magazine top

Firma Progress Engineering, powołana do życia przez Leszka Sawickiego w 1995 roku, zyskała uznanie na rynku dzięki specjalizacji w produkcji lekkich konstrukcji stalowych oraz tworzeniu maszyn i urządzeń. Portfolio firmy obfituje w realizacje na indywidualne zamówienie klientów oraz innowacyjne własne projekty, takie jak poduszkowce, mobilne kurniki, hale bezfundamentowe i systemy odsalania wody. Z dwoma zaawansowanymi technologicznie zakładami produkcyjnymi w Nowej Wsi Książęcej i Ostrówku, Progress może pochwalić się zespołem 220 wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki doskonałemu zapleczu technicznemu i bogatemu doświadczeniu, firma dostarcza usługi na najwyższym poziomie, od projektu aż po produkt końcowy.

W poniższym wywiadzie mamy przyjemność przedstawić rozmowę z Panem Leszkiem Sawickim, założycielem i prezesem Progress Engineering, firmy która z małego warsztatu w garażu wyrosła na międzynarodowego innowatora. Pan Sawicki opowiada o podróży przedsiębiorstwa od skromnych początków aż po rozwój przełomowych produktów cieszących się uznaniem na całym świecie, o kamieniach milowych, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy oraz o filozofii, która kieruje Progress Engineering w codziennym dążeniu do doskonałości.

Czy mógłby Pan przybliżyć historię powstania firmy Progress oraz opowiedzieć o kamieniach milowych, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy i jej obecnej pozycji na rynku?

Firma Progress Engineering została założona ćwierć wieku temu w garażu domowym. Naszymi pierwszymi wyrobami były metalowe trzpienie dla branży motoryzacyjnej oraz maszyny ogrodnicze. Przełomowym momentem dla nas była akwizycja terenu po dawnym kółku rolniczym, co umożliwiło nam ekspansję. Istotny wzrost nastąpił, kiedy zaczęliśmy współpracować z brytyjską firmą produkującą tunele foliowe. Sukces naszego partnera na ponad 40 rynkach międzynarodowych bezpośrednio przełożył się na nasze osiągnięcia. Kluczowe były nasze terminowość, jakość oraz zdolność do tworzenia innowacji wspierających naszego klienta, dzięki własnemu działowi B+R. Kryzys finansowy w 2008 roku był kolejnym punktem zwrotnym, wymuszając na nas poszukiwanie nowych rynków i opracowanie autorskich produktów. To doprowadziło do stworzenia ‚Hal na Bale’ i maszyn do konserwacji lodowisk - ‚Rolb’. ‚Hale na Bale’ okazały się przełomem, pozwalając na szybką budowę bez fundametów, co zyskało uznanie w sektorze rolniczym, gdzie staliśmy się liderem. Kryzys stał się katalizatorem innowacji, zmuszając nas do dywersyfikacji oferty i rozbudowy parku maszynowego. To z kolei umożliwiło nam rozwój nowych linii produktów, takich jak zewnętrzne siłownie, poduszkowce, a także zaawansowane systemy do odsalania wody. Progress Engineering dziś to uznany producent innowacyjnych rozwiązań dla różnych sektorów - przemysłu, ogrodnictwa, sportu. Nasza renoma opiera się na jakości i niezawodności, a długotrwałe relacje z klientami stanowią podstawę naszego sukcesu.

Co jest aktualnie wytwarzane w zakładach produkcyjnych firmy Progress?

W zakładach produkcyjnych Progress Engineering tworzymy szeroką gamę produktów, od podzespołów dla różnych branż po maszyny i urządzenia dostosowane do potrzeb naszych klientów. W naszej ofercie znajdują się części do ładowaczy czołowych, elementy konstrukcji spawanych oraz precyzyjne detale toczone i frezowane. Realizujemy także kompleksowe projekty, takie jak inteligentne szafy czy paczkomaty. Flagowym produktem naszej firmy są lekkie hale bezfundamentowe, znane pod marką ‚Hale na Bale’. Te uniwersalne konstrukcje, używane jako magazyny, warsztaty czy hale na baloty, są cenione za łatwość montażu i demontażu oraz za możliwość budowy bez konieczności tworzenia stałych fundamentów. Innym kluczowym produktem są instalacje do odsalania wody marki Aqua-Life, w sercu których leży nasza wysokociśnieniowa pompa – w pełni produkowana w Progress Engineering. Urządzenia te są przeznaczone do efektywnego usuwania soli i zanieczyszczeń, umożliwiając wykorzystanie wody w różnych sektorach, od spożywczego po przemysłowy. Dodatkowo oferujemy outdoorowe siłownie pod marką Bodys, które są zaprojektowane do użytku na świeżym powietrzu. Ich wytrzymałość i atrakcyjny design sprawiają, że są one idealne dla parków, osiedli czy hoteli. Nasze mobilne kurniki Quramo to innowacyjne rozwiązanie dla hodowli drobiu, które umożliwia łatwe przenoszenie i czyszczenie, zapewniając przy tym automatyzację codziennych czynności, takich jak wypuszczanie i zamykanie kur oraz karmienie. Wyróżnia nas także produkcja poduszkowców Airslide, zaprojektowanych zarówno do zastosowań ratowniczych, jak i rekreacyjnych, które przyciągają klientów swoją wszechstronnością i innowacyjnością.

W biznesie, zbudowanie trwałych i korzystnych relacji z klientami jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu i stabilności firmy. Jak Państwo to robicie? Jak utrzymujecie dobre relacje z klientami?

W Progress Engineering zdajemy sobie sprawę, że trwałe relacje z klientami są podstawą sukcesu. Dlatego też nawiązywanie i utrzymanie tych relacji jest dla nas priorytetem. Dbamy o stałą dostępność i otwartą komunikację, szybko reagujemy na zapytania i potrzeby naszych klientów, zapewniając jednocześnie jasność i przejrzystość w naszych interakcjach. Rozumiemy i doceniamy indywidualne potrzeby każdego klienta, dostosowując nasze usługi, aby jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom. Uczciwość i zaufanie są dla nas kluczowe; nie składamy obietnic, których nie możemy spełnić, i zawsze dążymy do dotrzymywania zobowiązań. Regularnie spotykamy się z klientami, aby aktualizować ich o naszych produktach i usługach oraz być na bieżąco z ich zmieniającymi się potrzebami. W ten sposób adaptujemy naszą ofertę, aby była zawsze aktualna i odpowiednia. Podsumowując, nasza strategia budowania relacji opiera się na zaangażowaniu, komunikacji i ciągłym dostosowywaniu się do wymagań rynku, co przekłada się na wzajemne korzyści i trwałe partnerstwa

Jaką rolę odgrywa zespół konstrukcyjno-technologiczny w tworzeniu nowatorskich produktów? Czy mógłby Pan podać przykłady innowacji, które znacząco wpłynęły na Państwa ofertę?

Innowacje są dla Progress Engineering nieodłącznym elementem strategii rozwoju. Nasz zespół konstrukcyjno-technologiczny, korzystając z nowoczesnych narzędzi takich jak SolidWorks do projektowania 3D, PDM do zarządzania dokumentacją, oraz specjalistycznych programów symulacyjnych, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu innowacyjnych produktów. Zainwestowaliśmy w zaawansowane maszyny CNC, takie jak lasery do cięcia blach i profili, tokarki, frezarki, nowoczesną spawalnię, malarnię proszkową oraz cynkownię termodyfuzyjną. To pozwala nam wdrażać nowe rozwiązania, optymalizować produkcję i zwiększać jej efektywność. Stosowanie zaawansowanego oprogramowania i technologii laserowej zapewnia nam możliwość projektowania i produkcji solidnych, powtarzalnych produktów, które spełniają oczekiwania klientów.

Jakie są obecne możliwości produkcyjne firmy Progress?

Firma Progress dysponuje zaawansowanymi możliwościami produkcyjnymi, które zawdzięcza posiadaniu własnej narzędziowni, obrabiarek CNC, laserów, spawalni, malarni proszkowej oraz cynkowni. Wykorzystując te zasoby, jesteśmy w stanie produkować szeroki zakres wyrobów i komponentów. Nasze maszyny CNC umożliwiają obróbkę różnych materiałów z wysoką precyzją, co przekłada się na detale o złożonych kształtach i doskonałej jakości. Technologia laserowa, którą stosujemy, pozwala nam na cięcie i znakowanie z największą dokładnością. Posiadamy również spawalnię wyposażoną w roboty spawalnicze i stanowiska do spawania ręcznego, co jest niezbędne przy wytwarzaniu konstrukcji metalowych i skomplikowanych złączy spawanych. Dzięki malarni proszkowej zapewniamy produkowanym wyrobom estetyczne i trwałe wykończenie. Elastyczność naszych możliwości produkcyjnych umożliwia realizację zarówno małych, jak i dużych serii, gwarantując przy tym najwyższą jakość wykonania

Czy może Pan opowiedzieć więcej o najnowszych inwestycjach firmy? Jak wpłynęły one na działalność firmy?

Najnowsze inwestycje firmy to zakup ploterów z automatycznym magazynem narzędzi do precyzyjnego wycinania materiałów kompozytowych, co umożliwiło nam współpracę z globalnym liderem w produkcji szaf inteligentnych. Druga znacząca inwestycja to rozwój własnej kompozytowni, który przyczynił się do sukcesu w projektowaniu i produkcji pływających domków typu Houseboat, co w rezultacie przyniosło zamówienia ze stoczni. Te inwestycje znacząco rozszerzyły nasze możliwości produkcyjne i otworzyły nowe obszary działalności.

Ile osób obecnie pracuje w zakładach produkcyjnych firmy Progress? Jak przedstawia się struktura kadrowa? Jakie kwalifikacje i umiejętności są najbardziej cenione przez firmę?

W firmie Progress zatrudnienie znajduje łącznie 220 osób – 140 w głównej siedzibie oraz 80 w oddziale Progress Ostrówek, gdzie skupiamy się na produkcji seryjnej dla sektora automotive, w tym elementów do ładowaczy czołowych. W obu lokalizacjach funkcjonują działy konstrukcyjno-technologiczne, przy czym w głównym oddziale mieści się również dział Badań i Rozwoju. W naszych pracownikach najbardziej cenimy uczciwość, kreatywność oraz zdolność do niezależnego myślenia, co stanowi fundament innowacyjności i rozwoju naszej firmy.

CSR jest również bardzo ważnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. W jaki sposób firma Progress angażuje się w działania prospołeczne?

Firma Progress z dumą wspiera działania Fundacji ‚Idea dla Ciebie’, która pomaga młodym ludziom w odkrywaniu ich pasji i kierunku zawodowego, oraz dorosłym w efektywnym wejściu na rynek pracy. Doświadczenie nauczyło nas, jak istotne jest kierowanie młodzieży na drogę zgodną z ich talentami, co pomaga w uniknięciu negatywnych ścieżek życiowych. Ludzie, którzy wykonują pracę zgodną z ich zainteresowaniami, są zdaniem badań szczęśliwsi, co przekłada się na jakość społeczeństwa. Pracownicy, którzy czerpią przyjemność ze swojej pracy, są bardziej wydajni, posiadają wewnętrzną motywację do pracy i samorozwoju, co korzystnie wpływa na wizerunek i wyniki finansowe firmy. Przekonani jesteśmy, że osoby kształtujące swoje życie zawodowe przy wsparciu Fundacji ‚Idea dla Ciebie’ będą miały pozytywny wpływ nie tylko lokalnie, ale i globalnie, niezależnie od tego, czy zwiążą swoją przyszłość z naszą firmą, naszymi dostawcami, klientami, czy założą własne przedsiębiorstwa.

Czy może Pan podzielić się informacjami na temat planów na przyszłość firmy?

Z dumą spoglądamy w przyszłość, kontynuując misję dostarczania produktów odpowiadających na potrzeby naszych odbiorców. W najbliższej przyszłości firma będzie kładła nacisk na rozwój i promocje własnych produktów w Europie – szczególnie kurników mobilnych, hal bezfundamentowych oraz urządzeń do odsalania morskiej wody. Największy potencjał upatrujemy w instalacjach Aqua-Life, są one unikatowe na skalę światową i mogą istotnie przyczynić się do rozwiązania gwałtownie rosnących problemów z dostępem do wody pitnej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble