magazine top

Leasing samochodów elektrycznych to wciąż dość młoda gałąź polskiej branży leasingowej. Choć leasing elektryków jest niezwykle atrakcyjną i opłacalną opcją dla przedsiębiorców, to kluczowymi ograniczeniami w dalszym ciągu pozostają: niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowarek oraz udogodnień dla samochodów elektrycznych, niewielka oferta modeli, a także ich wysoki koszt. Mimo tego z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na leasing elektryków. Sprawdź, jak sfinansować leasing samochodu elektrycznego.

Dlaczego leasing samochodu elektrycznego jest opłacalny?

Choć koszty samochodów elektrycznych nadal oscylują na wysokim pułapie, mają one kilka zalet, które zwiększają ich atrakcyjność w oczach przedsiębiorców. W samym 2018 roku Polacy kupili ponad 1200 samochodów elektrycznych, z czego niemal 2/3 z nich zostało sfinansowanych za pomocą leasingu. Za taką formą finansowania przemawia przede wszystkim świetna tarcza podatkowa.

Wyższy limit podatkowy

Wraz z początkiem 2019 roku weszły w życie limity dotyczące wysokości ceny leasingowanych samochodów osobowych. Z tego względu leasing samochodów osobowych z silnikami spalinowymi, których koszt przekracza 150 tys. zł netto, staje się nieopłacalny. Niemniej jednak, ustawodawca przewidział wyższy limit podatkowy dla samochodów z silnikami elektrycznymi, który wynosi aż 225 tys. złotych (uwaga: wyższy limit nie dotyczy hybryd).

Dzięki temu przedsiębiorca bez problemu korzystnie wyleasinguje droższe auto elektryczne, które zapewni mu nie tylko ogromną oszczędność na paliwie, ale również pozwoli zmaksymalizować korzyści związane z tarczą podatkową.

Niemal darmowa eksploatacja

Jedną z największych zalet finansowania samochodów elektrycznych jest nieporównywalnie niższy koszt przejechania nimi 100 km w porównaniu do samochodów z silnikami spalinowymi i hybrydowymi. Przy obecnych kosztach energii elektrycznej przeciętny koszt przejechania samochodem elektrycznym 100 km może być nawet o 30-40% mniejszy względem porównywalnego modelu z silnikiem spalinowym. Poza tym warto wziąć pod uwagę możliwość darmowego ładowania samochodu na stacjach ładowania rozlokowanych w centrach handlowych oraz przy trasach.

Do niskich kosztów eksploatacji należy doliczyć także niższe koszty serwisowe – przynajmniej na początku eksploatacji, gdy wymianie nie będzie podlegać bateria akumulatorów zasilających elektryka.

Jak leasinguje się samochody elektryczne?

31 grudnia 2019 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz sposobu rozliczania wsparcia udzielonego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Dzięki nowemu rozporządzeniu firmy mogą skorzystać z dopłat na finansowanie osobowych samochodów elektrycznych w zakresie 30% wartości auta, jednak nie więcej niż 36 tys. zł.

Poza dopłatami leasing samochodów z silnikami elektrycznymi nie odbiega znacząco do leasingu samochodów z silnikami spalinowymi. Przedsiębiorca musi liczyć się z takimi samymi procedurami oraz zbliżonymi wartościami wkładu własnego, wykupu czy okresu trwania umowy leasingowej, jak w przypadku leasingu samochodów spalinowych. Należy oczywiście wziąć pod uwagę przeciętnie wyższy koszt leasingu spowodowany większą ceną nowego samochodu elektrycznego.

Szukasz atrakcyjnego finansowania na nowe elektryczne auto? Sprawdź leasing samochodu w Carsmile i elastycznie dopasuj warunki finansowania do potrzeb swojego przedsiębiorstwa.

fb button

grab my essay banner

logo jooble