magazine top

Firma ADAL, założona w 1981 roku z inicjatywy Wojciecha Chodkowskiego i Wojciecha Soszyńskiego, przez lata stała się symbolem polskiej innowacyjności i doskonałości w dziedzinie inżynierii powierzchni. Specjalizując się w zaawansowanych systemach malowania, przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 150 specjalistów odpowiedzialnych za cały proces – od projektowania po serwisowanie urządzeń. Kierując się zawsze wartościami jakości i precyzji, ADAL zdobyła renomę jednego z czołowych dostawców specjalistycznych instalacji technologicznych w kraju. Choć jej siedziba główna mieści się w malowniczym Adamówku, działalność firmy rozciąga się daleko poza granice Polski, zdobywając uznanie na rynkach europejskich.

W niniejszym wywiadzie, Wojciech Soszyński, CEO i współwłaściciel firmy ADAL, opowiada o drodze, jaką przeszła firma od chwil jej założenia, aż po dzisiejsze dni, pełne zaawansowanych projektów i innowacyjnych rozwiązań. Prowadzi nas przez kluczowe momenty rozwoju przedsiębiorstwa, rzuca światło na strategie, które pozwoliły ADAL pozostać na czele branży, oraz dzieli się swoją wizją przyszłości firmy w obliczu współczesnych wyzwań gospodarczych i technologicznych. Wywiad stanowi fascynujące spojrzenie na dynamikę rozwoju przedsiębiorstwa w bardzo specjalistycznym segmencie rynku, pokazując, jak pasja, wiedza i ciężka praca przekładają się na realne sukcesy biznesowe.

Firma ADAL funkcjonuje już od ponad 40 lat. Czy mógłby Pan opowiedzieć czytelnikom, jakie były motywacje i okoliczności założenia przedsiębiorstwa? Jakie wydarzenia uważa Pan za kamienie milowe w historii jego rozwoju?

Historia firmy ADAL rozpoczęła się w 1981 roku. Razem z moim partnerem zauważyliśmy, że w Polsce nie produkuje się aparatów do malowania hydrodynamicznego. Podjęliśmy wtedy decyzję o zaprojektowaniu wysokociśnieniowej pompy nurnikowej zasilanej silnikiem pneumatycznym. Wykorzystując tę konstrukcję, opracowaliśmy aparaty do malowania, pistolety oraz dysze, poświęcając na ten projekt ponad dwa lata. Jednakże, po udziale w Targach Poznańskich MTP w 1984 roku, uświadomiliśmy sobie ogromne zapotrzebowanie przemysłu na nasze rozwiązania. W odpowiedzi na te potrzeby, zainicjowaliśmy proces projektowania kolejnych aparatów, rozwijaliśmy nasze zdolności produkcyjne i sukcesywnie zwiększaliśmy obroty, rozszerzając działalność nie tylko na terenie Polski, ale i poza jej granicami. Obecnie nasza siedziba, o powierzchni 4000 m², alokuje zarówno biuro projektowe, jak i zakład produkcyjny, co umożliwia nam kompleksową obsługę naszych klientów w sposób maksymalnie efektywny, łącząc innowacyjność projektowania z doskonałością wykonania pod jednym dachem.

Jakie unikalne cechy produktów i usług ADAL są najbardziej cenione przez klientów?

Niewątpliwie, jakość i stabilność naszych produktów oraz samej firmy stanowią dla naszych klientów i inwestorów priorytet. Unikatowość naszej oferty leży również w dogłębnej analizie, którą przeprowadzamy na wstępnym etapie każdego projektu, gwarantując tym samym ostateczny sukces przy jego uruchomieniu. Niejednokrotnie, realizując skomplikowane projekty z zaawansowanym sterowaniem, napotykamy na różnorodne trudności. Nasze innowacyjne podejście, pozwalające na efektywne rozwiązanie tych wyzwań, jest jednym z naszych znaczących atutów. Praca ramię w ramię z naszymi klientami umożliwia nam osiąganie wspólnych celów. Każda nasza instalacja jest projektowana na miarę, zawsze dostosowana do specyficznych wymagań inwestorów. Elastyczne podejście do nowych wyzwań, dogłębna analiza założeń projektowych oraz skuteczne wybieranie optymalnych konstrukcji stanowią dla nas ogromne wartości. Wszystkie nasze systemy są zaprojektowane tak, aby zminimalizować koszty pracy, zwiększyć wydajność i wyeliminować konieczność ręcznej obsługi. ADAL oferuje również pełne wsparcie systemowe, obejmujące analizę, testowanie, projektowanie, konstrukcję, wytwarzanie, montaż, szkolenie i serwis w trakcie eksploatacji. Stawiamy na ciągłe doskonalenie, śledzenie globalnych trendów technologicznych oraz kreatywne ulepszanie naszych produktów, co pozwala nam utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.

Czy są sektory przemysłu, które szczególnie skorzystały na Państwa innowacjach?

Z biegiem lat dostosowywaliśmy nasze rozwiązania do zmiennych potrzeb różnych sektorów przemysłu. Aparaty typu airless znalazły zastosowanie nie tylko w sektorze rzemieślniczym, ale przede wszystkim w przemyśle ciężkim, takim jak stocznie, produkcja maszyn górniczych czy budowa konstrukcji stalowych. Nasze agregaty do malowania hydrodynamicznego cieszyły się uznaniem w branży malarskiej, oferując niezawodność, dostępność oraz atrakcyjność cenową w porównaniu z produktami importowanymi. Rozszerzyliśmy także naszą ofertę, wprowadzając do produkcji kabiny i aplikacje (pistolety) do malowania proszkowego, w tym kabiny z PVC umożliwiające szybką zmianę kolorów. Równolegle zadebiutowaliśmy na rynku z zintegrowanymi systemami do malowania przemysłowego, obejmującymi wszystkie niezbędne urządzenia technologiczne. Dostarczaliśmy zautomatyzowane linie malarskie dla branży motoryzacyjnej, produkcji profili aluminiowych, a także linie produkcyjne z robotami przemysłowymi.

Jak firma ADAL postrzega znaczenie rynków zagranicznych?

Rynki zagraniczne stanowią dla nas ważny obszar ekspansji, a ich znaczenie rosło wraz z realizacją dużej liczby wielomilionowych projektów. Choć rynek polski zawsze pozostaje dla nas kluczowy, to znaczące projekty w Niemczech, Skandynawii i Europie Środkowej skłoniły nas do dostosowania oferty do specyficznych wymagań międzynarodowych klientów, pozwalając nam na budowanie trwałych relacji oraz rozszerzenie naszej działalności.

Czy mogłoby Pan opowiedzieć o którymś z niedawno zrealizowanych projektów ADAL, który stanowił szczególne wyzwanie?

Specjalizujemy się w malowaniu kataforetycznym, realizując projekty dla branży motoryzacyjnej, maszyn rolniczych i usługowych przez ponad dwie dekady. Nasze instalacje są imponujące, czasem zajmują nawet hektar powierzchni. Niedawno zrealizowaliśmy unikatowy projekt malarni rur dla systemów przeciwpożarowych (ppoż.), wykorzystując technologię autoforezy. Projekt ten obejmował malowanie wewnętrzne rur o średnicach od DN30 do DN300, a zewnętrzne - farbami proszkowymi. Cały system jest obsługiwany przez nasz autorski konwejer Power&Free o długości 2,5 km, co dodatkowo podkreśla złożoność i innowacyjność tego przedsięwzięcia.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy ? Czy zakład produkcyjny w Adamówku wpisuje się w trend przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie?

Rozwijamy autorskie systemy sterowania oraz projektujemy niezbędne instalacje, zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi. Realizujemy standardy Industry 4.0 od wielu lat, co pozwala nam na zdalną obsługę maszyn, efektywną komunikację z systemami planowania i zarządzania produkcją, a także na bieżące przekazywanie danych do systemów zarządzania jakością, gwarantując tym samym wysoki poziom kontroli oraz optymalizację procesów produkcyjnych.

Sukces biznesowy jest ściśle powiązany z kompetentnym zarządzaniem i wykwalifikowanym personelem. Ile osób obecnie zatrudnia Państwa przedsiębiorstwo? Czy może Pan opowiedzieć o specjalistach tworzących kadrę firmy ADAL oraz o kluczowych kwalifikacjach?

Aktualnie w naszej firmie pracuje około 150 osób, angażowanych w różnych działach, takich jak biuro konstrukcyjne, produkcja, realizacja projektów oraz działy pomocnicze. Kluczowe dla funkcjonowania firmy są wykształcenie, doświadczenie i stabilność – ciągłość gromadzenia wiedzy przez lata. Nasza kadra inżynierska, mająca staż pracy w ADAL od 10 do nawet 30 lat, często rozpoczynała swoją przygodę z nami już na pierwszym roku studiów. To zespół wytrawnych specjalistów, którzy zdobyli praktyczne doświadczenie w naszej firmie i są z nią mocno związani. Nasze osiągnięcia to efekt doskonałej pracy zespołowej. Oczywiście, solidne podstawy zdobyte na technicznych uczelniach są niezbędne, ale prawdziwe sukcesy osiąga się dzięki ustawicznemu kształceniu i ciężkiej pracy. W naszej branży kluczowe są studia z zakresu mechaniki płynów, energetyki, konstrukcji, budowy maszyn, czy inżynierii chemicznej. Ze względu na wysoki stopień zautomatyzowania i zdigitalizowania naszych projektów, zatrudniamy specjalistów od projektowania i programowania systemów elektrycznych oraz sterowania.

Jakie inicjatywy społeczne są bliskie sercu firmie ADAL?

Lokalnie, z zaangażowaniem wspieramy szkoły, finansując dodatkowe przedsięwzięcia edukacyjne, a także wspomagamy lokalną straż pożarną i klub sportowy. Od wielu lat z radością wspieramy również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W obecnych czasach przedsiębiorstwa stawiają czoła wielu wyzwaniom. Jakie kwestie stanowią największe wyzwanie dla Państwa firmy?

Po przejściowej zapaści spowodowanej pandemią COVID-19, którą dobrze przeszliśmy dzięki dywersyfikacji rynków działania, obecnie największym wyzwaniem jest brak wykwalifikowanych pracowników we wszystkich obszarach – zarówno wśród projektantów, konstruktorów, programistów, jak i w produkcji. Brakuje nam pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w zakresie spawania, obsługi maszyn CNC, montażu skomplikowanych maszyn i urządzeń, oraz elektryków z doświadczeniem i uprawnieniami. Dlatego stawiamy na dbałość o naszą kadrę i jej stabilność, chociaż wielu konkurentów skorzystało z fachowców, którzy wcześniej zdobyli doświadczenie u nas. Stabilność prawna i zasad gry jest kluczowa w życiu, również gospodarczym, gdyż pozwala budować perspektywy w działaniu. Tego nam wszystkim niewątpliwie brakuje, lecz z uporem wierzymy, że przyszłość przyniesie pozytywne zmiany.

Jakie strategiczne kroki firma ADAL zamierza podjąć w najbliższych latach, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku?

Pracujemy nad realizacją coraz trudniejszych i bardziej skomplikowanych projektów dla najbardziej wymagających inwestorów, głównie z rynku motoryzacyjnego i produkcji przemysłowej. Wytyczne Industry 4.0 stają się dla nas standardem, a staramy się spełniać wszystkie oczekiwania klientów. Obszary takie jak odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna otwierają przed nami szerokie możliwości. Duże znaczenie przywiązujemy również do ochrony środowiska, spełniając coraz bardziej restrykcyjne wymagania przy nowych inwestycjach, ale i w już funkcjonujących obiektach. Prace nad oczyszczalniami ścieków, eliminacją emisji do powietrza oraz innymi środkami minimalizującymi wpływ na środowisko stają się dla nas absolutną koniecznością, aby uzyskać dopuszczenie fabryki do eksploatacji.

Przez ponad cztery dekady działalności, ADAL osiągnął wiele sukcesów. Które z tych osiągnięć uważa Pan za najbardziej znaczące i źródło największej dumy?

Sukcesy techniczne są dla nas niezmiernie ważne, i z wielu zrealizowanych projektów możemy być bez fałszywej skromności naprawdę dumni. W wielu obszarach skutecznie rywalizujemy z dużymi, doświadczonymi firmami z najwyższej półki. Oczywiście, przetrwanie wielu zawirowań gospodarczych w Polsce i Europie także jest powodem do satysfakcji. Jednak największą radość przynosi nam zgromadzenie i utrzymanie zespołu zaangażowanych i kreatywnych fachowców, którzy chcą ze sobą współpracować, aby skutecznie realizować projekty. Fakt, że wielu inwestorów wraca do nas z nowymi zleceniami, dowodzi, że można na nas polegać jako dostawcę systemów malarni przemysłowych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble