magazine top

Już od dłuższego czasu zmiany w PIT i CIT były gwałtownie zapowiadane. Od 1 stycznia 2021 roku w życie weszły ogłoszone w listopadzie nowe obowiązki i związane z nimi obciążenia podatkowe. Estoński CIT, zmiana w rozliczaniu podatku dochodowego i ulga na robotyzację to tylko część zmian, na które przygotować się mówi każdy przedsiębiorca i osoba pracująca na umowę. Zmian jest naprawdę dużo i coraz częściej kursy księgowe i podatkowe są wybieraną alternatywą dla osób, chcących poznać swoje prawa i obowiązki jako podatnika.

Estoński CIT

Zmiana przepisów odnoszących się do rozliczania podatku dochodowego wśród osób fizycznych spowodowała zwrot w kierunku zupełnie nowego systemu, zwanego estońskim CIT. Cały zamysł ma przynieść liczne korzyści w szczególności firmą, które będą mogły efektywniej wykorzystywać potencjał inwestycyjny. Główną zaletą takiego rozwiązania, jest posiadana możliwość odroczenia opodatkowanych zysków osiągniętych przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo firma ma prawo obniżyć łączną sumę za stawki podatkowe, a sytuacja dotyczy również samych akcjonariuszy.

Jest to bardzo korzystna alternatywa, która nakierowana jest w szczególności na efektywny rozwój biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad wprowadzeniem systemu szkolenia dla księgowych, gdyż pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek i w lepszy sposób wykorzystywać potencjał estońskiego CIT.

Podatek CIT nie taki jednostronny

Co prawda wprowadzenie estońskiego CIT od 1 stycznia 2021 roku przyniesie wiele korzyści dla licznych przedsiębiorstw, to jednak nie obejdzie się także bez strat. Negatywny aspekt obejmie przede wszystkim spółki komandytowe, które do tej pory nie lokowały kwoty pieniężnej w związku z CIT. Od bieżącego roku spółka tego typu również stanie się w świetle prawa podatnikiem, co w praktyce będzie się przekładać na nałożenie na zyski osiągane ze strony komandytariuszy aż podwójnego opodatkowania.

Nie ma się więc co dziwić, że nowy rok zapowiada także wiele zmian w strukturach firmy. Szkolenia VAT i poradnik dla księgowych są coraz częściej branymi pod uwagę rozwiązaniami, jak również wysyłanie pracowników na dodatkowe kursy dla księgowych i kursy podatkowe (np. te dostępne na: https://rewolucjaumyslow.pl/). Bez względu na to czy przedsiębiorca prowadzi agencję reklamową, biuro rachunkowe, czy międzynarodową korporację, nowe przepisy dla niektórych firm oznacza spore straty, co niejako wymusza sięgnięcie po nowe rozwiązania, weryfikację celów biznesowych i reorganizację przedsiębiorstwa.

Liczne ograniczenia ulgi abolicyjnej

Ulga abolicyjna jest kolejną zmianą wzbudzającą dużo negatywnych emocji. Formalnie nie została co prawda wykreślona z ustawy, jednak sama możliwa do zastosowania forma ulega sporemu ograniczeniu w 2021 roku. Wszystko, co do tej pory podatnik musiał o niej wiedzieć, odchodzi w zapomnienie, gdyż aktualnie tylko kwota nieprzekraczająca 1360 zł dochodu na miesiąc, może zostać przystosowana do zmniejszenia podatku.

W rezultacie poziom ulg będzie niemal niezauważalny i dla większości osób, które do tej pory obejmowały całkowicie nieopłacalny. Bez wątpienia możemy spodziewać się również dodatkowego opodatkowania przychodów osiąganych poza granicami Polski, do 32%.

Kursy podatkowe jako alternatywa

W celu przystosowanie się do aktualnych zmian i przygotowania do kolejnych, które w ciągu następnych lat z całą pewnością niejednokrotnie wywrócą cały system podatkowy do góry nogami, coraz więcej osób fizycznych decyduję się na wybór kursów podatkowych i kursów księgowych. Dotyczy to w szczególności podmiotów świadczących usług w ramach jednoosobowej działalności, gdyż większość przedsiębiorstw powoli przystosowuje infrastrukturę szkoleń dla księgowych, obejmujących w dużej mierze szkolenia VAT i wprowadzenia nowych poradników dla księgowych. Naszym zdaniem jest to bardzo przytomne zachowanie, gdyż od wieków wiadome jest, że nieznajomość prawa szkodzi - w tym również podatkowego.

fb button

grab my essay banner

logo jooble