duży nacisk na rozwój usług logistycznych wraz z udogodnieniami fiskalnymi i celnymi dla naszych klientów.

IFB to firma odpowiedzialna społecznie. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Przede wszystkim jesteśmy oficjalnym partnerem drużyny Amp Futbol Polska, których wspieramy i którym mocno kibicujemy. Wszystko zaczęło się w 2018 roku. Czuliśmy, że rozwój na płaszczyźnie biznesowej to za mało. Potrzebowaliśmy zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Choć słupki finansowe w tym czasie wcale nie sprzyjały takim działaniom, wyszliśmy więc poza biznes. Spojrzeliśmy szerzej i znaleźliśmy atom, który krążył gdzieś oddolnie w naszej firmie. Podjęliśmy niezwykłą współpracę z drużyną Amp Futbol Polska, z którą jesteśmy związani do dziś. Po 8 latach robienia wszystkiego dla siebie, postanowiliśmy zrobić coś dla innych. I zrobiliśmy! Popchnęło nas to do przodu, zapoczątkowując kolejne działania. Angażujemy się w pomoc dla podopiecznych jednej z placówek, poprzez zbiórki potrzebnych rzeczy dla dzieci i młodzieży, czy umożliwienie im udziału w imprezach kulturowych.

Wasza obecność na rynku polskim została dostrzeżona i doceniona przez branżę. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami oraz wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Zostaliśmy wyróżnieni nagrodą „Najlepsza nowa firma na rynku” (jedna z nagród przyznawanych w corocznym plebiscycie branżowego Wydawnictwa Eurologistics). Również otrzymaliśmy wyróżnienie w programie badawczym, „Za zintegrowanie usług frachtu morskiego i lotniczego z logistyką kontraktową oraz dystrybucją”. Najważniejsza jest jednak dla nas codzienna praca i zaufanie, jakim w codziennej pracy obdarzają nas klienci.

Grupa IFB liczy sobie już 40 lat, lecz w Polsce jesteście obecni „tylko” od 10 lat. Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni biorąc pod uwagę dekadę funkcjonowania polskiego oddziału?

Przede wszystkim udział w rynku, rozpoznawalność marki i zespół świetnych, kreatywnych ludzi, przy tym fachowców w branży. To wszystko wpływa na osiągnięcia, jakie wypracowaliśmy przez minione lata. Warto podkreślić, że przez dekadę naszej działalności w Polsce, przekonaliśmy i zdobyliśmy zaufanie wielu kilkuletnich klientów. Przeszliśmy przez te lata praktycznie bez żadnych turbulencji biznesowych, co sprawia, że możemy myśleć o dalszym rozwoju firmy w oparciu o zdrową i mocną organizację.

fb button

grab my essay banner

logo jooble