magazine top

Transport to zbiór czynności związanych są z przemieszczaniem się osób oraz towarów. Usługi transportowe obejmują zarówno przewóz, jak i przeładunek. Transport towarów dotyczy przemieszczania materiałów – dzielony jest na usługi standardowe oraz specjalne. Ze względu na wielkość przewożonej przesyłki transport ten podzielić można na całopojazdowy oraz drobnicowy. Czym dokładnie jest więc transport FTL – całopojazdowy?

Transport całopojazdowy FTL – czym jest?

Co oznacza skrót terminu transportu całopojazdowego? FTL, czyli Full Truck Load, pochodzi z języka angielskiego i oznacza pełny załadunek. Jest to przeciwieństwo transportu drobnicowego. Ponadto zleceniodawca płaci za całą przestrzeń ładunkową, a nie jedynie za przestrzeń, którą wykorzysta. Cały towar przekazywany jest od jednego nadawcy, a jego dostarczenie obejmuje jednego adresata. Przestrzeń nie może więc być współdzielona przez kilku dostawców.

Ładunek, który przewożony jest w samochodzie, zajmuje najczęściej jego całą powierzchnię. Zakłada się, że w pojeździe mieści się 10 palet (które stanowią najczęstszą metodę pakowania towaru). Oczywiście – można również zdecydować się kontenery lub skrzynie.

FTL, czyli transport całopojazdowy, przebywa drogę od nadawcy do adresata. Związane jest to z uproszczeniem procesy logistycznego, który odbywa się szybciej niż metodą transportu drobnicowego.

Dla kogo najlepszy będzie transport całopojazdowy?

Transport drogowy całopojazdowy będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą jak najszybciej zrealizować daną usługę. Często wiąże się ona z przewożeniem produktów o określonej dacie spożycia lub przydatności. Są nimi m.in. artykuły spożywcze – dłuższy termin ich przewozu mógłby wiązać się z obniżeniem ich jakości. Transport całopojazdowy dedykowany jest również zleceniodawcom, którzy wysyłają ładunek delikatny – mógłby on bowiem ulec uszkodzeniu przy innym sposobie przewozu.

Transport całopojazdowy FTL polega na dostarczeniu przesyłki jednym pojazdem – tym, na który zostały one załadowane. Metoda ta sprawdzi się również w momencie, gdy przewożony towar zajmuje dużo miejsca. Zdarza się, że z powodu wysokiej wagi załadunku transport całopojazdowy opłaca się najbardziej pod względem kosztów. Cena transportu FTL zależna jest od wagi ładunku, jego objętości, a także rodzaju, wybranej trasy przejazdu i usług dodatkowych (np. przejazd ekspresowy).

Jeśli zleceniodawca ma do przetransportowania pakunki małogabarytowe, które nie muszą (z powodu daty przydatności) być przewiezione jak najszybciej – lepszym wyborem może być transport drobnicowy.

Transport całopojazdowy – zalety

Transport całopojazdowy FTL wyróżnia się wieloma zaletami. To jedno z najwygodniejszych dla klientów rozwiązań – wiąże się z utrzymaniem bezpośredniego kanału dostawy, a także pełnym wykorzystaniu przestrzeni załadowczej całego pojazdu. Polecany jest zarówno do przewozu przesyłek niespaletyzowanych, jak i tych spaletyzowanych.

W transporcie całopojazdowym nie istnieje potrzeba wykonywania przeładunków, co związane jest z dużą oszczędnością czasu. Terminy dostaw są więc w pełni kontrolowane. Ładunek doręczany jest bezpośrednio od nadawcy do adresata. Jak wygląda to w praktyce? Kierowca wysyłany jest pod adres zleceniodawcy, gdzie pakuje towar i rusza w trasę do odbiorcy. Tam ładunek jest rozładowany. Odległość pomiędzy miejscem załadunku i rozładunku nie ma większego znaczenia – niekiedy odległości są bardzo długie, czasem – jest to tylko kilkadziesiąt kilometrów.

 

Rozwiązanie to może być odpowiednie dla osób, które mają sprecyzowane potrzeby. Przestrzeń załadunkowa przeznaczona jest dla jednego klienta. Wpływa to na komfort realizacji jego zlecenia, a także na wzrost poziomu bezpieczeństwa przewozu. Taka forma przewozu minimalizuje również ryzyko pomyłki – w pojeździe znajdują się bowiem towary jednego nadawcy. Przewozy całopojazdowe oszczędzają więc stres i stratę czasu, który potrzebny jest w przypadku wystąpienia błędu. Z tych właśnie powodów wielu klientów decyduje się na transport towarów właśnie tą metodą.

fb button

grab my essay banner

logo jooble