magazine top

TERMA Sp. z o.o. jest polskim producentem grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, grzałek elektrycznych, maszyn budowlanych, urządzeń rehabilitacyjnych oraz wyposażenia integracyjnych placów zabaw, a także oferuje szereg usług dla przemysłu. Trzydzieści lat rozwoju oraz obecności na rynkach polskim i europejskim to owoc położenia nacisku na postęp technologiczny, nieustanne inwestycje w park maszynowy oraz budowę silnego zespołu specjalistów. Obecnie TERMA dostarcza swoje wyroby do ponad czterdziestu krajów na świecie i w sposób ciągły poszerza portfolio swoich produktów, wychodząc naprzeciw nowym trendom w ogrzewnictwie i przemyśle. Za kreatywne i innowacyjne rozwiązania TERMA była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi tytułami, zarówno w Polsce, jak i w środowisku międzynarodowym.

Specjalnie dla BusinessPL o działalności spółki opowiada Zespół firmy TERMA.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa TERMA i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

TERMA została założona w 1991 roku przez Edwarda Brylowskiego, który do dzisiaj pozostaje Prezesem i głównym udziałowcem. Od początku obszarem działalności spółki była produkcja grzejników łazienkowych z profili stalowych, a wyróżnikiem szybko stała się jakość oferowanych wyrobów. W grudniu 2002 roku w wyniku zmian kapitałowych zmieniono nazwę na TERMA Technologie sp. z o.o., aby w lipcu 2012 roku ostatecznie powrócić do pierwotnej nazwy TERMA sp. z o.o. Wówczas także wprowadzono nowe, biało-czerwone logo. W założeniach odwołuje się ono do polskich korzeni i kapitału firmy oraz niezmiennego od początku jej istnienia systemu wartości.

Przez trzy dekady działalności TERMA stworzyła wielodziałową strukturę firmy, gdzie dana dywizja odpowiedzialna jest za inny typ produkcji i usług. Czy mogą Państwo przedstawić ofertę firmy?

Obecnie w strukturze TERMY funkcjonuje kilka równorzędnych obszarów zarządzania produktem, w ramach, których trwają zarówno prace rozwojowe, jak i bieżąca obsługa zleceń produkcyjnych. Obszary te dotyczą: grzejników profilowych, grzejników odlewanych (żeliwnych i aluminiowych), grzałek elektrycznych, urządzeń medycznych oraz maszyn budowlanych.

Co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji?

Stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość i bogactwo oferty. W naszym katalogu produktów znajduje się ponad sto modeli grzejników, a paleta kolorów to blisko dwieście pięćdziesiąt wykończeń do wyboru. Podejmujemy się ponadto produkcji pojedynczych egzemplarzy na indywidualne zamówienie odbiorców. Zdarzało nam się produkować grzejniki w kształcie serca, gitary czy wieży Eiffla. Naszym celem jest wychodzenie naprzeciw klientom, zależy nam na ich trwałym zadowoleniu z wyrobów, które dostarczamy.

Który rodzaj oferowanych produktów jest dla Państwa obecnie kluczowy i stanowi największy przychód firmy?

Obszarem generującym największy przychód jest produkcja grzejników, ale TERMA od lat jest także niekwestionowanym liderem w produkcji grzałek elektrycznych. Nasze produkty dostarczamy do całej Europy zarówno pod marką TERMA jak i markami własnymi Odbiorców. Kładziemy jednak nacisk na rozwój wszystkich naszych produktów, nieustannie rozwijamy park maszynowy, aby szybciej i bardziej precyzyjnie przygotowywać komponenty naszych grzejników profilowych, z których TERMA jest najbardziej znana. Dużą wagę przykładamy także do gałęzi, które nie dają największych przychodów, ale pozwalają nam realizować misję pomocy Drugiemu. Przede wszystkim jest to obszar urządzeń medycznych służących rehabilitacji oraz urządzeń integracyjnych wspomagających dzieci z niepełnosprawnościami w możliwościach spędzania czasu z rówieśnikami na placach zabaw.

Gdzie widzicie Państwo potencjał do dalszego rozwoju? Czy planujecie w najbliższym czasie wprowadzić do oferty nowe produkty?

Naszym szczególnym zainteresowaniem cieszą się produkty elektryczne, które również w branży grzewczej, rok po roku zyskują coraz większą popularność. Jesteśmy u progu wprowadzenia nowej linii produktów pod nazwą SMART, które pozwolą w każdym domu samodzielnie zbudować inteligentny system do zarządzania ciepłem. Dzięki aplikacji mobilnej i technologii Wi-Fi możliwa będzie kontrola domowych urządzeń grzewczych praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Zupełnie nowym obszarem do zagospodarowania, w którym widzimy ogromny potencjał do rozwoju jest kategoria produktów kompozytowych. Zastosowanie unikalnie dobranych mieszanek materiałów polimerowych i wypełniaczy pozwala wdrożyć do produkcji grzejniki o formach niemożliwych do realizacji technologią opartą na profilach stalowych. Dowolność formowania masy i łatwość zatopienia w niej przewodu grzewczego daje także szansę na elektryfikację form, w których ze względów konstrukcyjnych nie jest możliwe zastosowanie standardowych grzałek elektrycznych. Mówiąc o rozwoju TERMY nie sposób także pominąć obszaru maszyn budowlanych, którego portfolio w ostatnim czasie wzbogacone zostało o wdmuchiwarkę i wiertnicę grawitacyjną. Te wysokospecjalistyczne maszyny umożliwiają prowadzenie prac podziemnych bez konieczności naruszania nawierzchni.

Gdzie można znaleźć produkty sygnowane marką TERMA?

Grzejniki i grzałki elektryczne TERMY dostępne są u naszych Partnerów Handlowych w Polsce i na świecie, pełna lista wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na naszej stronie internetowej www.TERMAheat.com.

Przedsiębiorstwo stawia na ciągły rozwój zaplecza produkcyjnego. Czy mogą Państwo powiedzieć, jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat i jaki był ich cel?

Od 2019 roku trwa rozbudowa głównej hali produkcyjnej i jest to najważniejsza inwestycja w historii TERMY. Realizując procesy technologiczne stawiamy na ich automatyzację. Przekłada się to na inwestycje w wysokowydajne maszyny sterowane numerycznie. W zakresie inwestycji w park maszynowy możemy poszczycić się bardzo nowoczesnymi laserami 3D umożliwiającymi wycinanie elementów z tłoczonych blach i wycinanie otworów o rozmaitych kształtach w ściankach rur. Inwestujemy także w bezpieczny transport naszych produktów, posiadamy m.in. bardzo nowoczesną maszynę do pakowania. Naszym celem jest zarówno przyspieszenie produkcji, jak i wprowadzenie innowacji pozwalających uzyskać jeszcze trwalsze wyroby. Zupełną nowością będzie wprowadzenie malowania metodą kataforetyczną, która pozwoli w sposób wyjątkowy zabezpieczyć wszystkie produkty przed korozją. Kataforeza, w przeciwieństwie do standardowego pokrywania wyrobu farbą proszkową, polega na zanurzeniu go w cieczy, dzięki czemu zyskujemy pewność, że dokładnie pokryta została cała jego powierzchnia.

Kontrola jakości to jeden z kluczowych elementów procesu produkcyjnego. Jak ona przebiega w Państwa fabryce?

W TERMIE mamy wielostopniową kontrolę jakości, co oznacza, że po przejściu poszczególnych odcinków produkcyjnych, każdy wyrób podlega ocenie jakościowej z użyciem sparametryzowanych narzędzi, np. każdy grzejnik surowy testowany jest na szczelność. Wyroby niespełniające określonych norm zostają cofnięte na odcinki poprzedzające. Dążymy również do tego, aby procesy technologiczne, które wdrażamy były maksymalnie przyjazne środowisku. Wspomniana wyżej kataforeza jest tego przykładem, to proces bezpieczny, bo nie wymaga stosowania rozpuszczalników organicznych, a ponadto daje możliwość wtórnego użycia spłukanej kąpieli, dzięki czemu ogranicza się ilość odpadów.

TERMA z każdym rokiem znacząco zwiększa ilość klientów w kraju oraz na rynkach międzynarodowych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Kładziemy bardzo duży nacisk na indywidualne podejście do odbiorcy, co dotyczy także potrzeb cechujących poszczególne rynki eksportowe. W naszych Zespołach Sprzedażowych zatrudniamy osoby z krajów, do których eksportujemy, uzyskana od nich wiedza jest bezcenna. Pozwala nie tylko budować portfolio dostosowane do oczekiwań odbiorców, ale także kreować ich potrzeby. Np. na rynku skandynawskim sprzedaje się głównie grzejniki chromowane i białe, tymczasem z naszą bogatą ofertą kolorystyczną pokazaliśmy nowe możliwości projektowania wnętrz, w których grzejnik może stanowić wyjątkowy punkt aranżacji.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy TERMA?

Aktywnie poszukujemy współpracowników nieustannie wzbogacając nasz zespół o kolejne osoby. Współpracujemy z Politechniką Gdańską oraz technikami, jesteśmy także obecni na targach pracy. Mile widziani są u nas studenci, którym nie tylko pozwalamy uczyć się od nas, ale przede wszystkim czerpiemy z ich świeżych spojrzeń i dajemy szansę realizacji własnych pomysłów. W naszej Organizacji posiadamy również bardzo wysoko wykwalifikowaną kadrę konstruktorów i technologów, którzy pracują z nami od kilkunastu lat lub nawet dłużej. Doskonale znają oni produkty i technologię jaką dysponujemy w obrębie całej organizacji. Synergia doświadczenia i świeżości umysłu często owocuje niestandardowymi pomysłami, które dają sukces, czego przykładem jest grzejnik Hex, nagrodzony prestiżową nagrodą iF Design Award 2017.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Podstawą oferty pracowniczej w TERMIE jest zaufanie, którym obdarzamy się wzajemnie. Wierzymy, że wspólne działanie, w którego centrum znajduje się produkt oferowany odbiorcy, jest korzystniejsze niż hierarchia i podległość zespołowa. Stąd rezygnacja z typowej struktury organizacyjnej, w TERMIE nie mamy kierowników i przełożonych. To ogromy plus dla osób, które chcą się rozwijać, mają pomysły i potrafią je realizować. Poza zaufaniem, TERMA oferuje także standardowe bonusy dla pracowników, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, możliwość przystąpienia do ubezpieczeń grupowych pracowniczych, a także zniżki na zajęcia rekreacyjne i sportowe.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Jako organizacja stawiamy duży nacisk na jakość oferowanych materiałów i usług, dlatego współpracujemy głównie z zaufanymi dostawcami. Nieustannie staramy się poszukiwać także nowych rozwiązań na rynku i weryfikować alternatywne źródła dostaw w celu zapewnienia jak najlepszej jakości naszych produktów oraz technologii. Niemniej jednak doceniamy szczególnie długofalowe relacje i stałych partnerów. Pomimo trudnego okresu jaki wywołała pandemia koronawirusa zauważamy duże oparcie w wieloletnich partnerach zarówno pod względem terminowości dostaw, warunków współpracy, doboru zamienników. Dzięki zabezpieczeniu oraz zaangażowaniu dostawców, pomimo bardzo wydłużonych terminów produkcji materiałów, byliśmy w stanie produkować nasze wyroby. Korzystając z okazji chcielibyśmy szczególnie podziękować naszym partnerom za współpracę na przestrzeni wielu lat.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

W TERMIE od zawsze bliska była intencja bezinteresownej pomocy innym, czego wyraz niejednokrotnie dawał Prezes TERMY, Edward Brylowski. Zgłasza się do nas wiele osób prywatnych i instytucji prowadzących działalność charytatywną, staramy się jednak wspierać przede wszystkim społeczności lokalne, gdzie możemy lepiej poznać sytuację życiową i potrzeby poszczególnych osób w rodzinie. Wyrazem systemowego działania jest także Pomorska Fundacja Bracia Mniejsi, której pracownicy ratują życie i pomagają bezdomnym zwierzętom, przede wszystkim kotom, znaleźć nowe rodziny.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi nagrodami mogą się Państwo pochwalić?

Wychodzimy z założenia, że najlepszą nagrodą jest rekomendacja produktów jakiej udzielają nasi klienci, dlatego z zasady nie bierzemy udziału w plebiscytach i konkursach. Wyjątkiem są wyróżnienia Must Have, przyznane przez Łódź Design Festival kilku naszym grzejnikom i grzałkom oraz prestiżowa nagroda iF Design Award dla grzejnika Hex. Karuzela integracyjna TERMA, urządzenie na integracyjne place zabaw, została również doceniona poprzez przyznanie nagrody Grand Prix w konkursie “Lider dostępności priorytetowych branż”, zorganizowanym w ramach programu Dostępność Plus przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. Czy epidemia wpłynęła również na działalność Państwa przedsiębiorstwa?

Pandemia koronawirusa, podobnie jak inne zdarzenia o zasięgu europejskim czy globalnym, miały wpływ na funkcjonowanie TERMY. Przede wszystkim trudno było przewidzieć, jak wirus wpłynie na rynek zamówień, a także na dostawy komponentów z państw azjatyckich. Premiera wspomnianej wyżej linii SMART odsunęła się w czasie właśnie z powodu pandemii i zawirowań w łańcuchu dostaw. Podobnie jak wielu innych producentów dostrzegliśmy jednak ponownie wartość dodaną ze współpracy z dostawcami europejskimi. W tym przypadku solidność i terminowość pozostały bez zmian, co potwierdza tezę o konieczności dywersyfikacji rynku dostawców. Jeżeli chodzi o urządzenia rehabilitacyjne, odczuliśmy brak możliwości bezpośredniego kontaktu z odbiorcami z uwagi na zamknięcie lub ograniczenie działalności wielu placówek rehabilitacyjnych i fundacji.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata?

Obecnie naszym najważniejszym celem jest usprawnienie produkcji, czego owocem będzie skrócenie czasu realizacji zamówień. Kolejne lata przyniosą zapewne dalszy rozwój parku maszynowo - technologicznego i automatyzację procesów produkcyjnych. Bardzo ważnym dla nas celem jest także, aby rozwijać się w zakresie nowoczesnych technologii IT. Chcemy wdrażać je we wszystkich obszarach TERMY: w produkcji, administracji, zarządzaniu wszelkimi danymi oraz materiałami źródłowymi i promocyjnymi.

TERMA w 2021 roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Jedną z głównych myśli przewodnich TERMY jest pokora, dlatego nie chcemy mówić o dumie w kontekście naszych osiągnięć. Cieszymy się, że pozostając w całości firmą o polskim kapitale, mocno zakorzenioną w regionie Kaszub, możemy oferować produkty nieodstające jakością i designem od tych oferowanych przez konkurentów zachodnioeuropejskich.

fb button

grab my essay banner

logo jooble