magazine top

Wypadki komunikacyjne zdarzają się każdemu. Nieważne, czy ktoś jeździ zawsze zgodnie z przepisami i bardzo ostrożnie – zawsze może znaleźć się inny użytkownik drogi, który swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem, albo po prostu przez nieuwagę spowoduje wypadek. Każdy, kto w takiej sytuacji odniósł szkodę, może domagać się odszkodowania z OC sprawcy. Czasem jednak zdarza się, że przez nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli uzyskanie odszkodowania adekwatnej wysokości jest utrudnione. Co robić w takiej sytuacji?

Kiedy i za co należy się odszkodowanie?

Odszkodowania z OC sprawcy należy się każdemu, kto w wypadku drogowym, albo kolizji odniósł szkodę. Szkoda dotyczyć może pojazdu, ale również zdrowia ludzi. Nie ma przy tym znaczenia, czy zdrowie ucierpiało na krótki, czy długi czas. Szkodą jest również utrata zarobków związana ze zniszczeniem pojazdu, pogorszeniem stanu zdrowia i czasem koniecznym na rehabilitację, a także zniszczenie rzeczy, które znajdowały się w pojeździe, albo które poszkodowani mieli przy sobie. 

Odszkodowanie powinno prowadzić do usunięcia szkody natychmiast, od momentu jej powstania. Ubezpieczyciel powinien więc zapewnić poszkodowanemu pojazd zastępczy. Dodatkowo warto pamiętać, że odszkodowanie należy się nie tylko kierowcom pojazdów, ale również pasażerom, którzy odnieśli obrażenia – niezależnie od tego, czy znajdowali się w pojeździe poszkodowanego, czy sprawcy wypadku.

Jak wygląda procedura przyznawania odszkodowania?

Aby uzyskać odszkodowanie, należy przede wszystkim uzyskać oświadczenie sprawcy. Jeżeli ma miejsce tylko kolizja (nikt nie odniósł obrażeń), to nie ma obowiązku wzywania policji. Oświadczenie w takim wypadku będzie całkowicie wystarczającym dokumentem. Jeżeli natomiast sprawca odmawia jego podpisania, ucieka z miejsca wypadku, albo ktoś odniósł obrażenia, konieczne jest wezwanie policji, która sporządzi odpowiedni protokół. Dodatkowo warto wykonać dokumentację fotograficzną na miejscu zdarzenia. 

Wniosek o likwidację szkody składa się wraz z pozostałą dokumentacją bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy. Czasem możliwe jest skorzystanie również z opcji bezpośredniej likwidacji szkody, kiedy to odpowiednią kwotę wypłaca ubezpieczyciel poszkodowanego, który później egzekwuje należność od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym OC ma wykupione sprawca.

Jak firmy ubezpieczeniowe obniżają kwoty za odszkodowanie?

Czasem zdarza się, że nieuczciwi ubezpieczyciele próbują uniknąć kosztów, albo je zaniżyć. Może to być na przykład odmowa uznania szkody całkowitej w przypadku uszkodzenia pojazdu w znacznym stopniu. Częstą praktyką jest zaniżanie kosztów naprawy. Ubezpieczyciel może też próbować uniknąć konieczności udostępnienia auta zastępczego na cały czas naprawy pojazdu (czasem nie jest wliczany czas niezbędny np. do sprowadzenia części). 

Dość ciężko jest uzyskać odszkodowanie za zniszczone rzeczy. Odszkodowanie za utratę zarobków albo pogorszenie stanu zdrowia to obszary, w których firmy ubezpieczeniowe oszukują najczęściej, zazwyczaj zaniżając wypłacane kwoty.

Co można zrobić, by uzyskać większe odszkodowanie?

Każda szkoda, którą odniosło się z powodu wypadku, powinna być jak najlepiej udokumentowana. Oprócz wspomnianych już wcześniej dokumentów warto postarać się o opinię niezależnego rzeczoznawcy. W przypadku odniesionych obrażeń należy zgromadzić całą dokumentację medyczną i rachunki związane z kosztami leczenia.

W jaki sposób radzić sobie w przypadku problemów z uzyskaniem odszkodowania?

Jeżeli nie dysponuje się wiedzą prawniczą, to samodzielne poradzenie sobie z nieuczciwym towarzystwem ubezpieczeniowym może nie być łatwe. Dlatego też warto postawić na specjalistów, którzy mogą zaoferować realną pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Profesjonalna kancelaria odszkodowawcza, która specjalizuje się w tego typu sprawach, jest tu zdecydowanie najlepszym adresem. 

Czasami zaangażowanie kancelarii na wczesnym etapie sprawy może być nawet sposobem na uzyskanie wysokiego odszkodowania od razu. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie ma konieczności angażowania się w sprawę osobiście, a wszelkie formalności można powierzyć innym.

Więcej na temat dochodzenia odszkodowania przy pomocy kancelarii odszkodowawczej przeczytasz na stronie Kancelarii Citi

Czy można zwiększyć już wypłacone odszkodowanie?

Wiele osób zaraz po wypadku, zwłaszcza wtedy, kiedy ucierpi nie tylko pojazd, ale również zdrowie, nie ma głowy do tego, żeby zajmować się odszkodowaniami. Dlatego też nader często zdarza się, że poszkodowani zgadzają się na wypłatę odszkodowań zaniżonych, które nie odpowiadają faktycznej szkodzie. Na szczęście na to też jest rada. Nawet po kilku latach od wypłaty odszkodowania można podjąć działania prawne celem jego zwiększenia

W tym przypadku również najłatwiej jest skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii, która ma doświadczenie w takich sprawach i najlepiej wie, jak postępować, by uzyskać satysfakcjonujący wynik dla swoich klientów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble