magazine top

Meat Team Poland Sp. z o.o. to prężnie działające przedsiębiorstwo specjalizujące się w hurtowym handlu świeżym i mrożonym mięsem. Spółka przynależy do najważniejszych krajowych organizacji branżowych. Dzięki współpracy w grupie Meat Team – firma dociera do klientów zlokalizowanych na całym świecie.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy Meat Team Poland udzieliły:

  • Joanna Jończyk-Piotrowicz (J.J.P.) - Prezes Zarządu
  • Anna Ufnal-Barczyk (A.U.B.) - Export Manager
  • Katarzyna Chmielewska (K.C.) - Specjalista ds. logistyki i administracji.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Meat Team Poland i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

J.J.P.: Pomysł na otwarcie biura pojawił się w 2004 roku – po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Początkowo głównym celem firmy było wsparcie naszych biur grupy Meat Team Ltd w Bułgarii i Rumunii pod kątem zaopatrzenia z Polski. Możemy się poszczycić tym, że w owym czasie niektóre firmy swoje pierwsze wysyłki do Bułgarii realizowały właśnie do firmy Meat Team. Wówczas zarówno Bułgaria jak i Rumunia nie były krajami unijnymi, więc procedura wysyłkowa była bardziej skomplikowana. Sytuacja zmieniła się w roku 2007, gdy oba te kraje zostały członkami Unii Europejskiej. Moment ten był kluczowy, gdyż ułatwiło to wymianę handlową. W międzyczasie rozszerzaliśmy swoją działalność w obrębie Europy, ale także pojawiły się pierwsze wysyłki do Hong Kongu, Wietnamu oraz krajów afrykańskich. Rozszerzenie działalności eksportowej znacznie wpłynęło na rozwój firmy oraz ugruntowało naszą pozycję na rynku. Obecnie cały czas staramy się zwiększać pole działalności, ale także umocnić relacje z dotychczasowymi partnerami handlowymi. W związku z dynamiczną sytuacją globalną: ASF, ptasia grypa, COVID-19, itp. – każdy rok jest dla nas inny, przełomowy i wymaga od nas dostosowania się do aktualnych potrzeb rynkowych.

Meat Team Poland jest częścią międzynarodowej grupy handlowej. Czy mogą Panie powiedzieć kilka słów na temat grupy Meat Team?

A.U.B.: Meat Team to nazwa handlowa wszystkich firm, które wchodzą w skład grupy i których profil działalności obejmuje import, eksport i dystrybucję mięsa oraz produktów spożywczych. Poza biurem w Polsce oddziały należące do grupy Meat Team znajdują się we Francji, USA, Brazylii, Kazachstanie, Rumunii, Macedonii, Bułgarii i na Cyprze. Największym i najstarszym przedstawicielstwem jest firma w Bułgarii, która poza dystrybucją mięsa zaopatruje lokalny rynek także w ryby, warzywa, owoce oraz wyroby mleczarskie.

Meat Team Poland zajmuje się obrotem świeżym i mrożonym mięsem wieprzowym, wołowym oraz drobiowym. Czy mogą Panie przedstawić szerzej ofertę firmy oraz opowiedzieć o zapleczu logistycznym przedsiębiorstwa?

A.U.B.: Nasza oferta handlowa w dużej mierze zależy od oczekiwań i potrzeb naszych klientów. Największy udział w obrocie firmy ma mięso wieprzowe, a później kolejno drób oraz wołowina. Towar dystrybuujemy na terenie całej Unii Europejskiej, eksportujemy również do Macedonii, Mołdawii, Albanii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Ukrainy. Mamy również swoich zaufanych klientów w Hong Kongu, Chile, USA oraz na kontynencie afrykańskim. Obecnie z sukcesami rozwijamy handel z rynkiem wietnamskim. Oferta na rynki europejskie znacznie różni się od tej na rynki azjatyckie czy afrykańskie. Każdy rynek ma swoje upodobania kulinarne, zatem oferta ściśle uzależniona jest od indywidualnych potrzeb odbiorców. Zawsze staramy się wniknąć w specyfikę danego rynku i poznać upodobania danej kultury. To pozwala nam lepiej zrozumieć klientów, ich oczekiwania oraz sposób negocjacji i prowadzenia rozmów handlowych.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

J.J.P.: Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do firm przetwórstwa mięsnego oraz do dystrybutorów mięsa. Z racji, że skupiamy się na dostawach hurtowych to naszymi głównymi odbiorcami są firmy produkcyjne, które poszukują surowca do wyrobu swoich produktów. Pracujemy także z firmami dystrybucyjnymi oraz agentami, którzy umożliwiają nam wejście na wiele rynków w Europie, Azji i Afryce. Na tle konkurencji wyróżnia nas przede wszystkim elastyczność i otwartość. Jesteśmy firmą obecną na rynku od lat. Cechuje nas umiejętność odnalezienia się w różnych środowiskach, zdolność dostosowania się do wymagań klientów z różnych kultur. Jesteśmy małą firmą, więc łatwo z nami pracować. Klient nie ma problemu z tym, aby dotrzeć do osoby odpowiedzialnej. Naszymi wartościami są rzetelność, skrupulatność i obowiązkowość. Klient może czuć się z nami bezpiecznie, ponieważ nie zostawiamy żadnych spraw bez rozwiązania. Niewątpliwy atut Meat Team Poland to doświadczenie logistyczne. Dokładnie wiemy, jakie dokumenty są wymagane do eksportu na konkretny kierunek, jakie procedury trzeba zastosować. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości wiemy gdzie uzyskać sprawdzone informacje. Współpracujemy tylko z rzetelnymi, doświadczonymi podwykonawcami. Każdą ofertę dopasowujemy do klienta. Z dostawcą rozmawiamy tak, aby towar spełniał wszystkie oczekiwania i normy, jakie stawia nam klient. Oferujemy kompleksową obsługę, zarówno handlową, jak i logistyczną. W związku z tym, że mamy szeroką bazę dostawców i współpracujemy z wieloma firmami w Polsce oraz za granicą, wachlarz naszych możliwości jest naprawdę szeroki.

Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż firma Meat Team Poland odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

K.C.: Nasza firma należy do międzynarodowej grupy, która ma swoje przedstawicielstwa w wielu krajach (m. in. w Bułgarii, Francji, Brazylii, Kazachstanie, Macedonii). Każdy z oddziałów skupia się na innych rynkach, ale też ze sobą współpracuje. Taka dywersyfikacja z jednej strony, ale też ścisła współpraca z drugiej, pozwala nam dotrzeć do większej liczby klientów i bardziej wniknąć w potrzeby danego rynku. Zaplecze w postaci grupy Meat Team ułatwia nam dostęp do informacji z rynku światowego, wymieniamy się spostrzeżeniami i to pozwala nam sprawnie poruszać się w handlowej rzeczywistości oraz obowiązujących trendach. Chętnie bierzemy udział w licznych targach międzynarodowych. Nasi kontrahenci mogą spotkać się z nami „twarzą w twarz”, porozmawiać, poznać i zaufać. Myślę, że to zachęca firmy do rozpoczęcia współpracy z nami. Bliski kontakt z klientem umacnia wspólne zaufanie, co przekłada się na regularną i długotrwałą współpracę. W pozyskanie nowych partnerów wkładamy również dużo analitycznej pracy, szukając, sprawdzając w bazach, próbując nawiązać kontakt i zaoferować nasz produkt. Naszym klientom asystujemy od momentu podpisania kontraktu, przez załadunek, aż po dostawę. Jesteśmy zawsze dostępni dla naszych kontrahentów w razie pytań czy reklamacji.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Panie opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Meat Team Poland?

K.C.: Meat Team Poland to dział Handlowy, Logistyki i Administracji oraz Księgowości. Zespół tworzą doświadczeni pracownicy, zaufana kadra od lat związana ze spółką. Handlowcy w większości rozpoczynali pracę w dziale Logistyki i Administracji gdzie mogli poznać wszystkie techniczne aspekty organizacji i koordynacji załadunków. Pracownicy szanują się wzajemnie, swoją pracę i zaangażowanie, co niezwykle usprawnia komunikację w zespole. Prezesem spółki jest Joanna Jończyk – Piotrowicz praktycznie od początku związana z Meat Team Poland, mogąca się pochwalić ogromną wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu firmą. Ponadto pani Prezes Zarządu bardzo angażuje się we wszelkie działania związane z rozwojem przedsiębiorstwa, jest osobą pełną energii i pomysłów. Jej motto to: „Kto chce - szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu”. Praca z ludźmi to prawdziwa siła napędowa do działania Pani Prezes. Rozwój firmy rozumiemy nie tylko jako zwiększenie liczby kontrahentów, wysyłek i obrotu. Przywiązujemy także dużą wagę do rozwoju osobistego, który znacznie przekłada się na działania biznesowe. Nasz zespół regularnie bierze udział w profesjonalnych szkoleniach i warsztatach, aby nie tylko pogłębiać wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, ale także być na bieżąco z aktualnymi regulacjami i wymaganiami. Ważne jest dla nas indywidualne podejście do każdego pracownika i jego potrzeb rozwojowych. Zarząd firmy przykłada dużą wagę do tego, aby miejsce pracy było przyjazne oraz aby panowała w nim partnerska i koleżeńska atmosfera.

Jakość oferowanych produktów to dla Pań priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami. Czy chciałyby Panie szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

A.U.B.: Wszyscy nasi dostawcy są dla nas ważni, gdyż pracujemy na wspólny sukces. Cieszy nas, gdy możemy promować produkty naszych dostawców na wielu rynkach. Wśród naszych partnerów biznesowych są firmy, z którymi pracujemy od wielu lat, ale także nowi kontrahenci. Jednakże bliska kooperacja ze wszystkimi naszymi dostawcami jest istotna i nieoceniona.

Jak oceniają Panie przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

J.J.P.: Coraz częściej się słyszy opinie, że za kilka, kilkanaście lat mięso zniknie z naszych talerzy i że nasza branża nie ma przyszłości. My jednak się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że zawsze będzie zapotrzebowanie na dobrej jakości mięso, gdyż jest ono niezbędne do skomponowania zbilansowanej diety. Co jakiś czas przychodzi moda na żywność alternatywną, ale mimo wszystko statystycznie spożywa się dużo mięsa. Wierzymy, że rosnąca świadomość konsumentów spowoduje wzrost zainteresowania żywnością dobrej jakości – niezależnie od tego czy będą to produkty mięsne czy roślinne.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Panie pochwalić?

A.U.B.: Mamy zaszczyt pochwalić się takimi wyróżnieniami jak Gazele Biznesu oraz Diamenty Forbesa. Wszelkie wyróżnienia utwierdzają nas w przekonaniu, że nasza praca jest doceniana i są motorem do dalszego działania. Zdajemy sobie sprawę, że nagrody, które otrzymaliśmy to wyraz zaufania, ale jednocześnie zobowiązują i motywują nas do ciągłego rozwoju i ciężkiej pracy. Obecnie jesteśmy w trakcie procedury wdrażania w naszej firmie norm IFS/BRC. Uzyskanie certyfikatów IFS Brokers i BRC Agents&Brokers niewątpliwie jeszcze bardziej wpłynie na podniesie jakości naszych usług i bezpieczeństwo oferowanych produktów.

Meat Team Poland to firma z wieloletnim doświadczeniem w handlu mięsem. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Panie najbardziej dumne?

J.J.P.: Mamy wiele powodów do dumy i satysfakcji. Przede wszystkim cieszymy się, że podczas swojej wieloletniej działalności firma Meat Team Poland stała się rozpoznawalną, rzetelną i godną zaufania firmą o zasięgu globalnym. Czerpiemy satysfakcję z każdej transakcji, zadowolenia naszych klientów oraz lojalności dostawców, z którymi współpracujemy. Jesteśmy też dumni z naszego zespołu, gdyż to ludzie tworzą wizerunek firmy i stoją za jej sukcesami. Często małe dokonania opłacone są dużym wysiłkiem, dlatego naszej pracy przyświeca motto: „Nie to, co osiągasz, ale to, co przezwyciężasz, definiuje Twoją karierę”.

fb button

grab my essay banner

logo jooble