magazine top

Drewno konstrukcyjne C24 to doskonały materiał do budowy ścian, stropów i konstrukcji dachowych, a także altan, pergoli, saun czy nawet konstrukcji pod suchą zabudowę, półek i regałów. Dlaczego C24 to tak wszechstronne drewno konstrukcyjne? Czym się wyróżnia? Sprawdź w artykule!

C24 to symbol oznaczający klasę wytrzymałości drewna. To także jeden z najlepszych rodzajów drewna konstrukcyjnego, znajdujący szczególne zastosowanie w budownictwie szkieletowym oraz w wielu różnych projektach z segmentu premium.

Czym jest drewno konstrukcyjne C24?  

Zacznijmy od podstaw. drewno konstrukcyjne lite C24 to jedna z wielu klas wytrzymałości drewna budowlanego. Klasy drewna litego (C dla drewna drzew iglastych i D dla drewna drzew liściastych) wprowadzono, by ułatwić zastosowanie parametrów i norm zawartych w przepisach budowlanych. 

Numer 24 przy literce C oznacza więc, jak bardzo wytrzymałe na  zginanie jest dane drewno. C24 mieści się na 12-stopniowej skali klas drewna iglastego, od C14 aż po C50.

Co to w praktyce oznacza? 

Że C24 to drewno konstrukcyjne bardzo wysokiej jakości, certyfikowane (a więc dokładnie sprawdzone pod względem swoich parametrów). 

Z tego powodu nadaje się, zgodnie z przepisami i normami prawa budowlanego, do budowy wszelkiego rodzaju konstrukcji oraz domów drewnianych, w tym szkieletowych. 

Czym wyróżnia się drewno konstrukcyjne C24? 

Wśród najważniejszych cech wyróżniających drewno C24 warto wymienić:

Wilgotność od 15 do 18%

Lite drewno konstrukcyjne C24 suszone jest w komorach suszarniczych, dzięki czemu jego wilgotność spada do poziomu od 15 do 18%. Dzięki tym parametrom drewna C24 nie trzeba dodatkowo zabezpieczać chemicznie impregnatami tak jak ma to miejsce w przypadku drewna mokrego. Co więcej, drewno jest bardziej odporne na ataki szkodników czy pleśń. 

Niska waga drewna

Niska wilgotność drewna C24 oznacza też jego niższą wagę. Konstrukcje wykonane z drewna są lżejsze, co daje więcej możliwości projektowych w przypadku domów jednorodzinnych i innych obiektów architektonicznych. 

Duża wytrzymałość

Drewno C24 wyróżnia się wysokimi parametrami w zakresie wytrzymałości. Oznaczenie C24 wskazuje, że poziom odporności na zginanie tego drewna to aż 24 MPa  czyli 24N na mm2. Każdy centymetr kwadratowy drewna konstrukcyjnego C24 wytrzyma obciążenia prawie 250 kg!

Można więc przy jego pomocy budować nawet zaawansowane i wymagające konstrukcje. Większa wytrzymałość oznacza też, że w projekcie da się stosować mniejsze przekroje, dzięki czemu praca na budowie jest łatwiejsza, a koszty inwestycji – niższe. 

C24 to drewno certyfikowane

Parametry jakościowe drewna C24 potwierdzają odpowiednie certyfikaty (certyfikat CE oraz deklaracja zgodności). Oznacza to, że każdy kawałek drewna został dokładnie sprawdzony pod kątem spełniania określonych parametrów. Aby otrzymać taki certyfikat, drewno musi zostać odpowiednio przygotowane zarówno na etapie produkcji, jak i suszenia oraz przechowywania. 

Do czego można zastosować drewno konstrukcyjne C24? 

Dzięki wysokim parametrom i wielu zaletom konstrukcyjne drewno C24 sprawdzi się w wielu różnorodnych zastosowaniach:

 • do budowy wszystkich elementów konstrukcyjnych domów szkieletowych;
 • jako materiał budowlany na ściany, stropy, konstrukcje dachowe;
 • do budowy legarów pod deski podłogowe, antresoli, tarasów;
 • jako materiał do budowy pergoli, altan, zadaszeń, garaży oraz innych konstrukcji i budowli ogrodowych;
 • do konstrukcji pod płyty karton-gips oraz pod suchą zabudowę;
 • jako materiał na widoczne elementy konstrukcyjne i dekoracyjne jak np. belki stropowe, filary itd. 

Gdzie znaleźć wysokiej jakości drewno konstrukcyjne C24? Sprawdź ofertę Sopexim!

Doskonałe drewno certyfikowane klasy C24 znajdziesz w asortymencie firmy Sopexim. Oferta drewna konstrukcyjnego Sopexim to drewno konstrukcyjne lite świerkowe, suszone, strugane, certyfikowane w klasie C24. 

Drewno ma wilgotność od 15 do 18%. Aby uzyskać taki wynik, drewno jest suszone w specjalnych komorach suszarniczych. Zalety drewna C24 Sopexim to wytrzymałość oraz brak skłonności do odkształceń i zgięć, co oznacza większe bezpieczeństwo oraz stabilność budowanych konstrukcji.

Dlaczego drewno konstrukcyjne C24 z oferty Sopexim będzie idealnym materiałem do Twojego projektu budowlanego? Oprócz wspomnianej wytrzymałości zwróć też uwagę na jego niższy ciężar, co daje dużo więcej możliwości, obniża koszty i ułatwia pracę fachowcom. 

Drewno C24 z asortymentu Sopexim jest bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne i działalność szkodników. Dzięki temu masz pewność, że konstrukcja drewniana pozostanie w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. 

W asortymencie Sopexim znajdziesz szeroki wybór dostępnych przekrojów:

 •  45x70,  
 • 45x95, 
 • 45x120, 
 • 45x145, 
 • 45x195, 
 • 45x220, 
 • 45×245 oraz 60 x 95, 
 • 60x120, 
 • 60x145, 
 • 60x170,
 • 60x195, 
 • 60x220,  
 • 60x240 mm. 

Dostępne długości to od 3 do 6 metrów.  Jeśli potrzebujesz dłuższych belek, proponujemy zakup drewna konstrukcyjnego KVH (lite C24 na złącza klinowe), które jest klejone na złącza klinowe lub drewna klejonego warstwowo BSH.

Aby dodatkowo ułatwić pracę na budowie, Sopexim oferuje dodatkowe foliowanie części asortymentów. Każdy pakiet drewnianych elementów konstrukcyjnych ma fabryczne oznaczenie klasy wytrzymałości, co potwierdza  jakość i deklarowane parametry.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne