magazine top

Obecnie zawód agenta nieruchomości może wykonywać niemal każdy – zniesiona została konieczność posiadania wykształcenia kierunkowego, posiadania licencji na wykonywanie zawodu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zainteresowani pracą w tym zawodzie zrobią karierę w branży nieruchomości. Jest zupełnie odwrotnie.

Aby wykonywać zawód pośrednika nieruchomości należy posiadać szereg przydatnych cech i umiejętności, takich jak elastyczność, umiejętność szybkiego odnalezienia się na dynamicznie zmieniającym rynku nieruchomości, łatwość nawiązywania kontaktów. Ważne jest także posiadanie wiedzy prawniczej, ekonomicznej i budowlanej.

Kto może być agentem nieruchomości?

Karierę na rynku nieruchomości obecnie rozpocząć może każdy – bez względu na posiadane wykształcenie. Brak konieczności uzyskania licencji na wykonywanie zawodu, możliwość osiągania wysokich zarobków, brak stałych godzin pracy – wszystko to przesądza o atrakcyjności zawodu agenta nieruchomości. Nic więc dziwnego, że praca na rynku nieruchomości cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Agent nieruchomości nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego. Natomiast wiedza zdobyta podczas studiowania na niektórych kierunkach może znacznie ułatwić stawianie pierwszych kroków w zawodzie m.in. prawo, socjologia, ekonomia, marketing, public relations, budownictwo. Warto także zapoznać się z ofertą kursów, organizowanych przez różne podmioty.

Choć wystarczy naprawdę niewiele, aby rozpocząć karierę w nieruchomościach, tak ukończone studia, kursy i szkolenia mogą znacząco ułatwić wdrożenie w realizację obowiązków. Wymogiem niektórych agencji jest posiadanie przez agenta nieruchomości czynnego prawa jazdy kat. B. Konieczność szybkiego przemieszczania się wynika ze specyfiki pracy, a brak możliwości poruszania autem znacznie utrudnia realizację obowiązków.

Agent nieruchomości obowiązkowo powinien posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Agent nieruchomości odpowiedzialny jest za:

  • przygotowanie ofert sprzedaży lub wynajmu nieruchomości oraz ich publikację,
  • pozyskanie ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości ( w tym piwnic oraz komórek lokatorskich),
  • pozyskiwanie klientów,
  • prezentowanie klientom nieruchomości oraz doradzanie im,
  • przygotowywanie transakcji, negocjowanie warunków umów,
  • analizę rynku nieruchomości.

Pracę agenta nieruchomości podzielić można na dwa rodzaje obowiązków – związanych z nieruchomościami, czyli poszukiwanie ofert, przygotowywanie oraz wystawienie ogłoszeń, a także związanych z bezpośrednim kontaktem z klientami, czy to podczas poszukiwania odpowiedniej nieruchomości, czy finalizowania transakcji oraz podpisywania umów.

Bycie agentem nieruchomości to z pewnością ciekawa praca, pełna wyzwań, możliwość rozwoju zawodowego, kontakt z ludźmi. Z drugiej jednak strony obarczona jest dużą odpowiedzialnością, koniecznością radzenia sobie w sytuacjach stresowych, szybkiego podejmowania trafnych decyzji. Przed rozpoczęciem kariery warto skorzystać z dostępnych kursów, aby lepiej poznać specyfikę zawodu oraz zakres obowiązków, które codziennie musi realizować agent.

Materiał powstał we współpracy z portalem Relist.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble