magazine top

Ponad 600-osobowy zespół specjalistów, sieć oddziałów w całej Polsce, 50 000 miejsc parkingowych, 400 autotransporterów i wieloletnie, bezcenne doświadczenie międzynarodowych udziałowców, liderów rynku europejskiego – tak w skrócie można opisać firmę CAT Mosolf Polska Sp. z o.o. Działający do tej pory osobno na rynku – CAT Polska i Mostva, połączyły siły w 2021 roku tworząc nowy, konkurencyjny podmiot. Przedsiębiorstwo CAT Mosolf Polska (w skrócie CMPL) oferuje pełen wachlarz profesjonalnych rozwiązań technologicznych i logistycznych oferowanych dla branży samochodowej.

O nowo powstałej firmie, oferowanych usługach, wyzwaniach z jakimi musi mierzyć się branża opowiada Robert Skibiński – Dyrektor Handlowy w CAT Mosolf Polska Sp. z o.o.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić powstałą w zeszłym roku nową firmę, jaką jest CAT Mosolf Polska Sp. z o.o. (CMPL)?

W maju 2021 roku dwa silne podmioty, działające do tej pory osobno, CAT Polska i Mostva połączyły swoje siły i powstała nowa spółka CAT Mosolf Polska. Jesteśmy obecnie największą firmą na rynku świadczącą kompleksową obsługę logistyczną dla branży samochodowej. Korzystamy z międzynarodowego doświadczenia naszych udziałowców – niemieckiej firmy MOSOLF i francuskiej Grupy CAT. Dzięki połączeniu firma CMPL dysponuje obecnie sześcioma nowoczesnymi centrami samochodowymi na terenie całej Polski, tj. w Mszczonowie (gdzie jednocześnie znajduje się centrala firmy), w Bytomiu, w Kleszczowie, w Gdańsku, w Płocku oraz w miejscowości Krzywa. Te centra samochodowe o łącznej powierzchni 100 ha pozwalają składować jednorazowo do 50 tys. samochodów. Naszym celem jest świadczenie najwyższej jakości usług logistycznych dla przemysłu motoryzacyjnego w zakresie spedycji i transportu drogowego samochodów, obsługi celnej, magazynowania, montażu akcesoriów oraz napraw lakierniczych. Nasza praca, zanim rozpocznie się na pokładzie statku, autotransportera lub wagonu, jest poprzedzona przygotowaniem procesów i analizą ryzyka. Dzięki staraniom wszystkich pracowników spełniamy najwyższe wymagania i oczekiwania kontrahentów, co stanowi kluczowy element naszego sukcesu. Oferujemy klientom sprawdzone, europejskie rozwiązania, wdrażamy też nowe technologie zgodnie z wymogami naszych partnerów. Kompleksowo obsługujemy floty samochodów, montujemy akcesoria oraz tworzymy serie limitowane. Wykonujemy adaptację pojazdów specjalnych i ciągle doskonalimy nasze rozwiązania dla nowych marek. Nasze place wyposażone są w nowoczesne hale techniczne, myjnie, profesjonalne lakiernie, bocznice kolejowe. W 2021 roku nasz transport przewiózł łącznie ponad 400 tys. samochodów, z czego 250 tys. w kraju. W 2022 roku obchodzimy 25-lecie powstania firmy.

Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa i dla klientów wynikają z przeprowadzonej fuzji?

Połączenie firm pozwoliło na wzmocnienie pozycji na rynku i jeszcze lepszą obsługę w zakresie transportu krajowego oraz usług technicznych. To dzięki zwiększeniu ilości lokalizacji obsługujących pojazdy i zoptymalizowaniu wykorzystywanych środków transportu możemy zaoferować naszym klientom bardzo dobre warunki handlowe. Trzeba pamiętać, że połączyły się firmy działające w tej samej branży, lecz o różnych specjalizacjach. Firma CAT Polska świadczyła usługi w szerokim zakresie przewozów międzynarodowych i krajowych. Mostva była skoncentrowana na dystrybucji krajowej i usługach technicznych. Obecnie CMPL świadczy usługi logistyczne i techniczne na jeszcze większą skalę oraz wdraża dobre praktyki z obu organizacji na wszystkich placach składowych. Od blisko 25 lat proponujemy naszym klientom gotowe i sprawdzone rozwiązania. Po połączeniu się firm, możemy te rozwiązania przenosić również na inne marki, nowych klientów.

Do jakich grup odbiorców kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Portfel Klientów jest bardzo szeroki. Współpracujemy z przedstawicielami europejskich fabryk produkujących samochody w Europie i na całym świecie. Kooperujemy obecnie z 17 producentami samochodów sprzedawanych w Polsce. Czołowi importerzy znanych marek korzystają z transportu, placów składowych, usług wykonywanych w halach technicznych oraz niestandardowych rozwiązań logistycznych i technicznych jakie świadczymy. Obsługujemy pojazdy grup dealerskich i dealerów oraz CFM oraz floty samochodów wszystkich marek jakie składujemy na placu i nie tylko. W naszym portfolio znalazły się liczne realizacje dla Policji, Straży Ochrony Kolei, Straży Pożarnej, Pogotowia Energetycznego, Straży Miejskiej, Straży Granicznej czy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także wiele wariantów zabudów warsztatowych na potrzeby mobilnego serwisu. Wśród 10 modeli aut najlepiej sprzedających się w Polsce – 9 modeli jest obsługiwanych u nas. Natomiast wśród TOP 10 producentów samochodowych – 6 są naszymi klientami.

Co wyróżnia firmę CAT Mosolf Polska spośród innych działających w tej samej branży? Gdzie widzicie swoją przewagą nad konkurencją?

To co nasz wyróżnia to profesjonalizm i kompleksowość – świadczymy usługi transportowe, celne, techniczne oraz składowanie samochodów. Oferta logistyczna oraz usługi techniczne obejmują cały proces dostaw – od fabryki do końcowego użytkownika. Rozwiązania techniczne realizujemy w naszych 6 oddziałach w Polsce. Oferujemy również nowoczesne rozwiązania IT dla dealerów samochodowych i importerów. Przyjmujemy zlecenia 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Posiadamy politykę zarządzania jakością oraz certyfikaty uprawniające nas do działań na pojazdach nowych jeszcze niedostarczonych do dealera. Wdrożone rozwiązania w pełni dopasowane do potrzeb klienta, stały monitoring szeregu wskaźników jakościowych dają pełną kontrolę nad procesem realizacji każdego zamówienia.

CAT Mosolf Polska stawia na dynamiczny rozwój. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu transportowym i logistycznym przedsiębiorstwa?

Ćwierć wieku doświadczenia na krajowym i europejskim rynku transportowym oraz bardzo doświadczona kadra pracownicza pozwalają nam zapewnić wysoką jakość świadczonych usług transportowych. CMPL posiada w swoich zasobach zespół wykwalifikowanych i regularnie szkolonych kierowców oraz spedytorów, a także dysponuje flotą 400 dedykowanych autotransporterów o współczynniku załadunku od 3 do 10 pojazdów. W ciągu roku przewozimy bezpiecznie i na czas ponad 150 000 aut na trasach międzynarodowych oraz ponad 250 000 samochodów do ponad 600 punktów dealerskich w ramach transportu krajowego. Nasza działalność to kompleksowe rozwiązania nie tylko dla rynku polskiego, ale również ukraińskiego, czeskiego, słowackiego czy krajów bałtyckich. Nieustannie dbamy o partnerskie stosunki z producentami samochodów, polskimi importerami i dealerami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, realizujemy także transporty specjalne, obsługujemy wymianę flot samochodowych oraz eventy promocyjne nowych modeli. Po fuzji dysponujemy 6 centrami logistycznymi, o łącznej powierzchni 100 ha pozwalającymi oferować naszym klientom jednorazowo 50.000 miejsc parkingowych.

Jakie istotne inwestycje miały miejsce w Państwa organizacji od momentu połączenia się przedsiębiorstw?

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy poczyniliśmy szereg dużych inwestycji. W dużej mierze były one następstwem połączenia się firm, dzięki czemu wybudowaliśmy nowoczesną lakiernię w Bytomiu. Centrum samochodowe w Kleszczowie zostało wyposażone w nowoczesną automatyczną myjnię, co jeszcze bardziej zwiększyło naszą konkurencyjność na rynku i przepustowość. Również w Kleszczowie miała miejsce modernizacja i rozbudowa budynku dystrybucji krajowej. W Mszczonowie wybudowaliśmy nowoczesne studio fotograficzne, które oferuje zdjęcia w technologii 360 stopni. Obecnie wszelkie nasze inwestycje skupiają się na poprawie warunków pracy naszych pracowników oraz poszerzaniu zakresu oferowanych przez nas usług.

