magazine top

Jeszcze niedawno rynek nieruchomości w Polsce był rozgrzany do czerwoności, a na sprzedaż atrakcyjnego domu lub mieszkania trzeba było czekać maksymalnie kilka tygodni. Obecnie się to zmienia - tygodnie przechodzą w miesiące, a dobrego kupującego nie widać. Może cena ofertowa jest za wysoka? Jak to zweryfikować? Najlepiej udać się do profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi operat szacunkowy.

Jak rzeczoznawca majątkowy może ułatwić sprzedaż mieszkania?

Coraz więcej osób decyduje się na bezpośrednią sprzedaż swojej nieruchomości, bez pomocy agencji, która od każdej przeprowadzonej transakcji pobiera sowitą prowizję. Jednak w tej sytuacji pojawia się nierzadko problem z... rzetelną wyceną mienia. Jak bowiem określić wartość nieruchomości, gdy na okolicznym rynku nie ma identycznego lub nawet podobnego lokalu na sprzedaż? Z pomocą przychodzi rzeczoznawca majątkowy. To wykwalifikowany specjalista, który posiada wiedzę i narzędzia pozwalające na dokładną analizę rynku nieruchomości. Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym, wymaganym jest uzyskanie uprawnienia zawodowe na szczeblu krajowym. Taki profesjonalista wie zatem doskonale, jak oszacować wartość lokalu na podstawie szeregu obiektywnych kryteriów. Proces szacowania jest przedstawiony w formie operatu szacunkowego, który może być bezspornym argumentem w procesie sprzedaży.

Każdy uczestnik rynku, będący potencjalnym nabywcą, będzie chciał negocjować cenę ofertową. Większość z nich zdaje już sobie sprawę, że sytuacja na rynku jest trudna i chce skorzystać w tym kryzysowym czasie, walcząc o obniżkę ceny. Mając wycenę rzeczoznawcy, właściciel jest w stanie udowodnić, że zaproponowana cena jest adekwatna do warunków rynkowych i skłonić potencjalnych kontrahentów do rozważenia pierwotnej propozycji.

Dobry rzeczoznawca majątkowy - tzn. jaki?

Dobry rzeczoznawca majątkowy to wyłącznie ten, który zna lokalny rynek - bez tej wiedzy ciężko bowiem oszacować zwłaszcza czynniki zewnętrzne, jakie wpływają na wartość nieruchomości. Chodzi np. o prestiż okolicy, przyszły potencjał dzielnicy oraz cechy, które wpływają w największym stopniu na ceny. Dokonane wyłącznie przez Internet rozeznanie to zdecydowanie zbyt mało, konieczne jest praktyczne doświadczenie. Dlatego sprzedając nieruchomość na Śląsku, warto skorzystać z usług eksperta z tego regionu - np. kancelarii Barbary Włodarczyk, która ma swoją siedzibę w Jaworznie. Kancelaria ta świadczy usługi na terenie całego województwa śląskiego i ma wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu operatów szacunkowych i wycen nieruchomości dla klientów prywatnych i klientów komercyjnych. Ofertę rzeczoznawcy można zobaczyć pod tym linkiem: https://www.wycenawlodarczyk.pl/

Z operatem szacunkowym sprzedaż nieruchomości staje się znacznie łatwiejsza, a negocjacje cenowe przestają stanowić stresujący i przykry obowiązek. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje pomoc rzeczoznawcy, by uzyskać ze sprzedaży maksimum korzyści.

fb button

grab my essay banner

logo jooble