magazine top

Jadalnia to miejsce, w którym podczas posiłków domownicy spędzają czas z najbliższymi, dlatego powinna w nim panować przyjemna, ciepła atmosfera. Ogromną rolę w tej kwestii odgrywa więc oświetlenie, pomagające zbudować odpowiedni klimat i jednocześnie czyniące pomieszczenie znacznie bardziej komfortowym.

Jaką lampę wybrać do jadalni?

Kiedy mowa o oświetleniu jadalni, zwykle na myśli ma się przede wszystkim lampę, którą umieszcza się nad stołem (zwykle w jego centralnym punkcie). Najczęściej to lampa wisząca, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku małego pomieszczenia może ona znacznie zmniejszyć przestrzeń, co zadziała na niekorzyść wystroju, a także samopoczucia domowników. W takim wypadku można więc wybrać kilka reflektorów podsufitowych lub oprawy LED, umiejscowione nad blatem.

Można także zastosować dodatkowo odpowiednio dopasowane taśmy LED w rogach pokoju, co optycznie powiększy jadalnię. Jeśli natomiast ma ona sama w sobie spore rozmiary, zamiast jednej, centralnej lampy warto zdecydować się na kilka mniejszych, połączonych razem (w takim wypadku mogą być wiszące). Nie należy także zapominać, że w pomieszczeniu, takim jak jadalnia, sprawdzi się przede wszystkim ciepłe światło.

Oświetlenie meblowe – kiedy sprawdzi się w jadalni?

W przypadku, gdy jadalnia jest połączona z kuchnią lub po prostu znajdują się w niej dodatkowo witryny czy szafki do przechowywania naczyń, w tym eleganckiej zastawy czy alkoholu, dobrym pomysłem okaże się oświetlenie meblowe. W przypadku mebli kuchennych, spełni ono funkcję czysto praktyczną, ponieważ odpowiednio doświetli powierzchnię roboczą blatu, przy którym będą przygotowywane posiłki. Równie ważne jest oświetlenie miejsca, gdzie znajduje się zlewozmywak, a także kuchenka.

Gdyby natomiast chodziło o same witryny czy barki, światła LED świetnie sprawdzą się w roli dekoracji. Można zdecydować się na klasyczną biel lub pomyśleć o innej barwie, która dominuje w całym wystroju. Wiele zależy od upodobań domowników, a także od stylu, w jakim została utrzymana całość aranżacji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble