magazine top

Kontenery pozwalają rozwiązać wiele problemów: mogą być przenośnym biurem, szatnią, magazynem, mogą służyć do transportu produktów, a za każdym razem są budowane tak, żeby idealnie sprawdziły się w przewidzianej dla nich roli.

Dlaczego nie ma jednego, perfekcyjnego kontenera?

Projektując kontenery producent musi brać pod uwagę wiele czynników, z których najistotniejsze będą warunki eksploatacji i zastosowanie. To one decydują, z jakich materiałów buduje się kontenery, czym się je wykańcza czy nawet to, w jaki sposób powinny się one zamykać. Przecież kontenery budowlane nie będą otwierały się tak samo, jak kontenery służące do transportu elektroniki na statkach. Nie wszystkie różnice będą jednak tak oczywiste: wybór farby czy nawet sposób gięcia blach dla laika mogą nie mieć znaczenia, ale też przyczyniają się do tego, że nie istnieje jeden uniwersalny model kontenera.

Cena jako wyznacznik

Oczywiście można każdy kontener wykończyć tak, jak kontenery morskie: żeby był praktycznie hermetyczny i ekstremalnie odporny na korozję. To jednak podniosłoby bardzo mocno koszty, a taki poziom ochrony nie będzie wartością dodaną na przykład w kontenerach używanych w magazynach samoobsługowych, które nawet zimą nie będą prawdopodobnie miały kontaktu z solą przyspieszającą korozję. Kontenery produkuje się w wielu różnych wariantach właśnie dlatego, żeby nabywcy płacili tylko za te cechy, które w konkretnym zastosowaniu mają znaczenie.

Funkcje

Planowane zastosowanie też będzie przekładało się na konstrukcję kontenera. W niektórych wycina się otwory okienne i drzwiowe, inne mają otwieraną ścianę, wybrane warianty mogą mieć konstrukcję umożliwiającą najechanie na krawędź wózkiem czy nawet samochodem. Różne będą też warianty zabudowy wewnętrznej, która decyduje o tym, że kontener morski w swojej oryginalnej formie nijak nie nadaje się do wykorzystania jako szatnia, a kontenery self-storage nie sprawdzą się jako budowlane. Wiele z tych rozwiązań musi być uwzględnionych już na etapie pierwszych szkiców, bo ich późniejsze wprowadzenie, nawet jeśli będzie możliwe, wygeneruje dodatkowe koszty.

Standardy i inne opcje

W przypadku wielu typów kontenerów korzysta się z konkretnych standardów, które ułatwiają czy to transport, czy zestawianie ze sobą wielu kontenerów. Co do zasady jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby projektować też kontenery poza standardem. Jest to dość trudne wyzwanie, bo o ile papier przyjmie wszystko i projekty można tworzyć dowolnie, to użyteczność i choćby możliwość dostarczenia kontenerów na miejsce będą tu stanowiły pewne ograniczenie. Niemniej jednak choćby w przypadku magazynów self-storage opcja zamówienia kontenera o niestandardowych wymiarach stanowi bardzo atrakcyjne rozwiązanie.

Dlaczego więc nie ma idealnego, jednego wzoru kontenera? Dlatego, że nie ma mowy o ujednoliceniu potrzeb. Przymierzając się do zakupu kontenera, trzeba zatem dokładnie określić swoje wymagania, bo tylko tak można będzie wskazać model, który je idealnie spełni.

fb button

grab my essay banner

logo jooble