magazine top

O czym musisz pamiętać, zaciągając kredyt gotówkowy? Na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej i ostatecznej odpowiedzi, bowiem podjęcie ostatecznej decyzji zależy od wielu czynników. Poza tym „dobry kredyt gotówkowy” może dla każdego mieć nieco inne znaczenie – niektórzy wolą najtańszy kredyt, inni kredyt, który możesz zaciągnąć całkowicie online, a dla jeszcze innych liczy się szybkość udzielenia zobowiązania przez bank. Mimo wszystko w powszechnej opinii za najlepszy kredyt gotówkowy uważa się ten, który będzie najtańszy – dzięki temu do kapitału dopłacisz możliwie najmniej i możesz liczyć na niskie raty miesięczne. Czy jednak wiesz, od czego rozpocząć poszukiwania kredytu gotówkowego?

Zdecydowanie najważniejszym pierwszym krokiem jest oszacowanie swojej zdolności kredytowej. Aby tego dokonać, możesz skorzystać z jednego z kalkulatorów kredytowych i innych narzędzi, które znajdziesz w sieci. Musisz jednak wiedzieć, że w ten sposób tylko w przybliżeniu oszacujesz swoją zdolność kredytową. Każdy bank może bowiem nieco inaczej obliczać zdolność kredytową i brać odrobinę inne czynniki pod uwagę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?

Biorąc pod uwagę konkretne propozycje kredytów gotówkowych, bardzo ważne jest obliczenie, na jak wysoką ratę możesz sobie poradzić. To niebywale istotne, bowiem przeszacowanie własnych możliwości i wybranie raty zbyt wysokiej do pokrycia wiąże się z dużym ryzykiem nie tylko kłopotów ze spłatą, ale również wpadnięcia w tarapaty finansowe. Ponadto dziurawy budżet domowy to nic przyjemnego – przez ratę kredytową nie może brakować Ci środków na podstawowe i najważniejsze wydatki w gospodarstwie domowym. Poza tym nierzadko konieczne może być poszukiwanie pomocy w bankach lub instytucjach pozabankowych, np. w postaci kolejnych kredytów gotówkowych lub kredycie konsolidacyjnym.

Czas w końcu przejść do kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu gotówkowego. Zgodnie z przepisami bank potencjalnemu kredytobiorcy musi przekazać dokładne informacje dotyczące m.in. wysokości oprocentowania, wysokości marży, kwoty ubezpieczenia czy RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) oraz oczywiście całkowitej kwoty do spłaty.

Jako przyszły kredytobiorca musisz wiedzieć, że niskie oprocentowanie nie zawsze oznacza najlepszy kredyt dla Ciebie. Czasem bowiem może dojść do sytuacji, w której bank lub inna instytucja obniżą oprocentowanie, w zamian oferując wyższą prowizję za udzielenie kredytu. Jeśli w propozycji jest natomiast niska prowizja, może to wynikać z konieczności wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na wypadek różnych sytuacji.

To nie wszystkie promocje, które mogą na Ciebie czekać – i nie zawsze są to faktycznie korzystne promocje dla Ciebie. Pamiętaj, aby zawsze rozważyć, czy dane parametry kredytu gotówkowego są opłacalne w Twojej sytuacji. Czasem zdarza się tak, że bank proponuje korzystną propozycję kredytu, o ile jednocześnie zdecydujesz się na skorzystanie z innych produktów, jak np. założenie rachunku osobistego czy karty kredytowej. Może też być tak, że produkty te przez jakiś czas są darmowe, a po upływie kilku miesięcy lub po spłacie kredytu konieczne będzie uiszczanie opłaty za ich prowadzenie.

Dość przydatnym narzędziem do porównania kilku propozycji kredytu gotówkowego jest wspomniana wcześniej rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To w niej zawarte są wszelkie koszty związane z udzielanym kredytem. Można zatem z pewnym uogólnieniem uznać, że im wyższe RRSO, tym kredyt będzie droższy. Musisz jednak pamiętać też o kosztach, które nie są bezpośrednio związane z samym kredytem. Więcej informacji o kredytach gotówkowych i wszystkim, co z nimi się wiąże, znajdziesz na witrynie https://cash-credit.pl/.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-dokonac-wyobru/
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7608578,kredyty-gotowkowe,jak-wybrac-wlasciwa-oferte-kredytu-gotowkowego,1,1
  3. https://www.najlepszekonto.pl/jak-wybrac-kredyt-gotowkowy
  4. https://www.totalmoney.pl/artykuly/8900,kredyty-gotowkowe,na-co-zwrocic-uwage-biorac-kredyt-gotowkowy,1,1

fb button

grab my essay banner

logo jooble