magazine top

Minimum treści, maksimum przekazu – tak można scharakteryzować skuteczny mailing. Wiadomość, która trafia do odbiorcy, nie może być przypadkowa. Mailing powinien zostać przygotowany z myślą o konkretnej grupie potencjalnych klientów. Jakie jeszcze są zasady dobrego mailingu? Dlaczego warto zainwestować w e-mail marketing?

Mailing jako element strategii marketingowej 

E-mail marketing to jedna z najchętniej wykorzystywanych form komunikacji z odbiorcami. Wiadomości e-mailowe mają na celu nie tylko przekazywanie informacji subskrybentom o ofercie firmy, lecz także podtrzymywanie z nimi relacji. Mailing, podobnie jak artykuły sponsorowane, blogi czy webinary, jest bardzo efektywnym narzędziem marketingowym, które pozwala generować większe zyski. Wiadomości e-mailowe to prosta, wygodna i niedroga forma dotarcia do potencjalnych klientów. Jednak wymaga przygotowania strategii i zaplanowania poszczególnych kroków.  

Jak stworzyć skuteczny mailing? 

Pierwszym podstawowym krokiem na drodze do efektywnego mailingu jest określenie grupy docelowej. Wiadomości masowe, które docierają do przypadkowych odbiorców, nie spełnią założonych celów sprzedażowych. Warto segmentować subskrybentów na grupy o określonych kryteriach. Dane można z łatwością pozyskać z Google Analytics lub narzędzi do marketing automation. Warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, czyli: 

  • demograficzne – płeć, wiek,  

  • geograficzne – lokalizacja użytkowników,   

  • behawioralne – aktywność konsumentów, zaangażowanie odbiorców w działania marki, wiedza o produkcie czy tendencje zakupowe, 

  • psychograficzne – styl życia konsumentów, zainteresowania, wyznawane wartości. 

Projektując zaawansowane kampanie mailingowe, warto przeprowadzić badania rynkowe, jednak firmy, które nie mają takich możliwości mogą pozyskiwać dane z narzędzi marketingowych. Warto pamiętać, że im większa ilość informacji o odbiorcach, tym działania marketingowe będą skuteczniejsze.  

Podobnie jak artykuły sponsorowane czy posty w social media, wiadomości e-mailowe powinny przyciągać chwytliwym tytułem oraz prostym komunikatem. Ponadto przekaz reklamowy wzmacniają zdjęcia, grafiki, wideo czy GIF-y. Materiały wizualne w największym stopniu angażują odbiorców. W tym przypadku nie sprawdzą się jednak obszerne treści – lepiej zdecydować się na krótkie przekazy i wyraźne CTA. Przygotowanie kampanii mailingowych można powierzyć doświadczonej agencji content marketingowej, która zaplanuje strategię komunikacji i zarekomenduje odpowiednie działania, dzięki czemu kampania odniesie sukces. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble