magazine top

Firma PEREKO od wielu lat rozwija swoją działalność w dwóch obszarach produkcji: urządzeń grzewczych oraz różnego rodzaju konstrukcji spawanych (stalowych, aluminiowych). Pod względem ilości wytwarzanych urządzeń, posiadanego zaplecza technicznego i kapitału przedsiębiorstwo należy do ścisłej czołówki producentów kotłów grzewczych w Polsce. Marką urządzeń wytwarzanych jest PEREKO – funkcjonalne kotły na paliwa stałe oraz zasilane prądem elektrycznym o szerokim spektrum mocy i zróżnicowanym poziomie zaawansowania technicznego. PEREKO, to również pompy ciepła, serii ECO, PRO oraz ELITE. Spółka opiera swoją przewagę konkurencyjną na ciągłym rozwoju i ulepszaniu produktów. O renomie firmy świadczą przyznane nagrody oraz nieustająca popularność produktów wśród setek tysięcy klientów w kraju i zagranicą.

W czym tkwi źródło sukcesu firmy PEREKO i jakie są jej ambicje na przyszłość? Na te i inne pytania odpowiada Pan Michał Bukowski, Kierownik Działu Marketingu.

Czy mógłby Pan przedstawić szczegółowo przedmiot działalności firmy?

PEREKO sp. z o.o. od wielu lat produkuje konstrukcje spawane (stalowe, aluminiowe) dla branży budowlanej, kolejowej, automotive, grzewczej, ciepłowniczej, recyklingowej oraz użyteczności publicznej. W ofercie znajdują się elementy o zróżnicowanym stopniu skomplikowania, od elementów małych, ozdobnych (np. barierki) do konstrukcji skomplikowanych o masie kilku ton (np. elementy hal produkcyjnych i magazynowych czy elementy składowe pojazdów szynowych, maszyn i urządzeń). Firma specjalizuje się w spawaniu stali konstrukcyjnych niestopowych, stali trudno rdzewiejących, wysokowytrzymałościowych, kotłowych, nierdzewnych oraz stopów aluminium. Do spawania wykorzystujemy procesy ręczne, półautomatyczne oraz zrobotyzowane. Aby spełnić wymagania klienta, konstrukcje spawane każdorazowo podlegają kontroli jakości, wykorzystując pełen pakiet badań nieniszczących. Spółka, od 20 lat produkuje również kotły grzewcze dostępne pod marką PEREKO. Specjalizacja, to produkcja kotłów opalanych paliwem stałym oraz kotły zasilane prądem elektrycznym (kotły soniczne oraz kotły indukcyjne z 20-letnią gwarancją) przeznaczonych do ogrzewania domów, oraz dużych budynków użyteczności publicznej. W bogatej gamie produktów znajdują się kotły o różnym poziomie automatyzacji i zróżnicowanych cenach. W ofercie znaleźć również można rozwiązania przeznaczone dla budynków wielorodzinnych i wielokondygnacyjnych. Przedsiębiorstwo wciąż się rozwija, dlatego też w 2022 r. wprowadza do oferty 3 segmenty pomp ciepła, z których każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie: ECO, PRO oraz ELITE.

Która gałąź produkcji obecnie najszybciej się rozwija i jest kluczową w strukturze przychodów firmy?

PEREKO to firma, która cieszy się rozwojem zarówno w branży konstrukcji stalowych jak i w branży grzewczej. Ze względu na ciągłe zmiany potrzeb klientów, staramy się, aby nasza oferta była cały czas poszerzana. Bez wątpienia, najszybciej i najbardziej prężnie rozwija się gałąź związana z produkcją kotłów oraz pomp ciepła. W myśl wciąż zmieniających się przepisów prawa oraz rosnących cen paliw zasilających kotły, firma wprowadza z roku na rok coraz to nowsze, unikalne i opatentowane rozwiązania.

2018 r. – Kocioł indukcyjny serii π,
2021 r. – Kocioł soniczny serii SONIC,
2022 r. – 3 rodzaje pomp ciepła: ECO, PRO oraz ELITE.

Urządzenia grzewcze PEREKO to aktualnie kluczowa gałąź produkcyjna spółki.

Czym wyróżniają się sprzedawane przez Państwa kotły?

Od zawsze PEREKO kładło największy nacisk na jakość wykonywanych urządzeń! Do ich produkcji używane są wyłącznie podzespoły sprowadzane od sprawdzonych i stabilnych na rynku producentów. W procesie produkcji wykorzystywane są nowoczesne roboty spawalnicze, zaś w miejscach, w których konstrukcja powinna być wyjątkowo szczelna, jako jedni z nielicznych stosujemy podwójne spoiny. Jest to czynność wymagająca więcej czasu ze względu na udział człowieka, dzięki czemu możliwe jest udzielenie klientowi aż 10 lat gwarancji na szczelność połączeń spawalniczych. Nad całością prac czuwa wysoce wykwalifikowany dział kontroli jakości. Firma jest pewna swoich produktów na tyle, że w 2018 roku, wypuszczając do sprzedaży kocioł indukcyjny, udzieliła na niego 20 letniej gwarancji.

Jaką pozycję na polskim rynku producentów kotłów grzewczych zajmuje obecnie marka PEREKO? Gdzie oprócz krajowego rynku można znaleźć Państwa produkty?

Marka PEREKO znana jest na rynku polskim przeszło 20 lat. Ponad 200000 zadowolonych klientów to najlepsza wizytówka firmy. Produkty PEREKO znaleźć można na terenie całego kraju. Firma współpracuje z ponad 200 punktami dystrybucyjno-handlowymi gdzie zakupić można urządzenia PEREKO wraz z usługą montażu. Na rynku polskim, firma jest bez wątpienia jednym z liderów. A rynki zagraniczne? Produkty PEREKO są dostępne w sprzedaży w takich krajach jak np.: Francja, Belgia, Niemcy, Czechy, Mołdawia, Litwa, Węgry, Słowacja…

W aspekcie konstrukcji stalowych, do kogo w szczególności kierujecie swoją ofertę?

Firma PEREKO w filarze konstrukcji stalowych specjalizuje się głównie w branży kolejowej, budowlanej oraz wszelkich konstrukcjach stanowych i szalunkowych. Posiadane normy, pozwalają być specjalistami w danych kierunkach działalności. Jeśli chodzi o branżę kolejową, Firma opiera się na normie EN 15085-2 na poziomie certyfikacji CL-1 (najwyższym), która pozwala na wykonywanie bardzo wymagających elementów oraz konstrukcji do pojazdów kolejowych – przemysłu kolejowego. Wykonujemy małe elementy składowe jak również duże konstrukcje np. dachy, ściany, podwozia. Niewątpliwie firma ma w tym zakresie duże doświadczenie. Kolejnym sektorem jak już wcześniej wspomniałam, są konstrukcje dla branży budowlanej, gdzie posiadamy normę PN-EN 1090-1 w klasie EXC2. Firma kładzie równie duży nacisk na produkcję elementów stalowych dla sektora budowlanego oraz recyklingowego. Na ponad 20000 m² hal produkcyjnych, produkowane są różnego rodzaju, skomplikowane szalunki budowlane oraz wielkogabarytowe bębny przesiewające frakcje odpadów, których gabaryty sięgają szerokości 13 m i średnicy ponad 4 m.

Co stanowi Państwa przewagę nad konkurencją?

Jakość! Termin realizacji zlecenia! Jak również dostępność materiałów na magazynie zapewniająca szybki cykl przygotowania wstępnego elementów do procesu spawania. Wartością dodaną w tym aspekcie jest fakt, iż firma posiada własny, rozbudowany park maszynowy łącznie z lakierniami (proszkową i mokrą), co umożliwia wykonywanie zleconych projektów całkowicie na miejscu. Bardzo mocno współpracujemy z firmą PERFOPOL (naszą spółką matką) - liderem produkcji blach perforowanych i sit technicznych w Europie Centralnej. Bliska kooperacja daje nam szerokie możliwości w zakresie całych linii technologicznych używanych w procesach segregacji, oddzielania czy odwirowywania różnych frakcji.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym przedsiębiorstwa?

Firma PEREKO posiada wysoce rozwiniętą i rozbudowaną infrastrukturę techniczną. Proces fabrykacji odbywa się w halach o powierzchni 20000 m² przy obsłudze ponad 120 pracowników. Na halach utrzymywane są właściwe temperatury dla zapewnienia odpowiedniego cyklu produkcyjnego. Przedsiębiorstwo posiada również hale magazynowe pod zadaszeniem. Nowoczesny park maszynowy wyposażony jest w specjalistyczne maszyny i urządzenia do obróbki metalu. Ponadto firma dysponuje dużym obszarem magazynowym o całkowitej powierzchni 12250 m². Z najważniejszych inwestycji sprzętowych jakie firma poczyniła w ostatnich latach, można wymienić:

 • 2 suwnice, jedna o łącznym udźwigu 20T, druga: 15T,
 • 2 krawędziarki o długości linii gięcia 4 m i nacisku 300T,
 • Nowa kabina lakiernicza,
 • Roboty spawalnicze,
 • Sprzęt spawalniczy (15 nowych spawarek),
 • I wiele innych…

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie spółka? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy PEREKO?

Jesteśmy szczególnie dumni z pracowników, którzy nam zaufali i od wielu lat wspólnie budują markę PEREKO. Obecnie w spółce zatrudnionych jest około 160 osób. Firma podzielona jest na szereg działów, ściśle ze sobą współpracujących. Pieczę nad każdym z działów sprawuje kierownik działu. Są to ludzie z wieloletnim doświadczeniem w strukturach firmy i znający się na swojej pracy. Przepływ informacji w firmie sprawowany jest na podstawie dawno opracowanych procedur, zaś za jakość ich przepływu oraz realizacji zleceń dba specjalnie zaprojektowany system ERP oraz CRM.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa. Jakimi najważniejszymi certyfikatami mogą się Państwo pochwalić?

Ponieważ firma stawia na jakość, najważniejszymi wyróżnieniami certyfikaty przyznane przez niezależne, akredytowane jednostki certyfikujące aspekcie spełniania norm:

 • PN-EN 287-1: 2011,
 • PN-EN ISO 9606-1: 2014,
 • PN-EN ISO 9606-2: 2007,
 • PN-EN 1090-1 w klasie EXC2,
 • EN ISO 3834-2 „Pełne wymagania jakościowe”,
 • EN 15085-2 na poziomie certyfikacji CL1.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Jako firma oraz wierni kibice wspieramy sportowców np. klubu piłki ręcznej Łomża Vive Kielce, oraz Jarosława Olecha – 20-krotnego mistrza świata i 16-krotnego mistrza Europy w trójboju siłowym. Angażujemy się również w akcje charytatywne, takie jak pomoc na rzecz Ukrainy, zbieranie nakrętek dla fundacji, pomoc w schroniskach dla zwierząt oraz wiele innych.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Plany przedsiębiorstwa są dalekosiężne, zaś koncepcja rozwoju uwzględnia 10-cio letni okres. Firma nie spoczywa na laurach. Automatyzacja procesów wytwórczych, wprowadzanie nowych, innowacyjnych urządzeń do oferty PEREKO oraz wspólne tworzenie jednolitej wizji modelu biznesowego z pracownikami – to priorytety. Stać się LIDEREM W PRODUKCJI URZĄDZEŃ GRZEWCZYCH w Polsce – to wyzwanie jakie spółka stawia sobie do osiągnięcia w najbliższych 5 latach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble