magazine top

Grupa Schlegel jest szwajcarską rodzinną firmą, która oferuje innowacyjne rozwiązania dla klientów z zakresu budownictwa kolejowego oraz przemysłu. Od 2017 roku firma obecna jest również w Polsce poprzez Schlegel Sp. z o.o. Spółka posiada nowoczesny zakład produkcyjny zlokalizowany w Radomiu.

O firmie opowiada Pan Krzysztof Pasek - Kierownik Działu Inżynierii i Przygotowania Produkcji Schlegel Sp. z o.o.

Czy może Pan przedstawić bliżej korporację Schlegel Gruppe i zdradzić, dlaczego szwajcarska firma wybrała Polskę (Radom) na lokalizację nowej fabryki?

Szwajcarską Schlegel Gruppe tworzą trzy spółki z branży metalowej: Schlegel AG, Gastrofrit AG oraz Schlegel Sp. z o.o. Firma Schlegel AG jest szwajcarską rodzinną firmą z branży metalowej, specjalizującą się w obróbce blachy oraz montażu wyposażenia pociągów szybkich kolei. Od momentu powstania w roku 1973 jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w zakresie obróbki blachy, nowoczesnych urządzeń produkcyjnych oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników. Firma ma swoją siedzibę w Goldach nad brzegiem pięknego jeziora Bodeńskiego, gdzie powstają kompleksowe konstrukcje z blachy dla klientów ze Szwajcarii oraz całej Europy. Również nad jeziorem Bodeńskim ma swoją siedzibę Gastrofrit AG, kolejna z trzech spółek tworzących Schlegel Gruppe. Gastrofrit, założona w 1991, dla odróżnienia specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji frytkownic oraz automatów do produktów mącznych. Jako jedyna nie zajmuje się kolejnictwem. Branża spożywcza jest bardzo wymagająca pod względem jakości oferowanych produktów, dlatego firma stawia na innowacje oraz nowe technologie w produkcji swoich maszyn i urządzeń. Firma może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem oraz zaufaniem swoich klientów. Rynek kolejowy w Europie od dłuższego czasu przeżywa prawdziwy renesans. Dynamiczny rozwój i wzrost zamówień naturalnie muszą pociągać za sobą nowe inwestycje. Zarząd stanął przed wyborem dalszego powiększania firmy w Goldach lub inwestycji w nowym miejscu. Zdecydowano się na drugą strategię. W 2017 roku utworzono Schlegel Sp. z o.o. Zapyta Pan dlaczego Polska? W Europie postrzegani jesteśmy jako kraj mocno rozwijający się, z wysoce wykwalifikowanymi pracownikami, dodatkowo lokalizacja bliżej wschodu Europy daje nowe możliwości oraz nowe rynki zbytu naszej produkcji. Dlaczego Radom? Dobra infrastruktura, lokalizacja w centrum kraju oraz dostęp do wykształconych pracowników przypieczętowały pomysł utworzenia nowej spółki właśnie w tym miejscu.

Schlegel działa w branży metalowej i specjalizuje się w obróbce blachy oraz montażu wyposażenia pociągów. Jakie produkty i usługi oferuje radomska fabryka Schlegel?

Schlegel Sp. z o.o. oferuje nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość produktów. Zakres naszych usług obejmuje: cięcie laserowe blach do 15 mm, gięcie z siłą nacisku stu ton maszynami CNC, spawanie robotem, spawanie manualne na certyfikowanym poziomie CL1, klejenie na certyfikowanym poziomie A3 oraz montaż przez wykwalifikowaną kadrę. Dodatkowo oferujemy pełne wsparcie konstruktorskie przy nowych projektach. Przykładami naszej produkcji mogą być kompletne kanały klimatyzacyjne, półki bagażowe wraz z oświetleniem, regały transportowe, skrzynie na podzespoły elektroniczne do żurawi, części do pasów transportowych na lotniskach, wyposażenie lakierni czy skrzynie na przyłącza wodne.

Do kogo szczególnie kierujecie swoje produkty oraz usługi?

Schlegel Radom nie jest jedynie firmą kolejową. Chociaż produkcja i montaż wyposażenia pociągów to nasz główny profil to nie zamykamy się tylko na to. Produkujemy dla największych w Europie, od szwajcarskiego potentata na rynku kolejowym po niemieckie firmy z branży przemysłowej. Nie jest łatwo sprostać wysokim wymaganiom naszych klientów, dlatego staramy się, aby nie stać w miejscu i ciągle się rozwijać. Również rynek lokalny nie jest nam obcy. Współpracujemy z wieloma mniejszymi firmami, którym oferujemy swoje usługi obróbki blach i montaż. Specjalizujemy się w trudnych projektach, ale prostsze osłony lub szafy spawane również znajdują się w naszym portfolio.

Schlegel od powstania w roku 1973 jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w zakresie obróbki blachy i nowoczesnych urządzeń produkcyjnych. Czy fabryka Schlegel w Radomiu jest również wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i technologie?

Zdecydowanie tak. Najmłodszym naszym urządzeniem z zakresu hi-tech jest robot spawający CNC marki Cloos. Jest to obecnie jeden z najszybszych laserów spawających w Polsce. Wysoka elastyczność systemu z możliwością zastosowania 7 osi to innowacja przez wielkie „I”. Oprócz wspomnianego robota możemy się pochwalić całym parkiem najnowocześniejszych maszyn CNC. Od lasera tnącego po maszyny do gięcia renomowanej marki Amada. Ciągle inwestujemy w nowe rozwiązania ułatwiające produkcję i nieustannie dążymy do dostosowania naszego parku maszynowego do wzrastających potrzeb zakładu. Schlegel Radom ciągle się zmienia i rozwija, nie boimy się wyzwań oraz inwestycji. Sukcesywny rozwój firmy doprowadził do sytuacji, kiedy obecna lokalizacja w starym budynku byłej fabryki Łucznik staje się niewystarczająca. Jesteśmy w fazie poszukiwania nowego miejsca dla naszego zakładu w Radomiu lub jego okolicach.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Firma to nie tylko budynki, maszyny i narzędzia. Firmę tworzą ludzie i bez nich firma nie ma racji bytu. Schlegel Sp. z o.o. tworzą najlepsi specjaliści z rynku radomskiego i okolic. Dopiero ci pracownicy wyposażeni w odpowiednie narzędzia i nowoczesne maszyny tworzą sukces naszej firmy oraz markę Schlegel.

Czy może Pan przedstawić bliżej kadrę firmy Schlegel Sp. z o.o.?

Jak już wcześniej wspomniałem możemy się pochwalić najlepszymi specjalistami w branży. Nasze działy inżynierii, produkcji, kontroli jakości, logistyki, administracji czy zakupów zatrudniają osoby doświadczone i z odpowiednimi kompetencjami. Dodatkowo w trudniejszych projektach zawsze możemy liczyć na wsparcie kolegów ze Szwajcarii. Z resztą wsparcie to otrzymujemy na co dzień, ponieważ Dyrektorem produkcji jest Szwajcar Bruno Kast. Jest osobą, która na produkcji oraz kolejnictwie „zjadła zęby”, chętnie dzieli się z nami swoim doświadczeniem oraz pomysłami. Chciałbym jeszcze wspomnieć o naszym CEO Jarosławie Kołątaju. Każdy, kto poznał naszego Dyrektora wie, że jest to człowiek wszechstronny i niezwykle utalentowany - w Polsce ukończył prawo, natomiast w Stanach Zjednoczonych zdobył wykształcenie ekonomiczne. Dyrektor Kołątaj zawsze dogłębnie analizuje każdą podpisywaną umowę oraz służy wsparciem z wykładni prawa i ekonomii. Jest to niezwykle przydatne również pod względem obecnie występującej pandemii Covid-19. Co chwilę pojawiają się nowe przepisy, które musimy adoptować do naszej działalności w celu ochrony pracowników przed wirusem.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim Pracownikom?

Obecnie zatrudniamy w Radomiu około 30 osób. Wraz z rozwojem firmy inwestujemy również w kadrę. Zarobki w Schlegel Sp. z o.o. są bardzo konkurencyjne w porównaniu do rynku radomskiego, co jest naszym atutem. Ale pensja to nie wszystko, chcemy, aby nasza załoga wzrastała razem z firmą. Obecnie wdrażamy program szkoleń pracowniczych. Najbliższe szkolenie będzie obejmowało zakres auditów wewnętrznych. Na jesień planujemy organizację szkolenia z klejenia kolejowego na poziomie A3. We wspomnianym wcześniej programie znajdują się również szkolenia przekwalifikowujące. Chcemy, aby nasza załoga rozwijała się w kierunkach bliskich swoim upodobaniom. Jeżeli ktoś jest pracownikiem montażu, ale chciałby nauczyć się pracy jako operator pras, to chcemy to umożliwić. Będzie to stanowić walor zarówno dla firmy, ale w głównej mierze dla rozwoju osobistego samych pracowników.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Jest powiedzenie „szwajcarska precyzja”, codziennie pracujemy na to, aby nie był to pusty slogan, a stwierdzenie odzwierciedlające rzeczywistość w naszej firmie. Pracujemy dla kolejnictwa oraz przemysłu, produkujemy urządzenia do pasów transportujących bagaże na lotniskach. Są to często niezwykle wymagające produkty pod względem wykonalności oraz jakości. Aby zapewnić nieustające zadowolenie naszych klientów pracujemy z liderami rynku lokalnego. Mamy to szczęście, że po drugiej stronie ulicy ma swoją siedzibę najlepsza lakiernia proszkowa w regionie. Befa s.c., o której mówię, również jest firmą z wieloletnim doświadczeniem. Od 1999 roku podbija rynek radomski i nie tylko. Także oni mogą się pochwalić szerokim wachlarzem zaufanych klientów w Polsce i w Europie. Produkty, które zlecamy do malowania w Befie, są często po za zasięgiem konkurencji pod względem zapewnienia jakości oraz terminowości naszych dostaw. Nasza współpraca z roku na rok jest sukcesywnie poszerzana ku zadowoleniu obu stron. Kolejnymi firmami, które wspierają naszą produkcję, są Megares s.c. oraz P.U.H. Jazienicki. Megares realizuje nasze zlecenia na części handlowe. Jazienicki zabezpiecza nas w najwyższej klasy sprzęt do produkcji taki jak szlifierki, wiertarki oraz nitownice. Obydwie firmy oferują nam swoje wsparcie merytoryczne i doradztwo. Chętnie wspomagamy się ich wieloletnim doświadczeniem. Nasze zamówienia są bardzo wymagające, dlatego taka współpraca jest nieoceniona.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa. Jakimi certyfikatami mogą się Państwo pochwalić?

Produkcja dla kolejnictwa wiąże się ze spełnieniem bardzo restrykcyjnych wymagań jakościowych. Potwierdzeniem tej jakości są nasze certyfikaty. Posiadamy ISO 9001:2015. Jest to międzynarodowo rozpoznawalny standard systemu zarządzania jakością. Możemy się pochwalić certyfikatem spawalniczym EN 15085-2 na najwyższym poziomie CL1. Poziom ten dotyczy wykonawców najbardziej odpowiedzialnych części pojazdów kolejowych. Również klejenie mamy na poziomie certyfikowanym. Niedawno przeszliśmy z sukcesem audyt recertyfikujący, dotyczący procesu klejenia według normy DIN 6701-2 w klasie A3. Również ekologia nie jest nam obca. Warto wspomnieć, że posiadamy certyfikat „firma przyjazna naturze”. Jesteśmy uczestnikiem programu ekologicznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Cała Europa inwestuje w infrastrukturę kolejową. Jest to coraz popularniejszy środek lokomocji. Kolej wygrywa z innymi również pod względem ekologii transportu. Moim zdaniem cała branża będzie się prężnie rozwijać, a nasza firma będzie miała w tym spory udział. Z roku na rok notujemy zwiększoną liczbę zamówień i sukcesywnie zwiększamy zatrudnienie. Przed nami zmiana lokalizacji, jest to duże wyzwanie logistyczne. Jak wcześniej wspomniałem, obecny budynek robi się dla nas za ciasny i jesteśmy w fazie poszukiwań nowej lokacji. Jestem pewien, że marka Schlegel będzie coraz bardziej rozpoznawalna i pozostanie synonimem jakości oraz innowacji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble