magazine top

SMS-y nie trafiają do spamu. Mogą za to jak spam wyglądać. Zmniejsza to skuteczność kampanii i sprawia, że wiele osób świadomie wypisuje się z listy odbiorców. Jak temu zapobiec? Co powinna zawierać atrakcyjna dla użytkownika końcowego wiadomość SMS? Zobaczmy.

RODO — uczciwie uzyskanie numerów od zainteresowanych

Zdecydowanie nie jest to łatwa sprawa. Numerem telefonu dzielimy się tylko najbliższymi, a z przedsiębiorstwami tylko wtedy, gdy mamy pewność, że dana firma nie narazi nas na dodatkowe opłaty czy nie zapcha naszej SMS-owej skrzynki wiadomościami. Dlatego warto trzymać się kilku prostych zasad, aby skuteczniej przekonać klientów do udziału w newsletterze.

Zaoferuj korzyść, której użytkownik nie otrzyma nigdzie indziej. Może to być rabat, darmowy e-book lub próbki do pierwszego zamówienia. Pozwól mu poczuć się wyróżnionym. I pierwszy krok masz gotowy. Niestety to nie wystarczy. Dodatkowo poinformuj o:

  • częstotliwości wysyłanych SMS-ów: i trzymaj się swoich reguł; jeśli obiecałeś, że wiadomości trafiać będą do odbiorcy raz w miesiącu, to się tego trzymaj, w przeciwnym razie klient straci do Ciebie zaufanie,
  • tematyce wysyłanych treści: dzięki temu dasz odbiorcy możliwość świadomego wyboru, czy chce uczestniczyć w życiu marki, czy też nie.

Istotny jest również sposób pozyskiwania numerów. Bazę odbiorców zbierzesz przy pomocy:

  • strony internetowej: przez specjalny formularz, umieszczony w witrynie,
  • sklepu internetowego: wystarczy odpowiednia zgoda w trakcie realizacji zamówienia,
  • podpisywanej umowy,
  • konkursu SMS lub loterii,
  • programu lojalnościowego.

Sposoby na skuteczną kampanię SMS

Zebrałeś numery, czas na kampanię. Poznaj więc 4 sposoby na pozbycie się spamu ze swoich wiadomości SMS.

Przedstaw się

Ile razy otrzymałeś wiadomość od nieznanego numeru i się przestraszyłeś? Jeśli nie chcesz wywołać tego negatywnego uczucia u swoich klientów, przestaw się. Zamień po prostu numer na nazwę nadawcy — masz do wykorzystania całe 11 znaków. Możesz też przestawić się w treści SMS, ale przez to stracisz cenne znaki w wiadomości.

Generuj skrócone linki w podobnym formacie

Odnośniki w kampaniach SMS poprawiają jej skuteczność. Generowanie ich przy pomocy różnych formatów może jednak stworzyć w głowach odbiorców mętlik. W końcu z podejrzanie wyglądających linków korzystają naciągacze. Aby tego uniknąć, przez cały czas trzymaj się jednego formatu odnośnika. Możesz do tego wykorzystać nawet nazwę swojej firmy.

Personalizuj treści

Na podstawie imion, płci, wieku oraz miejsca zamieszkania. SMS marketing z SMS Center umożliwia również personalizację uwzględniającą zainteresowania oraz poprzednie zakupy. Dzięki temu Twoje wiadomości trafiają punkt, a klienci nie mają wątpliwości, że są one kierowane właśnie do nich.

Personalizacja to także wysyłanie SMS urodzinowych, które podkreślają Twoją relację z klientem końcowym.

Szanuj swojego odbiorcę

Szanuj jego czas i chęć do otrzymywania od Ciebie wiadomości. Nie wysyłaj treści o niebotycznych porach, nie wysyłaj ich również zbyt często. W marketingu SMS działa zasada „więcej znaczy mniej”. Komunikaty w telefonie odbiorcy powinny pojawiać się tylko wtedy, gdy faktycznie masz coś ciekawego do przekazania. I tylko wtedy, gdy jest to ciekawe z punktu widzenia klienta, a nie Twojej firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble