magazine top

Ponad 30-letnie doświadczenie, ugruntowana pozycja na rynku oraz nieustanny rozwój oferty produktów i usług czyni firmę Albeco jednym z liderów w zakresie dostaw najwyższej jakości produktów utrzymania ruchu w Polsce. Aby zapewnić klientom stałe dostawy – spółka współpracuje z największymi światowymi producentami łożysk. Główny magazyn oraz siedziba zlokalizowana jest w Plewiskach koło Poznania. Dodatkowo firma posiada oddziały w Katowicach i Olsztynie, a także grupę wykwalifikowanych doradców, którzy służą wsparciem odbiorcom na terenie całego kraju. Nowoczesne podejście do biznesu, poparte szerokimi kompetencjami zaowocowały ekspansją na rynki międzynarodowe. Za swoją działalność firma Albeco została wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami. Dowodem rzetelności spółki jest również liczba ponad 10 000 stałych kontrahentów.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności spółki udzieliła Anna Konopka-Rozwadowska – Prezes i współwłaściciel firmy Albeco Sp. z o.o.

Spółka Albeco od ponad trzech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność, będąc obecnie jednym z krajowych liderów branży utrzymania ruchu. Czy mogłaby Pani opowiedzieć czytelnikom, jakie były pierwsze sukcesy, kamienie milowe, które ukształtowały firmę?

34 lata temu, kiedy firma zaczynała działalność przy zaledwie kilkuosobowym zespole, każde większe zamówienie było dużym sukcesem. Bardzo ważne dla rozwoju firmy były pierwsze kontakty i umowy współpracy ze znanymi producentami łożysk. Niewątpliwe jednak kamieniem milowym w ostatnim czasie była budowa nowej siedziby i dużego centrum magazynowo-handlowego w Plewiskach. Duży magazyn zapewnia szeroki asortyment, także trudno dostępnych części i umożliwia szybkie dostawy dla klientów. Nieustannie powiększamy też asortyment, który jest u nas dostępny. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klienta i słuchamy ich potrzeb. Czyli jest to kontynuacja naszej długoletniej strategii nakierowanej na sprawną obsługę działów utrzymania ruchu.

Firma Albeco posiada w swoim katalogu bardzo szeroką gamę oferowanych produktów i usług, którą nieustannie poszerza. Czy mogłaby Pani omówić aktualny przedmiot działalności firmy?

Nieustannie rozwijamy dostępne u nas portfolio produktów. Główny towar to łożyska i trzeba przyznać, że dostępny u nas zakres produktów nie ma sobie równych w kraju. Obecnie posiadamy w magazynie ponad 65 tysięcy różnych części. Dodatkowo posiadamy produkty z zakresu techniki liniowej i przenoszenia napędu, natomiast najnowsza i dynamicznie rozwijająca się grupa produktów to pneumatyka oraz rozwiązania do diagnostyki maszyn. Naszym celem jest zapewnienie pełnego wsparcia dla naszych klientów, z tego podejścia wynikają podejmowane przez nas kierunki rozwoju. Staramy się być blisko potrzeb klientów, słuchamy ich, przykładamy dużo uwagi w zapewnienie także nietypowych produktów. Bardzo ważny jest dla nas dział techniczny, który jest w stanie przygotować części na bazie wzoru lub rysunku. Rozwijamy nieustannie park maszynowy, jakim dysponujemy, co pozwala na skrócenie czasu przygotowania detalu.

Przemysł w dzisiejszych czasach bardzo się zmienia i ewoluuje w kierunku idei Przemysłu 4.0 oraz IoT. Jak Albeco stara się sprostać wyzwaniom nowoczesności oraz oczekiwaniom klientów?

Tak, jesteśmy w trakcie rewolucji przemysłowej, a rozwiązania Przemysłu 4.0 są coraz powszechniej stosowane. My także nieustannie się rozwijamy w tym zakresie, szkolimy się i poszerzamy ofertę o najnowsze rozwiązania integrujące diagnostykę drganiową oraz systemy smarowania. Zapewniamy dla wszystkich klientów nieustanne wsparcie techniczne. Mogę śmiało polecić wdrażane u klientów rozwiązania w zakresie diagnostyki firm Schaeffler czy SKF. Są to innowacyjne produkty atrakcyjne również dla małych i średnich zakładów produkcyjnych.

Które kategorie produktów są obecnie liderami sprzedaży? Czy tworzycie osobne półki produktów dla tych odbiorców, dla których np. bardzo istotnym czynnikiem zakupowym jest cena?

Nie mamy wśród naszych produktów jasno zdefiniowanych kategorii, natomiast z całą pewnością oferujemy asortyment dla różnego rodzaju potrzeb oraz oczekiwań. Sprzedajemy produkty znanych marek, ale również zamienniki, których cena jest dużo niższa. Rozumiemy, że są zastosowania, w których to właśnie cena odgrywa największą rolę. Co ważne, w każdym z tych przypadków stawiamy na jakość. Producenci, z którymi podejmujemy współpracę są przez nas dokładnie analizowani i selekcjonowani. Umowa z dostawcami, również tymi pochodzącymi z Chin, poprzedzona jest weryfikacją możliwości produkcyjnych, analizą certyfikatów, niejednokrotnie również wizytą w fabrykach, aby w pełni ocenić potencjał produkcji i jakość towarów.

Co spowodowało, że firma Albeco wyrosła na jedną z największych hurtowni łożysk w Polsce? Co leży u podstaw tego sukcesu?

U podstaw rozwoju Albeco i naszego sukcesu leży jeden czynnik. Kluczową dla nas wartością zawsze była i jest „jakość”. Zarówno wysoka jakość produktów jak i jakość obsługi klienta, szybka realizacja zamówienia. Ogromną wagę przykładamy do wiedzy technicznej i profesjonalnego wsparcia technicznego. Doradztwo, pozyskanie produktu, którego klient poszukuje, a w wielu sytuacjach jego adaptacja. Wiemy jak trudna i wymagająca może być praca w dziale utrzymania ruchu oraz w dziale produkcyjnym. Chcemy zapewnić naszym klientom pewność i gwarancję niezakłóconej pracy parku maszynowego.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce w ostatnich latach? Jak przedstawia się obecna infrastruktura logistyczna firmy?

W 2016 roku przenieśliśmy naszą działalność do nowo wybudowanej siedziby, w której znalazło się miejsce na znacznych rozmiarów, zautomatyzowany magazyn mieszczący ponad 65 tysięcy pozycji magazynowych, Centrum Techniki Liniowej, gdzie przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn świadczymy usługi cięcia, montażu oraz obróbki CNC. Dzięki temu dostosowujemy produkty do wymogów naszych klientów. W nowej siedzibie znalazło się również miejsce na dużą salę szkoleniową, gdzie nasi klienci i pracownicy poznają nowe rozwiązania i poszerzają swoją wiedzę.

W czym upatrują Państwo potencjał na dalszy wzrost?

Przemysł oraz handel produktami przemysłowymi ulegają bardzo dynamicznym przemianom, postrzegamy to jako szansę do dalszego rozwoju. Klienci oczekują szybszego działania, dlatego oferujemy im awaryjny kontakt poza godzinami pracy biura – tak, aby w przypadku, kiedy jest to możliwe, naprawa została wykonana w jedną noc, nawet w weekend. Poszerzamy ofertę o usługi wsparcia dla firm oraz nowoczesne narzędzia diagnostyczne. Coraz większe możliwości diagnostyki oraz nadzoru nad stanem maszyn sprawiają, że zmieniają się oczekiwania wobec firm takich jak nasza – coraz bardziej oczekuje się nie tylko zapewnienia dostawy produktu, ale całościowej opieki nad parkiem maszynowym. Pragniemy podjąć wyzwanie i iść w kierunku takiego rozwiązania.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób obecnie liczy zespół firmy? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów zatrudnionych w Albeco?

Tak, z chęcią o tym powiem, ponieważ nasz sukces nie byłby możliwy bez naszego zespołu. Za rozwojem Albeco stoją ludzie – są to osoby posiadające dużą wiedzę i operujący świetną znajomością produktów. Dodatkowo są to osoby mocno zaangażowane w wypełnianie naszej misji. Obecnie firma liczy 165 osób. W tym aspekcie nastąpił w ostatnich latach dynamiczny wzrost i jesteśmy z tego dumni. Cieszymy się, że wiele nowych osób zaczęło u nas pracę i dobrze się u nas czuje. Dużą cześć naszego zespołu stanowią inżynierowie z kierunkowym wykształceniem w naszej branży, to oni stanowią tak ważne wsparcie dla klientów. Stawiamy również na osoby, które są chętne do pracy, podzielają nasze cele i naszą misję oraz chcą się uczyć i rozwijać swoje kompetencje. Ważnym elementem są szkolenia pracowników z zakresu wiedzy technicznej, kompetencji miękkich oraz szkolenia językowe. Dzięki temu, każda osoba, niezależnie od tego jaką ścieżkę edukacji przeszła, może u nas się rozwijać, pozyskiwać nowe kompetencje i awansować.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z rzetelnymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Firm, które są dla nas ważne i zasługują na wyróżnienie jest bardzo wiele. Wspomnę tylko o tych największych, u których mamy status Premium Partnera lub głównego dystrybutora. Są to SKF, Schaeffler Group, NTN Corporation, Bosch Rexroth, THK, Henkel, Festo, Continental, Hepco Motion, FLURO oraz Hiwin. Muszę jednak podkreślić, że każdy nasz dostawca stanowi dla nas ogromną wartość, Zawsze budujemy stałe, partnerskie relacje oparte na zaufaniu. To też ważny element naszej strategii i rozwoju.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabiznesową?

Zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej i udział w akcjach o szerszym zasięgu to dla nas codzienność. Od wielu lat odpowiadamy konkretnymi działaniami na trudności, które zauważamy w otoczeniu. Wymienię zaledwie kilka z ostatniego czasu, ale zdecydowanie jest ich zbyt wiele by wszystkie tutaj opisać. Wspieraliśmy szpitale w czasie pandemii Covid-19, przeprowadzaliśmy zbiórki darów dla Ukrainy oraz Turcji i Syrii w ramach pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, regularnie uczestniczymy w biegach Business Run, który to też jest inicjatywą dobroczynną. Wspieraliśmy Fundację GOPR, ratowaliśmy Tygrysy i wiele innych. Z okazji świąt Bożego narodzenia przekazujemy prezenty dla dzieci z Domów Dziecka. Obecnie najbardziej jesteśmy zaangażowani w pomoc Julce, córce naszego pracownika, która zachorowała na nowotwór. Dla mnie osobiście wszystkie te akcje są dowodem na to, że nasz zespół to niesamowita grupa ludzi. Jestem szczęśliwa, że choć jesteśmy tak niewielką społecznością, tak wiele możemy zrobić wspólnymi siłami.

Jakie są plany Albeco na najbliższą przyszłość i co firma postrzega, jako największe wyzwanie?

Mamy wiele planów krótko i długo terminowych. W dalszym ciągu usprawniamy nasz nowy sklep internetowy dodając nowe funkcjonalności, które ułatwią naszym klientom współpracę z nami. Poszerzamy sposoby dostawy, niedawno wprowadziliśmy wysyłki do paczkomatów, obecnie pracujemy nad usługą drop-shippingu, u nas nazwaną Neutralną Paczką. Nieustannie rozwijamy asortyment o nowe produkty i usługi. Jednocześnie, mimo, że od powstania nowej siedziby minęło tak niewiele czasu, powoli zaczynamy myśleć o dalszej rozbudowie magazynu. Osobiście za największe wyzwanie uważam nieustanne dostosowywanie organizacji do zmieniających się warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Istotne jest wprowadzanie adaptacji w taki sposób, aby przy naszym dynamicznym wzroście w dalszym ciągu zapewnić wysoką elastyczność, szybkość i niezawodność działania.

fb button

grab my essay banner

logo jooble