magazine top

Kawa jest sercem wielu lokali gastronomicznych. To przecież napój, który budzi zmysły, dodaje energii, a jego picie po prostu sprawia przyjemność. Wybór odpowiedniej kawy dla gastronomii – restauracji, kawiarni czy obsługi cateringowej – jest zatem kluczowy dla zadowolenia klientów. Przyjrzyjmy się różnym gatunkom kawy i ich właściwościom, które mogą stanowić ciekawą propozycję dla Twojego biznesu!

Podsumowanie:

  • Kawa w gastronomii to jeden z najważniejszych elementów oferty i tym samym strategii biznesowej. Dobra kawa może przyciągnąć klientów, zatrzymać ich i współtworzyć profesjonalny wizerunek firmy, a kiepska – skutecznie zmniejszyć siłę marki.
  • Wybierając kawę dla gastronomii, trafisz na dwie jej główne odmiany: Arabikę i Robustę. Każda z nich ma unikalne właściwości, które warto poznać przed zakupem konkretnego produktu.
  • W gastronomii dobrze sprawdza się też połączenie Arabiki z Robustą. W ten sposób wykorzystujesz zalety każdej z tych kaw, zyskując ziarna świetne zarówno do przygotowania esencjonalnego espresso, jak i cappuccino z bogatą pianką.

Arabica – aromatyczna kawa dla gastronomii

Arabica to najpopularniejszy gatunek kawy na świecie, stanowiący około 60-70% światowej produkcji. Można nazwać ją wręcz królową wśród kaw! Charakteryzuje się delikatnym smakiem, wyrafinowanym aromatem i umiarkowaną zawartością kofeiny. Smakosze cenią ją m.in. za kompleksowość smakową, bo ziarna Arabiki często oferują ciekawe nuty owocowe, kwiatowe lub czekoladowe. Zwłaszcza stuprocentowa Arabica to świetna kawa dla gastronomii, idealna do przygotowania esencjonalnych naparów. Najbardziej cenione odmiany to Arabica etiopska, kenijska i kolumbijska.

Robusta – intensywna kawa dla gastronomii

Druga pod względem popularności, zaraz po Arabice. Charakteryzuje się wyższą zawartością kofeiny i intensywniejszym smakiem – z cięższymi, gorzkawymi nutami. Potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć nawet zwolenników słodyczy, bo Robusta często zostaje wzbogacona o smak czekolady czy orzecha. To jedna z najchętniej wybieranych kaw dla gastronomii, zwłaszcza w formie mieszanki z Arabiką. Takie ziarna umożliwiają przygotowanie zarówno esencjonalnego naparu, jak i kawy z pianką cieszącą oko oraz podniebienie. W kawiarniach i restauracjach można spotkać zwłaszcza indonezyjską, wietnamską lub brazylijską Robustę – to najbardziej cenione odmiany.

Ziarnista czy mielona – jaką kawę dla gastronomii wybrać?

Wybór między kawą ziarnistą a mieloną zależy od preferencji klientów i charakteru działania lokalu. Ziarna warto wybrać  do gastronomii z klientami bardziej świadomymi smakowo. Bo z taką odmianą zyskasz większą kontrolę nad smakiem i świeżością napoju, a także możliwość zaserwowania wielu, także bardziej wyrafinowanych kaw. Natomiast kawa mielona jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu – zarówno parzeniu, jak i przechowywaniu – i łatwiej dostępna, co sprawdzi się w miejscach, gdzie priorytetem jest szybkie serwowanie kawy o stałym, powtarzalnym smaku.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne