magazine top

Kupno pierwszego mieszkania często wiąże się z potrzebą uzyskania dodatkowego finansowania. Jeśli rozważasz zakup nieruchomości, kredyt hipoteczny pomoże Ci zdobyć niezbędne środki i zrealizować marzenie posiadania własnego M. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania nurtujące przyszłych kredytobiorców.

Pierwszy kredyt hipoteczny – kiedy warto o nim pomyśleć?

 

Doskwiera Ci przebywanie w domu rodzinnym i potrzebujesz być już na swoim? A może nie chcesz już płacić za wynajem mieszkania i wolisz przeznaczyć te środki na inwestycję we własne cztery kąty? Prędzej czy później w każdym z nas rodzi się marzenie o posiadaniu własnego mieszkania. Do realizacji tego planu niezbędne są środki finansowe i w ogromnej większości pochodzą one z zewnętrznych źródeł finansowania.

Jeśli więc nie odziedziczyłeś wielkiej fortuny, zapewne przed Tobą ważna decyzja i pierwszy kredyt hipoteczny. Dzięki niemu możesz szybko sfinansować zakup mieszkania i zacząć się urządzać we własnym M. Jeśli planujesz założyć rodzinę lub niebawem przyjdą na świat nowi członkowie Twojej familii, kredyt hipoteczny pozwoli Ci uzyskać środki na zakup większego mieszkania lub domu, tak aby wszyscy się pomieścili.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

 

Kredyt hipoteczny udzielany jest pod zastaw nieruchomości i musi być przeznaczony na cele związane z jej zakupem, remontem lub rozbudową. Możesz nim sfinansować zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, kupno działki budowlanej lub postawienie na niej domu. Pieniądze z kredytu możesz również przeznaczyć na rozbudowę domu lub przebudowę nieruchomości.

 

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

 

Kredyt hipoteczny udzielany jest osobom pełnoletnim z pełną zdolnością do czynności prawnych. Aby uzyskać finansowanie, niezbędna jest również zdolność kredytowa, czyli możliwości spłaty przyszłych rat kredytowych. Instytucja finansowa zbada ją na podstawie Twoich dochodów i miesięcznych kosztów utrzymania.

Konieczne jest również posiadanie środków na wkład własny w wysokości minimum 10% wartości kredytowanej nieruchomości. Oznacza to, że kupując mieszkanie warte 300.000 zł, musisz posiadać przynajmniej 30.000 zł środków własnych.

Kredyt hipoteczny może być udzielony jednemu lub kilku kredytobiorcom. Gdy do kredytu przystępuje więcej osób, zwykle łatwiej jest go uzyskać, gdyż przyszła rata kredytowa pozostaje na tym samym poziomie, podczas gdy dochody kredytobiorców są większe. W ocenie instytucji finansowej ryzyko wówczas zdecydowanie maleje i chętniej udziela kredytu.

 

Jak wypłacane są pieniądze z kredytu hipotecznego?

 

Środki z kredytu hipotecznego mogą być wypłacone na konto kredytobiorcy lub bezpośrednio na rachunek sprzedającego. Wypłata może nastąpić też w transzach. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku, gdy kupowane jest mieszkanie na rynku pierwotnym. Deweloper otrzymuje kolejne transze wraz z postępem prac budowlanych. Sposób, czas i kwoty określa umowa z instytucją finansową oraz akt notarialny sporządzany podczas zakupu nieruchomości.

 

Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

 

Podstawowym kosztem, jaki ponosi kredytobiorca, są odsetki od kredytu. To standardowe wynagrodzenie instytucji finansowej za udostępnienie pieniędzy do Twojej dyspozycji. Wysokość odsetek ustalona jest w umowie kredytowej i zwykle opiera się na dwóch składowych – marży banku i wskaźniku WIBOR (lub już niedługo wyłącznie WIRON). Od udzielenia kredytu zwykle pobierana jest również prowizja. Kredyt hipoteczny może też wiązać się z dobrowolnym ubezpieczeniem spłaty rat.

 

Jak wygląda spłata kredytu hipotecznego?

 

Spłata kredytu hipotecznego następuje zwykle w miesięcznych ratach. Wnioskując o kredyt hipoteczny, możesz wybrać konkretny dzień spłaty raty i będzie ona automatycznie pobierana ze wskazanego przez kredytodawcę rachunku. Wysokość i ilość rat podana jest w harmonogramie spłaty kredytu.

 

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło

https://www.morizon.pl/blog/kredyt-hipoteczny-poradnik-kredytobiorcy/

fb button

grab my essay banner

logo jooble