magazine top

W biznesie istotna jest dokładność. Nie tylko odnosi się ona do jakości wykonanej pracy, ale ma ona również wymiar fizyczny. Pod tym pojęciem rozumiemy wydanie dokładnie takiej ilości towaru, za jaką klient zapłacił. Do tego niezbędne jest posiadanie wagi przemysłowej, której jednym z rodzajów są wagi najazdowe.

Każdy przedsiębiorca wie, że zdobycie dużej liczby zaufanych klientów to zadanie trudne, które wymaga działania na wielu polach. Nikt nie lubi współpracować z niesłownymi dostawcami, którzy manipulują danymi lub faktami. Od momentu, gdy człowiek zaczął handlować towarami pomyłki i błędy były nieodłączną częścią biznesu. Wszak starożytne przyrządy pomiarowe nie były aż tak dokładne, jak te współczesne. Dodatkowo, posiadały bardzo duże ograniczenia, co do maksymalnego ciężaru, który mogły zważyć. W efekcie dochodziło do wielu sporów pomiędzy kupującym a sprzedającym, które kończyły się w sposób typowy dla danego okresu w dziejach. Na szczęście technologia poszła do przodu i dziś wagi przemysłowe są stosowane na szeroką skalę w każdej gałęzi biznesu, od jubilerstwa po przemysł ciężki.

Wagi najazdowe – jak działają?

Parafrazując słynny cytat z „Nowych Aten” Benedykta Chmielowskiego „waga jaka jest, każdy widzi”. Przyrząd ten służy oczywiście do wyznaczania masy ciał na zasadzie równoważenia sił lub wykorzystania zjawisk fizycznych. Wagi najazdowe działają niemal identycznie jak zwykłe wagi łazienkowe, które posiadamy w swoich domach. Pojazd (wózek magazynowy, wózek widłowy czy samochód ciężarowy) wjeżdża na wagę (stąd nazwa „wagi najazdowe”) i po odjęciu jego masy netto otrzymujemy dokładny pomiar masy towaru.

Co zaś odróżnia wagi najazdowe? Przede wszystkim nośność, czyli maksymalny ciężar, jaki dana waga może zważyć. Inna jest również dokładność. W przypadku wag najazdowych waha się ona od 100 gram do nawet 1 kilograma (w zależności od modelu i jego maksymalnej nośności).

Wagi najazdowe – gdzie się sprawdzą?

Wagi najazdowe to dość specyficzny rodzaj wag przemysłowych. Ze względu na swoje rozmiary (najmniejsze szalki mają wymiar 500m x 600mm, największe zaś 18m × 3m) sprawdzają się w wielu rodzajach biznesu. Omówmy wykorzystanie wag najazdowych na przykładzie lokalnego składu węgla.

W tego typu przedsiębiorstwie przydadzą się minimum trzy wagi najazdowe: o małej, średniej i dużej nośności. Pierwszy typ wagi najazdowej potrzebny jest, by ważyć węgiel w workach. Gdy trafia on na skup, to jest przywożony luzem przez ciągnik siodłowy z naczepą, w związku z czym pracownicy sami muszą przesypywać go do worków. Waga najazdowa o małej nośności (do kilkuset kilogramów) pozwala na precyzyjne odmierzenie ciężaru węgla dla klientów indywidualnych. Zdarzają się jednak zamówienia, które wymagają użycia wagi najazdowej nieco większego kalibru. Gros właścicieli domów jednorodzinnych używa węgla przez cały rok, więc kupują go w ilościach niemal hurtowych. W takim przypadku rozsądnie będzie użyć wagi o średniej nośności. Natomiast największe, najbardziej okazałe wagi to właściwie podstawa tego biznesu. Służą one do zważenia wyżej wspomnianego ciągnika i naczepy, by precyzyjnie określić, ile węgla przyjechało na skład z kopalni.

fb button

grab my essay banner

logo jooble