magazine top

W świecie, gdzie innowacja i dążenie do doskonałości definiują liderów branży, jedna firma wyróżnia się na tle innych swoim niezłomnym duchem i nieustannym poszukiwaniem perfekcji. Mowa o Cellfast, polskiej firmie, która z niewielkiego zakładu produkującego węże ogrodowe, przekształciła się w czołowego producenta artykułów ogrodniczych w Europie. Z imponującą przestrzenią produkcyjną ponad 70 000 m², Cellfast nieustannie inwestuje w nowoczesne technologie i kapitał ludzki, tworząc produkty, które zdobywają uznanie i nagrody, w tym prestiżowy Red Dot Award. Z czterema zakładami produkcyjnymi i rosnącym zasięgiem globalnym, Cellfast jest żywym dowodem na to, że polskie przedsiębiorstwo może odnieść spektakularny sukces na światowym rynku.

Mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z osobą, która stoi na czele tego imponującego sukcesu – Panem Michałem Nowakiem, Prezesem Zarządu Cellfast. W naszej rozmowie Pan Nowak odkrywa kulisy działalności Cellfast, opowiada o drodze firmy od skromnych początków do pozycji lidera rynku, przedstawia filozofię stojącą za jej produktem i designem oraz dzieli się wizją na przyszłość i zobowiązaniem firmy wobec zrównoważonego rozwoju.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Cellfast i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Historia firmy sięga lat dziewięćdziesiątych, a dokładniej 1990 roku, kiedy to w Krośnie została zarejestrowana firma Cellfast. Punktem zwrotnym okazało się uruchomienie w 2001 roku zakładu produkcyjnego w Stalowej Woli. Dzięki temu została rozszerzona oferta asortymentowa, co z kolei pozwoliło na zwiększenie eksportu. Następnym istotnym etapem rozwoju było poszerzenie obszaru działalności o rynek budowlany, co stało się możliwe dzięki produkcji systemów rynnowych Bryza oraz podsufitek PVC. Istotnym elementem, który ugruntował naszą pozycję jako dostawcy rozwiązań do pielęgnacji ogrodów było uruchomienie nowej fabryki produkującej narzędzia ogrodowe. Kolejne inwestycje takie jak uruchomienie nowoczesnych surowcowni, nowe parki maszynowe oraz wdrożenie stalowych systemów rynnowych doprowadziły do tego, że firma z powodzeniem konkuruje na rynkach krajowych i zagranicznych, oferując produkty najwyższej jakości.

Cellfast posiada cztery zakłady produkcyjne, ulokowane w Stalowej Woli i Krośnie. Czy może Pan powiedzieć kilka słów o wytwarzanych w fabrykach Cellfast produktach oraz technologiach produkcji?

Główne produkty firmy to węże ogrodowe wraz z niezbędnymi do nawadniania elementami złącznymi, zraszaczami czy sterownikami. Bogata oferta obejmuje również szereg narzędzi ogrodowych, a także systemów rynnowych wraz z podsufitką. Firma specjalizuje się w przetwórstwie PVC w technologiach wytłaczania oraz wtrysku. Posiadamy także szeroki wachlarz możliwości obróbki metali na potrzeby wszystkich gałęzi produkcji.

Cellfast jest dzisiaj liderem w Polsce, eksportuje swoje produkty do większości krajów Europy oraz w inne odległe rejony świata jak Afryka czy Nowa Zelandia. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Nadrzędnym celem działania jest praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które są wykorzystywane w procesie produkcji i zarządzania. Wyspecjalizowana kadra, zaangażowanie i konsekwencja doprowadziły do zagwarantowania odbiorcom najwyższej jakości produktów. Istotnym elementem strategii jest również nowoczesne wzornictwo oraz wyjątkowa funkcjonalność całego asortymentu.

Cellfast przywiązuje niezwykłą wagę do designu, który idzie w parze z funkcjonalnością i trwałością oferowanych narzędzi.

To właśnie design stał się czynnikiem, który wyróżnia nasze produkty na rynku. Głównym źródłem inspiracji są nasi Klienci, których coraz wyższe wymagania motywują nas do wytężonego poszukiwania nowych ambitnych rozwiązań wzorniczych oraz technicznych. Współpraca z zespołem projektantów, a także Cellfast Design Group, która projektuje, a także nadzoruje prace w zakresie wzornictwa przełożyła się na konkretne osiągnięcia. Dzięki temu stworzono linię produktów, które wprowadziły firmę do grona najbardziej innowacyjnych marek. Wszystko to zaowocowało dotarciem do najbardziej wymagającego klienta, poszukującego ergonomicznych narzędzi najwyższej jakości. Potwierdzeniem sukcesów w realizacji tej strategii są liczne nagrody w zakresie wzornictwa przemysłowego.

Jakość produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi kontrahentami. Czy mógłby Pan wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Nie sposób wymienić jest wszystkich, każdy kontrahent, z którym współpracujemy jest dla nas bardzo ważny. Dzięki naszym sprawdzonym partnerom możemy zapewnić naszym klientom stały dostęp do naszych produktów oraz ich serwisu.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa Cellfast były realizowane na przestrzeni ostatnich lat?

W ostatnich latach firma kontynuuje pracę nad doskonaleniem obecnych produktów, rozwijając możliwości techniczne oraz magazynowe pozwalające na sprostanie wyzwaniom rynkowym. Do najistotniejszych inwestycji ostatniego czasu należy uruchomienie produkcji narzędzi ogrodowych w zakładzie w Krośnie, gdzie produkowane są między innymi najwyższej jakości siekiery, a także narzędzia ręczne typu szpadle, grabie, itp. oraz wprowadzenie stalowego systemu rynnowego.

Jakie są najnowsze inicjatywy Cellfast w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju?

Jesteśmy firmą, w której społeczna odpowiedzialność biznesu odgrywa zasadniczą rolę i jest jej podstawowym elementem wartości. Wszelkie działania ukierunkowane na rozwój firmy silnie powiązane są z zagadnieniami zrównoważenia działalności w kierunkach zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz stałego zwiększania pozytywnego wpływu na społeczność lokalną, klientów, kontrahentów i pracowników firmy. Podejmujemy i realizujemy kolejne wyznaczone cele w różnych obszarach działalności, kierując się zobowiązaniami wynikającymi z wdrożonych norm ISO dotyczących jakości i środowiska, poszanowaniem praw człowieka oraz w zgodzie z zasadami polityki etycznej.

W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Firma stara się angażować w życie społeczności nie tylko lokalnej. Poza wspieraniem osób najbardziej dotkniętych przez różnego rodzaju problemy życiowe, wspieramy organizację imprez, aktywnie pomagamy zespołom sportowym na czele z drużyną Cellfast Wilki Krosno, samorządom, jednostkom OSP, GOPR, WOPR, etc.

Cellfast tworzy kompleksowe rozwiązania dla ogrodnictwa. Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Przyszłość branży ogrodniczej w mojej ocenie będzie się kształtować bardzo dobrze. Zwiększone zainteresowanie hobby, jakim jest ogród, wysokie ceny żywności oraz trend do przydomowej produkcji własnej żywności są czynnikami, które będą napędzać popyt. Oczywiście branża nie uniknie zawirowań, czy to w strukturze dystrybucji, czy też w okresowo zmieniającym się poziomie popytu, może to być związane z wahaniami wartości siły nabywczej klientów. Mimo to przewiduję, że w zestawieniu z innymi branżami branża ogrodnicza będzie się wyróżniać na tle innych dobrą dynamiką sprzedaży w kolejnych latach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble