magazine top

Osoby planujące przeprowadzkę niejednokrotnie zastanawiają się, co lepiej wybrać – niewielki, wolno stojący dom czy mieszkanie w bloku? Oba te rozwiązania mają pewne wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie lokalu bądź budowie. Jakie będą ich plusy i minusy jednorodzinnego domu i własnego „M” w bloku?

Zalety i wady mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku to rozwiązanie wygodne dla osób, które nie mają czasu ani chęci na zajmowanie się własnym, wolnostojącym budynkiem i przydomowym ogrodem. Właściciele takiego lokalu nie muszą martwić się odśnieżaniem, koszeniem, remontami elewacji i dachu czy pielęgnacją roślinności. W przypadku mieszkań zlokalizowanych w centrum miast, mają oni wygodny dostęp do sklepów, szkół czy przychodni – nawet wtedy, gdy nie posiadają własnego samochodu.

Dlaczego mieszkanie to nie do końca dobry pomysł? Jego wadą jest najczęściej dość mocno ograniczona przestrzeń, co może być szczególnie kłopotliwe w sytuacji, gdy posiadamy lub planujemy liczną rodzinę. W mieszkaniu nie możemy korzystać z własnego ogrodu a musimy zadowolić się jedynie niewielkim balkonem lub ogólnodostępnym parkiem czy placem zabaw. Kłopotliwy może okazać się brak miejsc parkingowych oraz konieczność przestrzegania regulaminu, narzuconego przez spółdzielnię. Nie liczmy na zbyt dużą prywatność, a raczej przeciwnie – nastawmy się na nieustanną obecność sąsiadów za ścianą. Lokal w bloku wymaga także uiszczania czynszu, niemniej zazwyczaj zawarta jest w nim opłata za ogrzewanie i remont części wspólnych.

Plusy i minusy domu do 100 m2

Projekt domu do 100 m2 to doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku. Zapewnia znaczne poczucie niezależności oraz pozwala skutecznie odpocząć od miejskiego zgiełku i sąsiadów. Projekty domów o niewielkim metrażu są zazwyczaj tanie w realizacji oraz późniejszej eksploatacji, eliminując opłaty za czynsz czy utrzymanie wspólnych części budynku. Są także wyjątkowo funkcjonalne, gwarantując niezbędną przestrzeń do życia – zarówno wspólną strefę do spotkań w rodzinnym gronie, jak i prywatne sypialnie dla wszystkich domowników. Koszt budowy niedużego domu może być porównywalny do ceny zakupu mieszkania. Zarazem taki budynek oferuje znacznie wyższy komfort użytkowania, jakiego nie zapewni nam lokal w bloku.

Jakie są minusy własnego domu? Przede wszystkim musimy nastawić się na konieczność pielęgnacji ogrodu przez cały cieplejszy sezon. Dla większości osób prace na przydomowym terenie to sama przyjemność, stąd nie są one traktowane jako przykry obowiązek. Posiadając swój dom, musimy zadbać o właściwe utrzymanie całego budynku, a nie tylko jego wnętrza. Powinniśmy liczyć się z dodatkową opłatą za ogrzewanie czy odbiór odpadów komunalnych, która w mieszkaniu jest najczęściej wliczana w czynsz. Jeśli nasz dom zlokalizowany jest z dala od aglomeracji, nie zapominajmy również o dojazdach do pracy, które jednak nierzadko zajmą nam mniej czasu, aniżeli podróżowanie komunikacją miejską po zatłoczonych ulicach metropolii. Ponadto infrastruktura taka jak np. szkoła, przedszkole, sklep może być nieco oddalona od domu

Wybierając budowę domu do 100 m2, możemy liczyć na wiele zalet takiego wolnostojącego obiektu. Zyskamy sporą niezależność i prywatność, będziemy mogli korzystać z własnego ogrodu, a wszyscy domownicy znajdą w budynku niezbędną przestrzeń dla siebie. Jednocześnie posiadając mieszkanie, nie musimy martwić się pielęgnacją trawnika czy remontami części wspólnych, spędzając wolny czas na błogim lenistwie. Z tego względu ostateczną decyzję powinniśmy starannie przemyśleć, mając na uwadze zarówno nasze aktualne, jak i przyszłe potrzeby. W końcu przeprowadzka do własnej nieruchomości – niezależnie od jej rodzaju – to nierzadko wybór na całe dalsze życie.

Projekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne