magazine top

Sklepy Komfort S.A. stanowią integralną część polskiego rynku wnętrzarskiego. Jako wiodąca firma w branży aranżacji i wykończenia wnętrz, przez ponad 30 lat buduje swoją renomę, dostarczając klientom nowoczesne produkty i rozwiązania. Z siedzibą w Łodzi, sieć 160 sklepów rozciąga się po całym kraju, oferując bogaty asortyment najwyższej jakości produktów oraz kompleksowe usługi. Wchodząc w nową erę swojej działalności, firma nie tylko utrzymuje swoją dominującą pozycję w branży podłogowej, ale również poszerza swoją ofertę, wprowadzając do asortymentu nowe kategorie produktów, takie jak łazienki, kuchnie czy drzwi. Wspierane przez Grupę Michała Sołowowa, Sklepy Komfort S.A. wciąż rosną w siłę, kierując swoją działalność ku przyszłości.

W poniższym wywiadzie Prezes Zarządu Sklepy Komfort S.A., Wojciech Kiestrzyń, dzieli się z nami historią rozwoju firmy, która ewoluowała od tradycyjnego handlu do nowoczesnej, omnikanałowej organizacji. Opowiada o kluczowych strategiach, które przyczyniły się do budowania trwałych relacji z klientami, inicjatywach społecznych, które firma podejmuje, a także wyzwaniach i planach na przyszłość w dynamicznie zmieniającym się rynku wnętrzarskim.

Sklepy Komfort S.A. to czołowe przedsiębiorstwo w branży aranżacji wnętrz, obecne na polskim rynku od ponad 30 lat. Jakie były początki Państwa działalności i które momenty oraz decyzje okazały się kluczowe w rozwoju firmy?

Firma powstała wraz z początkiem transformacji gospodarczej w Polsce w 1991 roku. Nazwa firmy nawiązywała z jednej strony do doznań Klienta z oferowanymi przez nią produktami, z drugiej do aspiracyjnego charakteru ducha Polaków, którzy wraz ze zmianą systemu oczekiwali poprawy jakości swojego codziennego życia. W 2014 roku Michał Sołowow inwestuje w spółkę i rozpoczyna się dynamiczny rozwój organizacji. Następują wielomilionowe inwestycje w systemy informatyczne, powstaje nowoczesny sklep online, oraz nowy format sklepu stacjonarnego. Spółka buduje omnikanałowy model sprzedaży, definiując kanał online jako krytyczne uzupełnienie modelu tradycyjnego sprzedaży. Pod koniec 2019 roku Komfort wprowadza nową, horyzontalną strategię produktową, oferując obok podłóg – produkty do łazienki: płytki, ceramikę, meble łazienkowe, armatury, wanny, brodziki, prysznice - oraz rozpoczyna budowę oferty modułowych kuchni i mebli. W tym roku otwarto również pierwszy sklep w formacie Home, gdzie na 4 tysiącach m2 sklepu prezentowana jest pełna oferta spółki – od łazienek, przez podłogi, drzwi, aż do kuchni, mebli, dywanów i dekoracji. Komfort pisze swoją historię dalej, rozwijając portfel swoich fantastycznych produktów, współpracując z najlepszymi na świecie markami producentów oraz budując nowoczesne narzędzia obsługi Klientów w pełni omnikanałowym modelu obsługi. W 2021 roku powstaje Klub Komfort – aplikacja wynosząca doświadczenia zakupowe Klientów na zupełnie inny, wyższy poziom doświadczeń. Program ten cały czas jest rozwijany. Cały czas inwestujemy tez w nasze sklepy – oferując w nich unikalne doznania zakupowe. Inwestujemy w narzędzia i kompetencje naszych sprzedawców, demokratyzując usługi projektowania wnętrz, rozwijamy również nasze kompetencje montażowe, oferując usługi montażu wszystkich dostępnych u nas produktów.

Obecnie zarządzacie siecią 160 sklepów, zarówno własnych, jak i prowadzonych w systemie franczyzowym. Jakie są główne kategorie produktów i usług, które oferują Państwo swoim klientom?

Komfort jest specjalistą w 4 głównych kategoriach produktowych – są to Łazienki, Podłogi, Drzwi i Kuchnie. Naszą podstawową ofertę uzupełniają dywany, dekoracje, oświetlenie i meble. Wszystkie nasze produkty oferujemy wraz z towarzyszącymi usługami projektowania, transportu, wniesienia i montażu. Produkty zamontowane przez naszych montażystów są objęte pełną gwarancją zarówno w obszarze samych produktów, jak i jakości ich montażu. Gwarantujemy więc pełną satysfakcję z osiągniętego efektu wykończenia wnętrza.

Sklepy Komfort przez lata była postrzegana przede wszystkim jako lider branży podłogowej. Co stało się katalizatorem zmiany wizerunku i wprowadzenia nowych kategorii produktowych?

We wszystkim, co robimy, przyjmujemy perspektywę naszych Klientów. W naszej ocenie to jedyna słuszny punkt widzenia. Oczekiwania naszych Klientów doprowadziły do poszerzenia oferty o Łazienki, Kuchnie i Drzwi. Uważamy, że nasz model jest unikalny. Oferujemy tylko najlepsze produkty, dbając o ich jakość i satysfakcję z ich użytkowania. Jednocześnie rozumiemy, że cena jest dla naszych Klientów bardzo istotnym czynnikiem decydującym o finalnym zakupie, zwłaszcza w czasach galopującej inflacji. W naszej ofercie znajduje się blisko 60 tysięcy produktów do kompleksowego wykończenia mieszkania – łazienki, podłogi, drzwi i kuchnie. Oferujemy produkty najlepszych producentów na świecie, najlepszych światowych marek. Nasz dział handlowy to kilkadziesiąt osób zafascynowanych swoją codzienną pracą i troską o jakość naszej oferty. Jednocześnie nasza skala działania oraz ponad 30 lat doświadczeń sprawiają, że możemy oferować świetne produkty w bardzo przystępnych, wręcz niskich cenach.

Co, Pana zdaniem, jest kluczem do sukcesu firmy Komfort?

Za sukcesem Komfortu stoją przede wszystkim wysokiej jakości produkty, które oferujemy w naszych sklepach. Produkt zawsze był w Komforcie najważniejszy. Oczywiście posiadanie tak dobrej oferty wymaga pasji i zaangażowania zespołu naszych pracowników, ciągłej pracy z producentami, zaangażowania projektantów, pasji category menedżerów, a także rozumienia trendów i kierunków, w obrębie których zmienia się świat. To właśnie kompetencje i zaangażowanie naszych menedżerów, ich zamiłowanie do produktu – technologii produkcji, designu, funkcji, trwałości – sprawia, że oferta Komfortu jest cały czas unikalna i atrakcyjna dla naszych Klientów. W ostatnich miesiącach do naszych produktów dołożyliśmy unikalne doświadczenia zakupowe w sklepach a także w naszym sklepie internetowym komfort.pl – to dodatkowy boost, który odczuwamy każdego dnia.

Czy firma planuje ekspansję poza Polskę?

Właściciel Komfortu, Michał Sołowow, nieustannie uczy nas patrzenia daleko i szeroko. Ostatnie miesiące to istotna poprawa i skalowanie procesów w naszej organizacji. Wierzymy, że nasz unikalny model oraz doświadczenia zakupowe w naszych sklepach są na najwyższym europejskim poziomie. Europejczycy zasługują na jakość produktów i usług Komfortu.

Czy mógłby Pan opowiedzieć, jakie były kluczowe inwestycje Sklepów Komfort w zakresie technologii i logistyki w ostatnich latach, które miały istotny wpływ na rozwój firmy?

Komfort zainicjował proces inwestycji w technologię od wymiany systemu ERP na system klasy SAP, rozwijając go o dedykowane narzędzie obsługi POS FIORI. W międzyczasie uruchomiliśmy nasz sklep internetowy w oparciu o najnowszy silnik Magento klasy Enterprise. Do całego systemu dołożyliśmy nowoczesny system CRM i marketing automation uruchomiony we współpracy ze światowym liderem - Salesforce, na którym zbudowaliśmy platformę Klubu Komfort oraz prowadzimy codzienne działania komunikacyjne z naszymi Klientami. Do całości naszej technologii dołożyliśmy narzędzia wspierające Supply Chain - wspólnie z firmą Occubee – zaimplementowaliśmy narzędzia planowania popytu – moduł demand planning. Obecnie jesteśmy w trakcie implementacji modułu odpowiedzialnego za replenishment. Dzięki tym narzędziom optymalizujemy kapitał pracujący, zapewniając prawidłową dostępność naszej oferty, zgodnie z fluktuacją popytu i sezonowością. W naszym ekosystemie funkcjonuje ponadto szereg aplikacji optymalizujących procesy logistyczne – począwszy od obsługi zewnętrznych magazynów, przez optymalizację ścieżek kompletacyjnych, po algorytmy optymalizujące koszty dostaw. Wszystko po to, aby zwinnie skalować nasze operacje, przy zachowaniu optymalnych kosztów funkcjonowania, co w konsekwencji przekłada się na atrakcyjność cenową naszych produktów i kosztów logistyki. Logistyka i jej koszty to kluczowy obszar branży, w której funkcjonujemy, a finalna jakość dostawy niejednokrotnie buduje wizerunek całej transakcji. Posiadamy również szereg aplikacji frontowych do obsługi naszych Klientów – wizualizatory podłóg, generatory kuchni, aplikacje do samodzielnego projektowania pomieszczeń, czy do zdalnej obsługi Klientów przez naszych projektantów. Przez ostatnie lata inwestowaliśmy w nowoczesne narzędzia – stając się liderem rozwiązań i technologii na naszym rynku.

Zatrudnienie odpowiednich ludzi to klucz do sukcesu każdej firmy. Jak dużą grupę ludzi zatrudniają obecnie sklepy Komfort? Proszę opowiedzieć o Państwa zespole i tym, jakie kompetencje oraz umiejętności są najbardziej cenione w branży?

Komfort to obecnie ponad 1200 fascynatów wnętrz. Cechy, które cenimy najbardziej – to pasja i zaangażowanie. Szanujemy odmienność i wierzymy w sukces pracy zespołowej. Pomimo istotnej skali działania oraz skomplikowanych procesów operacyjnych bardzo dużo ze sobą rozmawiamy. Nasza praca w dużej mierze opiera się o procesy, które można opisać jako design thinking: wymianę myśli i poglądów. Bardzo dużo czasu spędzamy też z przedstawicielami producentów, ich działami rozwojowymi, marketingu produktowego. Jeździmy po świecie w poszukiwaniu trendów, nowości. Mamy fantastyczną pracę!

Jakie są główne strategie, które przyjęliście w celu budowania trwałych relacji z klientami?

Komfort jest liderem w kategorii łazienek, podłóg, drzwi i kuchni – wszystko to, dzięki szybkiej i prostej obsłudze oraz innowacyjnej i nowoczesnej organizacji sklepów fizycznych i online. Sklepy te oferują naszym Klientom szeroką gamę produktów i kompleksowe rozwiązania od projektu po ich finalną realizację. Celem naszych działań ma być pełna satysfakcja Klienta z efektu, jaki otrzymuje. To zapewni nam długofalowy wzrost i trwałość naszych relacji z Klientem w czasie.

Wysoka jakość oferowanych produktów jest jednym z filarów waszej marki. Współpracujecie z wieloma dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich firmy lub marki, które chcielibyście wyróżnić jako kluczowi partnerzy?

Oczywiście – jak już wspomniałem – wierzymy w produkt. To on jest najważniejszy. Współpracujemy obecnie z około 200 dostawcami z całego świata. Od indyjskich tkalni dywanów – po najnowocześniejsze fabryki europejskie czy amerykańskie oferujące najwyższą precyzję i jakość produktów. Dobierając partnerów do współpracy obok produktu i jego ceny – analizujemy kryteria wywiązywania się z ich dbałości o środowisko naturalne, społeczną odpowiedzialność biznesu, warunki pracy w ich fabrykach, prowadzoną politykę jakości w stosunku do procedur zarządzania, jak i jakości produktu. Oceniamy transparentność i politykę informacyjną naszych partnerów. Wierzymy, że jakość produktów naszej oferty wyraża się również w społecznej odpowiedzialności za świat nas otaczający.

Oprócz głównych działań biznesowych, inicjatywy społeczne odgrywają ważną rolę w Państwa działalności. Jakie są najważniejsze projekty w ramach odpowiedzialności społecznej firmy, które realizują Państwo?

Budując ofertę produktową promujemy produkty ekologiczne, specjalnie je oznaczając. Chcemy, aby ich użytkowanie - oszczędzało energię, wodę, aby mogły być w pełni poddane recyklingowi. Mamy ponadnormatywny udział produktów wytworzonych z produktów naturalnych – drewna, kamienia, wełny, juty, bambusa, konopii. Nie współpracujemy z producentami, których fabryk nie wizytowaliśmy, którzy nie są w stanie zagwarantować poszanowania praw pracowniczych. Wierzymy, że można prowadzić biznes, który jest odpowiedzialny i tylko z takimi biznesami współpracujemy. W biurze w Łodzi mamy własne ule, z których w 100% naturalny miód licytujemy na aukcjach wśród pracowników. Pozyskane środki przeznaczamy na cele społecznie odpowiedzialne. Wokół naszych sklepów sadzimy łąki kwietne. Już dawno temu zrezygnowaliśmy w naszym biurze z plastiku. Angażujemy się w akcje charytatywne zarówno jako organizacja, jak i jako zwykli ludzie. Firma wspiera te postawy.

Jakie wyzwania napotkaliście w ostatnim okresie w działalności firmy i jakie strategie zastosowaliście, aby je przezwyciężyć?

Obecne czasy są szalone. Wprowadzeniu horyzontalnej strategii produktowej towarzyszył Covid 19 i trudne czasy życia w pandemii. Powodowało to szereg anomalii, zamykanie sklepów budowalnych, braki produktów, stres wśród pracowników i Klientów, mniejszą odwiedzalność centrów handlowych. Po tym przyszła wojna na Ukrainie, a wraz z nią spowolnienie gospodarcze związane z rosnącymi kosztami surowców i inflacją. W tym trudnym otoczeniu ostatnich lat cały czas się rozwijajmy i inwestujemy w rozwój naszych sklepów oraz technologii. Obecnie mierzymy się z olbrzymimi kosztami cen energii. Pomimo tego, że od kilku lat inwestujemy w efektywne kosztowo oświetlenie ledowe naszych sklepów czy nowoczesne, efektywne energetyczne pompy ciepła ogrzewające i chłodzące nasze sklepy to rosnące koszty energii stanowią dla nas i naszych partnerów franczyzowych duże wyzwanie. Istnieje też olbrzymia presja płacowa naszych pracowników związana z rosnącymi kosztami życia. Oferując produkty w dobrych rynkowych cenach - walczymy też o marże. To wszystko powoduje, że warunki do biznesu dzisiaj postrzegamy w kategorii wyzwań, z którymi mierzymy się każdego dnia.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Wraz ze stabilizacją cen energii i normującą się inflacją rynek powinien odbić. Ponad 1,5 roku trwania wojny w Ukrainie spowodowało spowolnienie rynku budowlanego. Mniej się budowało, a wysokie koszty materiałów budowlanych powodowały, że również mniej się remontowało. Cała nasza branża odczuwała i dalej w części odczuwa spadek popytu na produkty wyposażenia wnętrz. Myślę jednak, że wszystko co najgorsze już za nami. Inflacja hamuje, stopy procentowe spadają, a płace cały czas rosną. Deweloperzy rozpoczynają inwestycje, a programy rządowe wspierają młodych ludzi w zakupie nieruchomości. Wszystko to powinno spowodować istotne ożywienie na rynku, na które Komfort jest w 100% gotowy.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i ciągłemu rozwoju sieci sklepów, ugruntowaliście Państwo swoją pozycję jako jeden z liderów rynku. Jakie osiągnięcia w dotychczasowej działalności budzą w Państwu największą dumę?

Komfort przeszedł trudną drogę od handlu tradycyjnego podłogami do nowoczesnej omnikanałowej organizacji specjalizującej się w sprzedaży łazienek, podłóg, drzwi i kuchni. W ostatnich latach wdrożyliśmy horyzontalną strategię produktową, spłaciliśmy dług technologiczny, stając się jedną z najbardziej nowoczesnych organizacji handlowych w naszej branży. Nasza sprzedaż online rośnie o 50% rocznie, nasze sklepy oferują najlepsze doświadczenia zakupowe, a produkty przez nas oferowane wyznaczają trendy i standardy. W przyszłym roku przekroczymy 1 mld przychodu. Wciąż jednak mamy wiele do zrobienia – zwłaszcza w obszarach reklamacyjnych i opieki pogwarancyjnej. Pozostajemy więc skromni i skupieni na naszej pracy. Doskonałość operacyjna jest naszym celem. Aby do niej dojść - musimy dalej ciężko i z zaangażowaniem pracować. Jesteśmy przekonani, że nasi Klienci to docenią.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne