magazine top

Winkelmann Sp. z o.o. to ceniona firma w dziedzinie technologii grzewczej i motoryzacyjnej, stanowiąca część międzynarodowej organizacji Winkelmann Group. Z siedzibą w Niemczech, grupa Winkelmann działa na rynku już od 1898 roku i jest znana ze swojego innowacyjnego podejścia do produkcji komponentów i systemów dla różnych branż. Firma odnotowała w 2022 roku obrót rzędu około 690 milionów euro, a jej działalność opiera się na trzech głównych filarach: Automotive, Building + Industry i Flowforming. W Polsce firma działa od 1998 roku i jest jednym z największych pracodawców w powiecie legnickim, zatrudniając 2100 osób. Firma niedawno otworzyła nową fabrykę - Winkelmann Foundation Screw, co stanowi ważny krok w jej ekspansji.

Przy okazji 25-lecia działalności Grupy Winkelmann w Legnicy i 125-lecia na świecie, mamy okazję przedstawić jej działalność, historię i plany na przyszłość. O znaczeniu roli polskich spółek w globalnej Grupie Winkelmann, sile czerpanej z wielopokoleniowego know-how i innowacyjnych produktach mających szansę zrewolucjonizować branżę budowlaną opowiadają Dariusz Kowalski, CFO spółek Grupy Winkelmann w Polsce oraz Tomasz Kleszczewnik, Dyrektor Zarządzający Winkelmann Foundation Screw.

Czy mogliby Państwo nam przybliżyć historię powstania Grupy Winkelmann oraz opowiedzieć o kamieniach milowych, które pozwoliły firmie stać się wiodącym pracodawcą w powiecie legnickim?

Przez ponad sto lat, rodzinne przedsiębiorstwo Winkelmann rozwinęło się do wiodącej międzynarodowej grupy przedsiębiorstw z kluczową kompetencją w zakresie obróbki plastycznej metali. W jednostkach biznesowych Automotive, Building+Industry, Construction oraz Flowforming produkowane są wysokiej klasy systemy i komponenty za pomocą zaawansowanych technologicznie procesów produkcyjnych obejmujących formowanie, obróbkę i montaż. Produkty znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i kosmicznym, technologii prowadzenia wody dla obiektów przemysłowych, budynków publicznych i mieszkalnych oraz elementów napędów i instalacji. Główne centrum administracji znajduje się w Ahlen w niemieckiej Westfalii, natomiast 13 zakładów produkcyjnych jest zlokalizowanych w Polsce, Turcji, Chinach, USA i Meksyku.

Czy mogą Państwo opowiedzieć więcej o najnowszej inwestycji firmy, jaką jest otwarcie nowej fabryki Winkelmann Foundation Screw? Jakie są jej główne cechy, i jak wpłynie na działalność grupy Winkelmann?

Opierając się na wieloletnim doświadczeniu i wypracowanych standardach sukcesywnie poszerzamy zakres usług i portfolio produktowe. Stabilny rozwój stanowi doskonały grunt do dalszej ekspansji – firma niedawno otworzyła w Polsce nową fabrykę – Winkelmann Foundation Screw.

Ile osób obecnie pracuje w fabrykach Winkelmann w Polsce?

Grupę Winkelmann tworzy zespół liczący ponad 4 tysiące osób. W Polsce firma działa od 1998 roku w dwóch lokalizacjach: na Dolnym Śląsku (Legnica) oraz w woj. kujawsko-pomorskim (Wąbrzeźno) i jest jednym z największych pracodawców tych regionów, zatrudniając łącznie ponad 2100 osób. Od lat staramy się tworzyć przyjazne i dobre miejsce pracy – z satysfakcją odnotowujemy fakt, że ogromna część naszych pracowników zostaje z nami na długo.

Jakie kwalifikacje i umiejętności są najbardziej cenione przez firmę Winkelmann? Jakie możliwości rozwoju oferujecie swoim pracownikom?

Wartości, które przyświecają całej Grupie Winkelmann, to solidność, przedsiębiorczość i współpraca. Dbamy o wzajemny szacunek, przyjazną atmosferę i stawiamy ciągły rozwój umiejętności osobistych. Obecnie realizujemy globalny program rozwojowy – Dialog kompetencyjny. Jako organizacja angażujemy się w rozwój naszych pracowników jak również w ich wspólną zdolność do dalszego wzrastania, do adaptacji oraz do transformacji, aby w ten sposób mogli w pełni wyczerpać swój potencjał. Główna uwaga skupia się na tworzeniu kultury korporacyjnej, w której wspierany jest rozwój i ciągłe doskonalenie. W ten sposób chcemy maksymalizować uzyskiwane wyniki, a w efekcie zapewniać satysfakcję swoich klientów. Chcemy być po prostu autentyczni, pamiętając o DNA Grupy Winkelmann, rodzinnej firmy rozwijanej od czterech pokoleń. Takie podejście pozwala nam wyróżniać się na tle innych firm produkcyjnych.

CSR jest również bardzo ważnym elementem funkcjonowania firmy. Czy Winkelmann przywiązuje dużą wagę do działań prospołecznych i ekologicznych?

Angażujemy się we wsparcie społeczności lokalnych, odpowiadając na potrzeby m.in. organizacji pożytku publicznego. Dokładamy także cegiełkę na rzecz młodego pokolenia, współpracując ze szkołami i patronując konkretnym kierunkom. Organizujemy coroczne programy praktyk dla uczniów. Tę działalność będziemy na pewno rozwijać. Natomiast w kontekście produkcji, opieramy się o restrykcyjną gospodarkę materiałową, ale też rozwijamy produkty przyjazne środowisku – ekologiczne budownictwo i alternatywne materiały budowlane będą coraz bardziej napędzać rynek. Trwałe, bez betonu i bez powierzchni uszczelniających: śruby fundamentowe Winkelmann Foundation Screw to konstrukcja oszczędzająca zasoby budownictwa w przyszłości. Proekologiczne rozwiązanie ma szansę zrewolucjonizować wiele rozwijających się segmentów rynku.

Jakie jest znaczenie polskiego oddziału Winkelmann w kontekście globalnej działalności grupy Winkelmann? Jak Polska przyczynia się do ogólnej strategii i misji firmy na świecie?

Na globalnej mapie Grupy Winkelmann Polska odgrywa znaczącą rolę – to tutaj rozwijane są największe zakłady produkcyjne na Dolnym Śląsku i w województwie kujawsko-pomorskim. Wypracowane rozwiązania i innowacje stanowią bardzo często przykład najlepszych praktyk, które są przenoszone na pozostałe rynki.

W kontekście 25-lecia działalności, jakie są kluczowe inicjatywy lub projekty, które Winkelmann planuje zrealizować w nadchodzących latach w Polsce?

Stawiamy na rozwój pracowników i produktów – Winkelmann Foundation Screw z proekologicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami dla budownictwa jest tego najlepszym przykładem. W Nowym Roku zaprezentujemy także kolejne nowości – szczegóły już wkrótce.

fb button

grab my essay banner

logo jooble