magazine top

Planujesz zmienić ścieżkę zawodową i zacząć pracę jako kierowca? Zanim to zrobisz, powinieneś znaleźć jak najwięcej informacji dotyczących Twoich potencjalnych obowiązków. Czas pracy zawodowego kierowcy jest ściśle określony przez prawo obowiązujące w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Przestrzeganie tych przepisów jest niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo – Twoje oraz innych uczestników ruchu. Czytaj dalej, a poznasz 3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na ten temat!

1. Jakie są obowiązki służbowe kierowcy?

Jako przyszły kierowca zawodowy z pewnością możesz powiedzieć, że Twoje obowiązki są oczywiste – będziesz musiał prowadzić pojazd. Oczywiście to stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe, jednak nie jest to jedyna kwestia, którą będziesz musiał się zajmować. Oprócz obsługi i dbania o czystość zarówno pojazdu, jak i naczep, do Twoich powinności będzie należeć uzupełnianie dokumentacji dotyczącej spedycji. Ponadto Twoim zadaniem będzie również zabezpieczanie towarów oraz nadzór ich załadunku lub rozładunku.

2. Jak wygląda czas pracy kierowcy?

Czym jest czas pracy kierowcy? To nic innego jak okres, podczas którego nie tylko pracujesz, ale także jesteś w gotowości do działania. Może być liczony dobowo, tygodniowo lub dwutygodniowo.

Dobowy czas pracy kierowcy

Ile wynosi czas pracy kierowcy, jeżeli liczony jest dobowo? W ciągu doby, czyli 24 h, na wykonanie swoich obowiązków masz 13 godzin, ale w to wliczony jest także czas obowiązkowych przerw.

Tygodniowy czas pracy kierowcy

Tygodniowy czas pracy liczony jest zawsze od północy z niedzieli na poniedziałek. Koniec tego okresu rozliczeniowego przypada dokładnie tydzień później. W tym czasie możesz pracować maksymalnie 56 godzin.

Dwutygodniowy czas pracy kierowcy

Według obowiązujących przepisów w ciągu dwóch tygodni maksymalny czas prowadzenia pojazdu to 90 godzin. Co ważne, jeżeli nie rozplanujesz godzin swojej pracy równo, w drugim tygodniu możesz mieć zdecydowane ograniczenie, by nie przekroczyć dopuszczalnego limitu.

3. Jak długie przerwy musi robić kierowca?

Jaki odpoczynek podczas pracy Ci przysługuje? Na każde 4,5 h jazdy musisz zrobić sobie 45 min przerwę. Ponadto obowiązuje Cię też dobowy odpoczynek, który w normalnych warunkach wynosi 11 h. Jeżeli przepracujesz maksymalnie 6 cykli dobowych, to należy Ci się odpoczynek tygodniowy, czyli taki trwający przynajmniej 45 h.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami czasu pracy kierowcy, koniecznie odwiedź Akademię Czasu Pracy! To miejsce, które oferuje szkolenia z tego zakresu – idealne dla przedsiębiorców oraz osób zatrudnionych w firmach transportowych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble