magazine top

Przemysł 4.0 kładzie nacisk na integrację pracy ludzi oraz maszyn w ramach sieci i systemów IT. Docelowo działania te mają na celu zwiększenie wydajności produkcji oraz poprawę bezpieczeństwa pracy na terenie zakładu, jak również ograniczenie wpływu produkcji na środowisko naturalne i optymalizację wykorzystania zasobów. Podstawą do realizacji koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej w zakładzie są inwestycje w obszarze automatyki oraz informatyki przemysłowej. Zapraszamy na przegląd jej kluczowych elementów, przygotowany przez ekspertów RAControls.

Urządzenia sterujące

Systemy automatyki przemysłowej bazują na urządzeniach przeznaczonych do sterowania pracą czy to pojedynczych maszyn, czy całych linii produkcyjnych. Warto zacząć od sterowników, w tym od rekomendowanych przez ekspertów RAControls urządzeń marki Allen-Bradley.

Szczególną uwagę zwracamy na sterowniki z rodziny Logix, których zaletą jest możliwość zaprogramowania ich z poziomu środowiska programistycznego  Studio 5000, niezależnie od tego, jaką docelowo funkcję będą pełniły w systemie automatyki. Na polskim rynku bardzo dobrą renomą cieszą się m.in. sterowniki ControlLogix 5580, sprawdzające się zarówno w średnich, jak i dużych aplikacjach.

Kolejną grupą urządzeń sterujących są dedykowane i rozproszone moduły we/wy. Za przykład mogą posłużyć moduły 1734 POINT I/O, kompatybilne z dowolną platformą sterowników Logix, w tym ze sterownikami CompactLogix 5370 oraz 5380.

System monitorowania

Do kategorii elementów systemów automatyki przemysłowej zaliczymy również zintegrowany system monitorowania Dynamix, który jest przeznaczony do ochrony maszyn wirujących w układzie sterowania standardowego.

Panele operatorskie i komputery przemysłowe

W kontekście systemów automatyki należy wspomnieć  również o panelach operatorskich HMI oraz komputerach przemysłowych, które służą komunikacji pomiędzy operatorem a maszyną. .

Aparatura elektryczna

Bardzo ważnymi elementami systemów automatyki przemysłowej są również wszelkie akcesoria zaliczane do aparatury elektrycznej. Można tutaj wymienić m.in. wyłączniki, rozłączniki, styczniki, przekaźniki, zasilacze czy kolumny sygnalizacyjne.

Aparatura elektryczna wspiera poprawne działanie systemów automatyki przemysłowej, jak i systemów napędowych.

Systemy napędowe

W skład systemów napędowych wchodzą takie elementy jak przemienniki częstotliwości, softstarty oraz układy rozruchu bezpośredniego (DOL). W ofertach czołowych producentów elementów automatyki przemysłowej znajdziemy urządzenia odporne na skrajnie niekorzystne warunki pracy, które mogą być stosowane w niesprzyjającym środowisku, w tym w wysokiej i niskiej temperaturze, przy dużym zapyleniu, a nawet w strefach zagrożenia wybuchem.

Układy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo maszynowe to jedno z najważniejszych zagadnień, nad którym trzeba się pochylić podczas projektowania i wdrażania systemów automatyki przemysłowej w zakładzie.

Rozwiązaniami i technologiami, które znacząco minimalizują ryzyko wypadków z udziałem ludzi i maszyn są m.in.:

 • Technologia GuardLink;
 • Technologia CIP Safety;
 • Kurtyny świetlne oraz skanery laserowe;
 • Czujniki bezpieczeństwa (z funkcją detekcji obecności);
 • Wyłączniki blokujące;
 • Przekaźniki bezpieczeństwa;
 • Wyłączniki awaryjne;
 • Wyłączniki krańcowe bezpieczeństwa;
 • Dobiegometr;

Czujniki i systemy łączeniowe

Poszczególne elementy systemów automatyki przemysłowej wymagają wzajemnej integracji i oczywiście komunikacji, do czego wykorzystuje się czujniki oraz systemy łączeniowe. Można tutaj wymienić takie rozwiązania, jak:

 • Czujniki obecności;
 • Czujniki krańcowe;
 • Czujniki wielkości nieelektrycznych;
 • Przewody sieciowe;
 • Systemy łączeniowe do modułów;
 • Systemy łączeniowe do czujników we/wy;
 • Systemy dystrybucji zasilania;
 • Listwy zaciskowe;

Rozdzielnice MCC

Zadaniem rozdzielnic MCC jest zapewnienie ciągłości ruchu w przypadku aplikacji o szczególnym znaczeniu, a tym samym zwiększanie poziomu bezpieczeństwa, ochrony maszyn, niezawodności linii produkcyjnej oraz skalowalności.

RAControls rekomenduje swoim klientom nisko- i średnionapięciowe, modułowe rozdzielnice napędowe CENTERLINE 2500 oraz 1500.

Obudowy przemysłowe

Obudowy przemysłowe zapewniają swobodny dostęp do elementów systemu automatyki przemysłowej, tym samym umożliwiając kontrolowanie ich działania. Dodatkowo pełnią również funkcję ochronną.

Wybierając obudowy przemysłowe należy ocenić, czy w danej lokalizacji lepiej sprawdzą się modele stojące czy naścienne, zwracając uwagę na wymagane wymiary obudowy, jej jakość oraz materiał wykonania pod kątem odporności na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Więcej o kluczowych elementach składających się na systemy automatyki przemysłowej można przeczytać na stronie internetowej https://racontrols.pl/oferta/automatyka-przemyslowa/.

Profesjonalne wdrożenie rozwiązań automatyzujących funkcjonowanie zakładu zapewnia swoim klientom RAControls, promotor innowacji w przemyśle oraz oficjalny dystrybutor rozwiązań renomowanej firmy Rockwell Automation i marki Allen-Bradley.

RAControls oferuje kompleksową realizację inwestycji, wraz z doradztwem technicznym, doborem odpowiednich technologii, wykonaniem projektu instalacji oraz implementacją rozwiązań, które najlepiej odpowiadają na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa.

fb button

grab my essay banner

logo jooble