magazine top

Doradcy zawodowi nieustannie zwracają uwagę na rolę CV w procesie poszukiwania pracy. To właśnie na jego podstawie rekruterzy podejmują decyzję o zaproszeniu kandydata na rozmowę rekrutacyjną. Dobre CV znacząco zwiększa szansę na zdobycie pracy – tylko jak je przygotować? Oto 5 porad, które pomogą to zrobić!

CV to klucz do znalezienia pracy

By zrozumieć, czym charakteryzuje się dobre CV, należy zastanowić się nad tym, dlaczego dokument ten jest aż tak istotną częścią szukania pracy. Wysyłamy go do różnych pracodawców, często odpowiadając naraz na kilkanaście ogłoszeń o pracę w serwisach takich jak GoWork.pl, które oferują dużą ilość ofert pracy od licznych pracodawców nawet w mniejszych miastach, jak Słupsk.

W CV znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat kandydata, włącznie z jego wykształceniem, doświadczeniem oraz umiejętnościami. To właśnie na te informacje patrzą rekruterzy, ale zwracają oni też uwagę na inne kwestie związane z CV, w tym dodatkowe informacje o kandydacie oraz estetykę dokumentu.

Dobre CV jest zarazem wizytówką i streszczeniem życia zawodowego kandydata. Jeśli dokument zrobi dobre pierwsze wrażenie na pracownikach HR, to zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest niemal pewne.

Jak przygotować dobre CV?

Wiemy już, dlaczego CV jest tak ważne w procesie poszukiwania pracy. Ale jak sprawić, żeby faktycznie było ono dobre? Oto pięć porad, które pozwolą stworzyć świetne CV!

1.  Profesjonalne zdjęcie

Kwestia umieszczenia zdjęcia w CV wciąż budzi kontrowersje. Niektórzy doradcy zawodowi są przeciw, podczas gdy inni zachęcają do załączania fotografii. Dużo zależy od zawodu i branży – czasami zdjęcie jest faktycznie niepotrzebne, ale czasami stanowi kluczowy element CV.

Niezależnie od wybranego podejścia należy pamiętać, że zdjęcie w CV powinno być profesjonalne. Warto w tym celu wybrać się do fotografa, który zadba o wysoką jakość zdjęcia. Część rekruterów zwraca na to uwagę, bo jakość fotografii świadczy o profesjonalizmie kandydata oraz jego podejściu do życia zawodowego.

2.  Podsumowanie zawodowe

W CV powinno znaleźć się krótkie, lecz treściwe podsumowanie zawodowe. To dwu- lub trzyzdaniowy fragment tekstu na samej górze dokumentu, w którym należy zawrzeć najważniejsze informacje na temat umiejętności oraz doświadczenia.

Powinno to być coś w rodzaju podsumowania kariery, zwracającego uwagę na jedną lub dwie najmocniejsze cechy kandydata. Warto też wskazać cel, jakim kierujemy się podczas poszukiwania pracy. Czy zależy nam na rozwijaniu posiadanych umiejętności? A może chcemy sprawdzić się na zupełnie nowym stanowisku? Dla wielu rekruterów to cenne informacje, które mogą zaważyć o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

3.  Wyliczenie obowiązków na dotychczasowych stanowiskach

W dzisiejszych czasach pracodawcy zwracają szczególną uwagę na doświadczenie. Dlatego ta sekcja CV powinna być szczególnie rozbudowana – przy każdym miejscu pracy warto krótko wyliczyć obowiązki, jakie wypełnialiśmy.

Musi to być krótkie i treściwe podsumowanie tego, czym zajmowaliśmy się w trakcie pracy. Warto postarać się podkreślić różnorodność i wpisać przy każdym stanowisku inny zakres obowiązków – oczywiście o ile jest to zgodne z prawdą!

4.  Spójna estetyka

Każde CV musi być spójne pod względem estetycznym. Oczywiście nie zmienia to merytorycznej zawartości dokumentu, ale na pewno wpłynie na decyzję rekruterów. Warto też zadbać o kilka dodatkowych, ale stonowanych elementów graficznych – pracownicy z HR czytają regularnie dziesiątki CV, więc wyróżnienie się z tłumu kandydatów może okazać się ważną zaletą.

5.  Formatowanie pliku

Dobre CV ma też być właściwie sformatowane. Pracodawca powinien otrzymać plik w rozszerzeniu PDF. Najlepiej, jeśli nie będzie on zbyt ciężki – CV nie powinno ważyć więcej niż kilka megabajtów. Należy też zadbać o odpowiednią nazwę pliku – standardem jest podpisanie go w formacie Imię_Nazwisko_CV lub CV_Imię_Nazwisko, co znacząco ułatwia pracę rekruterów.

Choć na pierwszy rzut oka może to się wydawać trywialne, to różnica pomiędzy przeciętnym a dobrym CV jest ogromna. Rekruterzy dużo chętniej wybiorą kandydatów, którzy wyślą im dopracowany dokument. Warto zastosować się do opisanych porad, bo zwiększy to szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

fb button

grab my essay banner

logo jooble