CMPL posiada szerokie portfolio usług skierowanych dla branży samochodowej. Czy może Pan opowiedzieć o tych, które zyskały szczególnie na ważności w ostatnim czasie?

W ostatnich latach znaczenie remarketingu w świecie motoryzacyjnym znacząco zyskało na wartości. W sytuacji, gdy klienci czekają na nowe pojazdy kilkanaście miesięcy, gwałtownie wzrósł popyt na pojazdy używane. Dla dealerów samochodowych, firm leasingowych i CFM kluczowym czynnikiem jest czas, dlatego w CMPL kompleksowo obsługujemy auta używane, umożliwiając naszym klientom szybką dostępność do oferowania i sprzedaży. Posiadane wieloletnie doświadczenie w obsłudze aut gwarantuje naszym partnerom najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny. Niezmiennie, gwarantujemy wysoki standard obsługi, dbałość o detale i terminową realizację zlecenia. Ozonujemy każde auto przygotowane do remarketingu i przestrzegamy wszelkich wytycznych producentów pojazdów. W przypadku sprzedaży indywidualnej pojazdów – świadczymy usługę door-to-door. Nasi klienci mają możliwość wygodnej obsługi zleceń w dedykowanym do remarketingu systemie online. Dla wygody klientów posiadamy profesjonalne studio fotograficzne do zdjęć w technologii 360 stopni, które pozwala na szybkie i sprawne przekazanie zdjęć auta do ogłoszeń w serwisach internetowych. Pakiet gotowych zdjęć pozwala na prezentację używanego pojazdu w efektowny i atrakcyjny sposób, a jednocześnie wyróżnia ofertę kontrahenta. Działamy precyzyjnie i wydajnie - przyjmujemy zlecenia online 24h przez cały tydzień. Znaczącą rolę w naszej bieżącej działalności odgrywają również zabudowy specjalne i modyfikacje poprodukcyjne, które są wykonywane przed ostatecznym przekazaniem pojazdu odbiorcy końcowemu. Specjalizujemy się w adaptacji samochodów specjalnych, dostawczych, operacyjnych, technicznych, medycznych czy brygadowych, a także pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych. Wszystkie wykonane przez nas adaptacje spełniają wymogi przepisów homologacyjnych oraz prawa o ruchu drogowym. W CMPL kadra wykwalifikowanych technologów realizuje konwersje podwozi i nadwozi samochodowych, dbając przy tym o każdy detal wykonania. Każdego dnia montujemy niestandardowe wyposażenie i dostosowujemy zabudowy zgodnie z potrzebami naszych klientów.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy CAT Mosolf Polska?

Obecnie zatrudniamy ponad 600 osób. Dzięki połączeniu firm zyskaliśmy doświadczonych specjalistów. Powstał m.in. rozbudowany dział handlowy, w struktury którego wchodzi dział sprzedaży usług technicznych, zespół do obsługi flot używanych, sprzedaż usług transportowych oraz dział zakupów. Dział księgowości i dział transportu zasilili nowi specjaliści z dawnej spółki CAT. Cały czas pracownicy obu dawnych spółek wymieniają się doświadczeniami, szukają rozwiązań dla najnowszych technologii. W każdym oddziale w Polsce posiadamy wykwalifikowaną kadrę techniczną, w tym zespoły inżynierów i wysoko wykwalifikowaną kadrę nadzoru nad procesem montażu, usług technicznych, konwersji i wykonywanych PDI w nowych i używanych samochodach. Dzięki połączeniu przedsiębiorstw udało się wypracować jeden system informatyczny do zarządzania flotą, dystrybucją. Ciągle inwestujemy w rozwój naszych pracowników.

Jakie działania podejmuje spółka, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą się z nią na lata?

Oferujemy pracownikom i ich rodzinom ubezpieczenie na życie, pakiety medyczne oraz dofinansowanie wczasów. Nasi pracownicy, w ramach specjalnego wewnętrznego programu, mają możliwość skorzystania ze specjalnej oferty na wynajem auta. Organizujemy kursy językowe. Wspieramy i pomagamy zatrudnionym osobom oraz ich rodzinom, które znalazły się w trudnych sytuacjach życiowych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Jako firma CMPL, podejmujemy również działania opierające się na koncepcji biznesu odpowiedzialnego społecznie. Od wielu lat angażujemy się w projekty lokalne, edukacyjne, środowiskowe i ekonomiczne. Włączamy się w życie lokalnej społeczności, wspieramy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Uczestniczymy w różnych wydarzeniach sportowych i kulturalnych organizowanych na poziomie gminnym (Kleszczów, Mszczonów). Bierzemy czynny udział w imprezach sportowych takich jak Warsaw Business Run czy imprezach organizowanych przez naszych klientów np. Bieg z Radością (pomoc dla dzieci z fundacji POLSAT). Pomagamy dzieciom z najbiedniejszych rodzin: fundujemy paczki, dofinansowujemy wypoczynek dla dzieci. Wspieramy również młodzież: fundujemy stypendia dla najzdolniejszych uczniów, wspieramy finansowo lokalne kluby sportowe.

Jakość oferowanych usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich, tacy, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Każdy z naszych partnerów biznesowych jest dla nas równie ważny i traktowany z należytym szacunkiem. Współpraca opiera się na zaufaniu i wybierając kontrahentów stawiamy na jakość, która jest zgodna z potrzebami oraz wymaganiami naszych klientów. Od lat kooperujemy z takimi firmami jak Steeler, Carpol, Altran, Elektra, Bear Lock, Semeco, ETS, Cargraf, Seger i wieloma innymi, których nie sposób tutaj wymienić.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. W jakiej kondycji jest obecnie ogólnie rzecz ujmując rynek motoryzacyjny w Polsce?

Pandemia koronawirusa w branży motoryzacyjnej, jak w wielu innych branżach, odcisnęła ogromne piętno. Brak w dostępności półprzewodników spowodowały wielomiesięczne opóźnienia w produkcji nowych aut. Ograniczenia w produkcji spowodowały szereg zmian na rynku motoryzacyjnym – w tym podwyżki cen nowych jak również używanych pojazdów. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa. Eksperci uważają, że branża samochodowa nie wróci już do tego samego stanu sprzed pandemii, a 2022 rok upłynie pod znakiem nadrabiania zaległości produkcyjnych.

W jakim stopniu epidemia Covid-19 wpłynęła na działalność Państwa firmy?

Kłopoty wywołane wirusem COVID-19 nie ominęły również naszej firmy. Brak surowców, półprzewodników i akcesoriów na rynku spowodowało ograniczenie produkcji nowych aut. Odnotowaliśmy znaczny spadek obrotów głównie w transporcie międzynarodowym. Usługi składowania samochodów i dystrybucji krajowej także uległy zmniejszeniu. Usługi techniczne są realizowane na poziomie podobnym jak 2 lata temu. Wiele projektów i transakcji uległo zatrzymaniu lub przeniesieniu w czasie. Musieliśmy bardzo mocno ograniczyć kontakty, przeorganizować się na pracę zdalną – co przy fizycznej pracy na placach było bardzo trudne. Część pracowników administracyjnych nadal pracuje w trybie hybrydowym lub zdalnym. Ograniczyliśmy kontakty do niezbędnego minimum.

Co stanowi obecnie największe wyzwania dla Państwa przedsiębiorstwa?

Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła priorytety i możliwości produkcyjne wielu firm. W światowej branży motoryzacyjnej spowodowała kolejną w ostatnich latach weryfikację prognoz, planów i założeń, dotyczących przyszłości tego biznesu. W dłuższej perspektywie przemysł samochodowy stoi więc w obliczu zwiększenia niedoboru komponentów i surowców, co będzie miało dalszy poważny wpływ na produkcję samochodów i ich ceny. Innym problemem, z którym będziemy musieli się zmierzyć jest odpływ siły roboczej oraz kierowców na Ukrainę. Biorąc powyższe pod uwagę, obecnie największym wyzwaniem dla naszej organizacji staje się więc utrzymanie właściwego poziomu obrotów i zysków poprzez utrzymanie głównych klientów, poszerzenie zakresu świadczonych usług na wszystkich naszych placach składowych oraz halach technicznych. Dodatkowo musimy pracować nad optymalnym wykorzystaniem naszego parku autotransporterów do dystrybucji krajowej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble