magazine top

Kreując własną przestrzeń, bez względu na to czy w domu czy w mieszkaniu, zawsze chcemy by oprócz funkcjonalności, cechowała się ona także odpowiednią estetyką. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy z nas po powrocie do domu chce zrelaksować się i wypocząć w otoczeniu, które najbardziej go uspokaja i wprawia w dobry nastrój.

Jedną z najważniejszych przestrzeni w pomieszczeniu jest przestrzeń okienna. Zwykle aranżujemy ją jedynie pod jej funkcjonalność czyli zakładamy rolety, które mają skutecznie blokować natarczywe promienie słoneczne. Nie mniej jednak możliwości dekoracji okien jest o wiele więcej, a także obecnie mamy na prawdę sporo alternatyw. Zwykle odrzucamy od razu możliwość zamontowania żaluzji, gdyż kojarzą nam się z ciężkimi metalowymi paskami, które nic do naszego wnętrza nie wnoszą. Nie mniej jednak, warto się im lepiej przyjrzeć. Zastanówmy się zatem, czy do mieszkania lepiej będą pasowały żaluzje aluminiowe czy może jednak model wykonany z drewna.

Żaluzje aluminiowe- absolutna klasyka

Żaluzje aluminiowe znamy od wielu lat. To zwykłe, klasyczne żaluzje wykonane z aluminium, które nie zyskały sobie ogromnej sympatii użytkowników. Zwykle kojarzyły się nam one z kurtyną w formie niezbyt estetycznych, metalowy pasków, które luźno zwisały od góry okien, aż po sam ich dół. Nie mniej jednak, nawet takie klasyczne żaluzje przeszły pewne metamorfozy i dziś możemy podziwiać je w o wiele bardziej zaawansowanej formie. Niestety, dalej jako główne tworzywo wykorzystywane jest aluminium, które nie grzeszy estetyką. Jednak żaluzje aluminiowe sprawdzą się świetnie w przypadku pomieszczeń, które są wystawione na dość duże działanie wilgoci. Nie musimy więc montować ich w salonie czy jadalni, ale z powodzeniem możemy je zastosować w łazience lub kuchni. Co więcej, obecnie żaluzje aluminiowe można dopasować do pomieszczeń industrialnych, minimalistycznych i w loftowych wnętrzach, gdyż można je obecnie kupić w wielu kolorach. Ogromnym plusem aluminiowych żaluzji jest to, że skutecznie pomagają one walczyć z problemem nagrzewających się pomieszczeń, szczególnie w sezonie letnim. Bardzo skutecznie odbijają one światło słoneczne. Kolejno żaluzje aluminiowe są niezwykle trwałe i kompaktowe. Nie sposób także pominąć tego, że bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości. Wystarczy bowiem przecierać je ściereczką nasączoną np. płynem do mycia naczyń lub innym detergentem, który nie będzie szkodliwy dla aluminium - podpowiada przedstawiciel marki CzechRolety - firmy zajmującej się produkcją rolet i żaluzji z Łodzi.

Żaluzje drewniane- czysta elegancja

Jeśli zastanawiamy się nad żaluzjami, które możemy zamontować w pokoju gościnnym, sypialni czy też jadalni, idealnie sprawdzą się tam żaluzje drewniane. Jest to czysta elegancja połączona z estetyką wykonania. Żaluzje drewniane są dopracowane w każdym, nawet najmniejszym elemencie i stają się one wyjątkowym uzupełnieniem ogólnego wystroju wnętrza. Dzięki nim pomieszczenie wyda się przytulniejsze. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie dominują ciepłe kolory, a także we wnętrzach urządzonych w stylu zarówno nowoczesnym jak i klasycznym. Na rynku istnieje szeroki wybór kolorów, wzorów, a także zdobień, którymi zostały obdarzone żaluzje drewniane. Nic więc dziwnego, że cieszą się one rosnącą popularnością. Pamiętajmy jednak, że nie sprawdzą się one w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności, gdyż drewno może napęcznieć, a przez to straci całkowicie swój urok. Podobnie jednak ja w przypadku okiennych dekoracji wykonany z aluminium, drewniane żaluzje nie sprawią nam żadnych problemów z utrzymaniem ich w czystości. Jednak  dobrze jest zaopatrzyć się w środki do drewna, by jak najdłużej zachować kolor i błysk.

Co wybrać- żaluzje aluminiowe czy drewniane?

Otóż oba rodzaje osłon przeciwsłonecznych sprawdzą się w domu lub mieszkaniu, jednak nie w każdym pomieszczeniu. Żaluzji drewnianych nie zamontujemy w łazience i kuchni, zaś z powodzeniem sprawdzą się tam żaluzje aluminiowe. Jeśli priorytetem w naszym wnętrzu jest elegancja, wówczas bezapelacyjnie wygrywają żaluzje drewniane. Jeśli z kolei wolimy postawić na funkcjonalność i dobrą ochronę przed słońcem, warto postawić na modele aluminiowe.

fb button

grab my essay banner

logo jooble