magazine top

Curtis Development Sp. z o.o. w Krzywonosi jest czołowym na polskim rynku producentem zaawansowanych technologicznie wyrobów z tworzyw sztucznych. O firmie rozmawiamy z Panem Lechem Rudzińskim – Vice Prezesem Zarządu CURTIS Development Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Curtis Development i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Fabryka Curtis Development Sp. z o.o. w Krzywonosi istnieje od lipca 1992. Zakład położony jest koło Mławy (130 kilometrów na północ od Warszawy). Firma od samego początku zajmuje się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla branży RTV, a w dalszej kolejności AGD, opakowaniowej, meblarskiej, zabawkarskiej, motoryzacyjnej dla różnych krajowych i światowych koncernów. Działalność w tej branży Pan Zbigniew Niemczycki rozpoczął od importu do Polski japońskich telewizorów OTAKE. W niedługim czasie tj. w 1991 roku otworzył w Mławie fabrykę produkującą telewizory, zaś w 1992 roku w Krzywonosi k. Mławy wtryskownię, lakiernię, magazyny. Głównym celem Curtis Electronics było wyprodukowanie niedrogich telewizorów, a jednocześnie odpowiadających najwyższym światowym standardom jakościowym. Pozycja, jaką osiągnął Curtis na mapie światowych producentów telewizorów i jakość produkowanych wówczas odbiorników sprawiły, że staliśmy się partnerami poszukiwanymi w układach kooperacyjnych największych światowych dostawców technologii i podzespołów elektronicznych choćby takich jak MOTOROLA. W 1992 roku Curtis Electronics nawiązał współpracę z firmą GOLDSTAR (obecnie LG Electronics) i od 1997 roku zaczął produkować dla tego koncernu telewizory i obudowy. 1 marca 1999 roku fabryka telewizorów CURTIS w Mławie została sprzedana koreańskiemu koncernowi, firmie LG Electronics. Była to trudna decyzja, ale słuszna. W przeciwnym razie zakład, który mógł produkować max. 250 tys. telewizorów rocznie w pewnym momencie musiałby zakończyć działalność ze względu na konkurencję i postępującą globalizację. Działalność Curtis w tej branży nie zakończyła się jednak na sprzedaży fabryki w Mławie. Zakład przetwarzający tworzywa w pobliskiej Krzywonosi jest jednym z głównych dostawców obudów i plastikowych wyrobów dla różnych branż. Curtis Development wchodzi w skład Curtis Group i jest prywatną własnością Państwa Katarzyny Frank-Niemczyckiej i Zbigniewa Niemczyckiego.

Główną działalnością fabryki Curtis Development są usługi związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Tak, głównie koncentrujemy się na świadczeniu usług w zakresie przetwórstwa tworzyw. Wyroby, które produkujemy są zaprojektowane, wykorzystywane i dystrybuowane przez naszych Klientów, a my odpowiadamy za ich produkcję. Do tego wykorzystujemy technologię wtrysku tworzyw takich jak HIPS, PC, ABS, PP, PE, PC-ABS, itp. Nasz park maszynowy składa się obecnie z 20 wtryskarek o sile zamykania od 110T do 2000T. Do tego stosujemy takie technologie jak m.in. GIT (Gas Injection Technology – wtrysk z gazem (azot); Heat&Cool, RICH (Rapid Injection Cooling Heating), H-Mold – wtrysk wyrobów o dużym połysku – tzw. „piano plastic”. Na życzenie Klienta możliwe jest również wprowadzenie innych technologii takich jak In-Mold Labeling. Sprawna organizacja wszystkich procesów i odpowiednie zarządzanie nimi, zostało wielokrotnie potwierdzone poprzez różne audyty przeprowadzone przez Klientów, jednostki certyfikujące (TUV) i przyznanie różnych certyfikatów oraz nagród od Klientów.

Oprócz przetwórstwa tworzyw, spółka oferuje również szereg uzupełniających usług.

Oferujemy możliwość wykonywania nadruków metodą tampodruku, sitodruku czy też hot stamping. W zależności od potrzeb Klientów wykonujemy również montaż dodatkowych komponentów tak, aby Klient odebrał wyrób gotowy do sprzedaży.

Do kogo szczególnie kierujecie swoje usługi i co wyróżnia waszą ofertę na tle konkurencji?

Wszyscy Klienci są traktowani tak samo i nikogo szczególnie nie wyróżniamy. Nie ważne czy jest to wielki koncern czy mała rodzinna firma. Nasze usługi są kierowane do tych wszystkich, którzy potrzebują wyrobów z tworzyw sztucznych. To mogą być producenci wyrobów elektronicznych, dużego i małego AGD, producenci komponentów dla branży motoryzacyjnej, opakowaniowej, meblarskiej, zabawkarskiej i wielu innych. To co nas wyróżnia to przede wszystkim ogromne doświadczenie i duża elastyczność pozwalająca się szybko dostosować do rosnących wymagań Klientów. Nowoczesny park maszynowy (m.in. wtryskarki ENGEL, TEDERIC, JSW), wykwalifikowany personel oraz wieloletnia tradycja w branży przetwórstwa tworzyw przyczyniają się do bardzo atrakcyjnych ofert nie tylko cenowych, ale również gwarantujące najwyższą jakość wyrobów i usług. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy z zakresu oferowanych przez nas usług. Współpracujemy z najlepszymi biurami projektowymi oraz czołowymi narzędziowniami z Polski, Europy i Azji.

Zakład przetwarzający tworzywa w Krzywonosi jest jednym z głównych dostawców obudów i plastikowych komponentów do telewizorów światowych marek. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Sukces jest magicznym słowem i dla każdego ma trochę inne znaczenie. Zaufanie w biznesie (Klientów) jest równie ważne w życiu prywatnym jak i biznesowym. To jedna z tych cech, którą chyba wszyscy wysoko cenimy. To budowanie właściwych relacji międzyludzkich poprzez oferowanie usług zgodnie z oczekiwaniami Klienta. Jeżeli uda się już zdobyć zaufanie Klienta, wówczas możemy liczyć na jego lojalność. Jeżeli zdobędziemy lojalność to nie tylko on będzie z nami na długo i będzie zawsze chętnie do nas wracał, ale również poleci naszą firmę i nasze usługi innym Klientom.

Osiągnięcie tak dużego sukcesu nie byłoby możliwe bez wykwalifikowanej kadry. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy stanowią trzon firmy Curtis Development?

Fundamentem każdej fabryki są pracownicy bezpośrednio produkcyjni, ponieważ to od nich zależy, czy produkcja zostanie zrealizowana na czas i w oczekiwanej jakości. Dlatego kładziemy wielki nacisk na odpowiednie szkolenia, dopasowane do konkretnych stanowisk, do konkretnych zadań. Ważną rolę odgrywają pracownicy nadzoru, kontroli, technolodzy. Nieoceniony wkład wnosi również kadra kierownicza, dyrekcja. Wśród tych wszystkich pracowników jest wiele osób, które są w firmie od początku jej istnienia, czyli od prawie 30 lat. Jest też grupa młodych, zdolnych i ambitnych osób. Wnoszą świeże spojrzenie na wiele spraw i chętnie korzystają z doświadczenia innych, starszych współpracowników. Oni wszyscy tworzą niepowtarzalny zespół, na który zawsze mogę liczyć i któremu mogę zaufać.

Jakość wytwarzanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi kontrahentami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Wszyscy nasi dostawcy są dla nas ważni. I Ci mali i Ci duzi – od dostawcy taśmy klejącej po dostawców tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń. Jeżeli nie dostaniemy przysłowiowej „śrubki” na czas to nie zrealizujemy zamówienia. Każdy z naszych dostawców odgrywa ogromną rolę w całym procesie produkcyjnym. Jednak największy udział w powstawaniu wyrobów mają tworzywa sztuczne. Musimy bacznie obserwować, co dzieje się na rynku tworzyw, jakie są tendencje, trendy, ceny. Dlatego, aby zachować ciągłość produkcji nie opieramy się na jednym dostawcy a na kilku.

Curtis Development nieustannie inwestuje w swój rozwój. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, który umożliwia wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych produktów. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Najważniejsze inwestycje to rozwój parku maszynowego – zakup nowych, dodatkowych wtryskarek, wymiana starych na nowe. A co za tym idzie przebudowa i rozwój całej infrastruktury, jak np. modernizacja instalacji elektrycznej, rozbudowa systemów chłodniczych, zwiększanie powierzchni magazynowych.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Branża tworzyw sztucznych nieustannie się rozwija i zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie z roku na rok. Są bardzo duże naciski na eliminację plastiku z życia, ale głównie chodzi tutaj o wyroby jednorazowe, które rzeczywiście zaśmiecają naszą planetę. Wyroby, które my produkujemy po zużyciu poddawane są recyklingowi. W Polsce jeszcze nie poddaje się procesowi odzysku tak dużo tworzyw sztucznych jak to ma miejsce np. w Niemczech, ale tendencja z roku na rok jest wzrostowa. W wyrobach, które produkujemy Klienci życzą sobie, aby stosować tworzywa pochodzące z recyklingu. Dlatego w dalszym ciągu będziemy rozwijać park maszynowy i całą infrastrukturę, aby jak najlepiej dopasować się do wymagań i oczekiwań Klientów.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Od wielu lat staramy się wspierać lokalne inicjatywy. Dofinansowujemy zawody sportowe, jesteśmy Mecenasem Kultury (wspieramy młodych artystów szkoły muzycznej). Wspieramy rzeczowo i finansowo szkoły, domy dziecka.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane certyfikaty oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Jak już wspomniałem na początku nasza firma posiada od wielu lat certyfikaty ISO 9001 i ISO14001. W ostatnim czasie przechodzimy audyty społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) czy SQP – Supplier Qualification Program. Jeżeli chodzi o nagrody i tytuły to najważniejsze są dla nas zawsze te otrzymywane od naszych Klientów. To one są dla nas najlepszym wskaźnikiem naszych kwalifikacji i umiejętności. Wszystkie inne płatne konkursy, nagrody, tytuły, rankingi nie wnoszą żadnej korzyści dla firmy.

Curtis Development to firma z prawie 30 letnim doświadczeniem. Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Największym osiągnięciem jest to, że mimo różnych okresów w polskiej gospodarce firma nadal funkcjonuje i się rozwija. Każdy nowy kolejny dzień działającej firmy sprawia, że jestem dumny ze swoich pracowników, za co im serdecznie w tym miejscu dziękuję.

fb button

grab my essay banner

logo jooble