magazine top

Dlaczego filtry do maszyn budowlanych są tak ważne? Niestety, ale zaniedbanie ich regularnej wymiany może skutkować poważnym osłabieniem możliwości sprzętu. Niekiedy kończy się to nawet trwałą awarią. Stąd też warto stawiać na dobrej jakości filtry i pamiętać o ich wymianie. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Czemu warto stawiać na dobrej jakości akcesoria takie, jak choćby filtry Caterpillar? Dzięki ich działaniu i regularnej wymianie ciężkie maszyny mogą utrzymywać pełnię swojej sprawności. Oczywiście można tu wymienić kilka kategorii ważnych produktów. Co jeszcze warto wiedzieć o filtrach do maszyn budowlanych

Filtry do maszyn budowlanych: podstawowe informacje

Czym właściwie są filtry do maszyn budowlanych? Chodzi o akcesoria stosowane w przemyśle ciężkim i motoryzacyjnym. Ich zadaniem jest zawsze ochrona układu wydechowego, który jest bardzo istotny w przypadku maszyn budowlanych. Bardzo ważną rolą takich filtrów jest też ochrona silnika. Dzięki nim o wiele trudniej jest uszkodzić go np. w wyniku oddziaływania pyłów i niewielkich cząsteczek zanieczyszczeń. Co do zasady różne filtry do maszyn budowlanych zabezpieczają sprzęt przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń pochodzących z różnych kanałów.   

Rodzaje filtrów do maszyn budowlanych

Jakie rodzaje filtrów do maszyn budowlanych warto znać jako najważniejsze? Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na:

  • Filtry oleju silnikowego. Odpowiadają za to, aby zanieczyszczenia nie przenikały z układu smarowania silnika. 
  • Filtry paliwa. Ważna zapora dla zanieczyszczeń pochodzących z paliwa. 
  • Filtr powietrza. Ich zadaniem jest ochrona przed tymi zanieczyszczeniami, które pochodzą z powietrza zasysanego przez silnik.
  • Filtry kabinowe. Bardzo ważne akcesoria, które chronią przed zanieczyszczeniami przedostającymi się do kabiny. 
  • Filtry oleju hydraulicznego. Filtrują olej hydrauliczny. Krąży on w układach hydraulicznych poszczególnych maszyn. 

Jak często wymieniać filtry?

Użytkowanie np. koparki z zanieczyszczonymi filtrami jest działaniem, które może  bardzo negatywnie wpłynąć na jej podzespoły ze skróceniem ich żywotności włącznie. Z pewnością efektem będzie tu spadek wydajności sprzętu. Niekiedy zaś dochodzi do trwałej awarii sprzętu, która przynajmniej na pewien czas wyklucza go z użytkowania. Jak często filtry do maszyn budowlanych powinny być wymieniane? 

Podstawowym elementem branym tu pod uwagę powinny być zalecenia producenta filtrów do maszyn budowlanych. Można przy tym orientacyjnie stwierdzić, że np. filtry oleju i paliwa powinny być wymieniane co 20 do 40 tys. kilometrów. Istotny jest tu jednak również poziom eksploatacji takiego sprzętu. W przypadku filtru kainowego należy w szczególności obserwować jakość powietrza w kabinie i to, czy nie przedostają się tutaj nieprzyjemne zapachy. 

Jeśli więc chcesz długo cieszyć się sprawnym i wydajnym sprzętem ciężkim, to zainwestuj w dobre filtry do maszyn budowlanych. Pamiętaj też o ich regularnej wymianie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble