magazine top

Zakład Mięsny SMAK-GÓRNO Sp. z o.o. z siedzibą w Górnie (woj. podkarpackie) prowadzi działalność od 30 lat. Firma wytwarza według tradycyjnych receptur m.in. boczki, kiełbasy, konserwy w słojach, mielonki, polędwice, szynki, wędzonki, wyroby drobiowe i garmażeryjne.

O firmie rozmawiamy z Panią Urszulą Miazgą - Dyrektorem marketingu w Zakładach Mięsnych SMAK-GÓRNO.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Zakładu Mięsnego SMAK-GÓRNO i jak wyglądał dalszy rozwój firmy?

Zakład Mięsny SMAK-GÓRNO został założony przez 5 osób w 1990 roku, jako Spółka Cywilna z polskim kapitałem. Uroczyste otwarcie zakładu i uruchomienie produkcji nastąpiło 1 lipca 1991 roku. Przez pierwsze dwa lata zakład przerabiał do 20 sztuk trzody chlewnej i kilka sztuk bydła dziennie zatrudniając 34 osoby. Sprzyjająca koniunktura, wzrastający popyt i unikalne receptury na produkty mięsne, a przede wszystkim doświadczenie kadry i właścicieli stworzyły dalszą drogę rozwoju. Na chwilę obecną zakład posiada status średniej firmy, która daje zatrudnienie 120 osobom.

Czy może Pani opowiedzieć o działalności zakładu i oferowanych produktach?

Zakład Mięsny SMAK-GÓRNO prowadzi działalność w zakresie skupu trzody chlewnej, uboju i rozbioru tusz wieprzowych, produkcji pełnego asortymentu wędlin, szynek, wędzonek, wyrobów, podrobowych, drobiowych, garmażeryjnych, a także konserw w słojach. Posiadamy zdolność produkcyjną do 15 ton wyrobów mięsnych dziennie. Spółka stawia na produkcję wykorzystując wyłącznie polski surowiec. W swojej ofercie posiadamy wyroby tradycyjne, produkowane w oparciu o lokalne receptury z dodatkiem naturalnych przypraw. Zakład przeprowadził rejestrację 12 produktów, które wpisano na „Listę Produktów Tradycyjnych”. Firma jest również właścicielem marek własnych: „PODKARPACKIE SKARBY” – na którą składają się wysokiej jakości konserwy mięsne w słojach oraz „SMAK EKO” – linia certyfikowanych ekologicznych produktów w słojach.

Zakład sprzedaje swoje wyroby na terenie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Małopolski. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

W naszej działalności najważniejsze jest utrzymanie wysokiej jakości oraz wprowadzenie nowych innowacyjnych produktów do oferty. Bacznie przyglądamy się trendom konsumenckim zarówno w skali mikro jak i globalnej, szukając nowatorskich rozwiązań i pomysłów aby wyróżnić się na tle konkurencji. Przykładem jest pasztet wyprodukowany z unikalnej fasoli wrzawskiej, która jest certyfikowana CHNP i występuje tylko w jednym rejonie naszego kraju, linia produktów w słojach z certyfikatem ekologicznym oraz linia dań gotowych ,,jak u mamy’’. Potencjałem naszej firmy jest niewątpliwie specjalizacja w produkcji wysokiej jakości wyrobów w słojach. Jesteśmy w trakcie uruchamiania nowoczesnej linii do produkcji konserw, która pozwoli nam na zwiększenie sprzedaży do sieci handlowych oraz na rynki zagraniczne.

Przedsiębiorstwo posiada nowoczesny zakład, w którym wytwarzane są produkty z zachowaniem najwyższych, europejskich standardów. Firma łączy tradycyjne receptury wraz z zastosowaniem nowoczesnej technologii produkcji. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zakład stale się rozwija, w bieżącym roku oddano do użytku rozbudowaną halę magazynową, własne laboratorium oraz zakupiono analizator dla potrzeb analizy badawczej. Obecnie jesteśmy w końcowej fazie wdrożenia nowoczesnej linii do produkcji konserw w słojach.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Obecne trendy rynkowe odnoszące się do patriotyzmu konsumenckiego pozwalają na szerszą ekspansję naszych wyrobów, zarówno wędlin jak i produktów w słojach. Planujemy nadal wdrażać do oferty innowacyjne produkty w słojach jak pasztet z fasolą wrzawską oraz tradycyjne wyroby wędliniarskie wysokiej jakości. Będą również kontynuowane prace nad nowymi rokującymi produktami.

Zakład Mięsny Smak-Górno to firma odpowiedzialna społecznie. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Zakład angażuje się aktywnie w działalność zarówno w sferze kulturalnej, społecznej jak i sportowej. Firma stara się pomagać i wspierać oraz sponsorować lokalne instytucje, stowarzyszenia oraz akcje charytatywne. Działania w zakresie sponsoringu prowadzone są również w zakresie sportowym jak wsparcie klubów piłkarskich Resovia Rzeszów, Akademia Futbolu TG Sokół, WKS Górnovia, Azalia - Kolarski Ludowy Klub Sportowy w Brzózie Królewskiej oraz Zawodnika Sumo (otrzymał srebrny medal w Mistrzostwach Świata w 2018 roku). Firma od 10 lat, wraz z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Gminy Sokołów Małopolski jest współorganizatorem „Festiwalu Podkarpackich Smaków”, który odbywa się w Górnie. Ta coroczna impreza skierowana jest do wszystkich wytwórców produktów tradycyjnych, ekologicznych i regionalnych z województwa podkarpackiego. Prezentacja ma na celu ukazanie potencjału, jaki tkwi w podkarpackich producentach i wytwórcach produktów lokalnych. W programie targów znajdują się konkursy, degustacje produktów tradycyjnych, występy zespołów ludowych oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Każdego roku targi cieszą się większą popularnością, o czym świadczy fakt, iż obecnie wystawia się ponad 100 podmiotów.

Potwierdzeniem wysokiej jakości waszych wyrobów są otrzymane certyfikaty i wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Dbając o jakość oraz bezpieczeństwo wdrożyliśmy system BRC. Firma stale analizuje i zmienia się wraz z trendami na rynku w branży mięsnej. Obecnie wdrażana jest strategia specjalizacji odnoszącej się do produkcji wysokiej jakości wyrobów sterylizowanych w słojach, takich jak konserwy mięsne czy dania gotowe. Zakład otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia jako podmiot działający na rynku. Do najważniejszych należą tytuły: „Przedsiębiorstwo Fair Play’’ przyznawany przez KIG, ,,Gazela Biznesu‘’ - przyznawana przez dziennik Puls Biznesu, ,,Lider Województwa Podkarpackiego’’, „Szmaragdowa kula” - przyznawany przez Izbę Przemysłowo-Handlową, tytuł ,,Wiarygodna Firma Województwa Podkarpackiego‘’ przyznawany przez Izbę Przemysłowo-Handlową, „Lider Jakości Żywności” – otrzymany od kapituły „Godła” i redakcji ,,Bezpieczeństwa i Higieny Żywności’’. Wyroby Smak Górno zdobyły liczne nagrody, wyróżnienia, m.in.: „Nasze kulinarne dziedzictwo’’ – otrzymała Studzienina z Górna, ,,Niepowtarzalny Smak’’ - wiejska pieczona z Górna, ,,Najlepszy produkt regionalny i lokalny ‘’- golonka w słoju z Górna, ,,Wielkanoc - mięsne Święta - Polska Tradycja‘’ - pasztet pieczony, „Teraz POLSKA” - kiełbasa sucha drobiowa, ,,Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym’’- kiełbasa sucha pieczona z Górna, certyfikat „Złoty Medal Międzynarodowe Targi Grupy Specjał” - kiełbasianka tradycyjna z Górna, laureat konkursu „Smaczne bo Podkarpackie’’, laureat ,,Agro Polska’’. Zakład posiada w swojej ofercie 12 wyrobów wpisanych na „Listę Produktów Tradycyjnych” MRiRW, oraz certyfikował swojej wyroby znakiem „Q” - ,,Jakość Tradycja’’. W związku z tym, że zakład to w 100% polska firma, a produkty wytwarzane są na bazie polskiego surowca wprowadzamy na naszych etykietach znak „PRODUKT POLSKI”, który jest na chwilę obecną mocno promowany zarówno przez instytucje państwowe jak i liczne organizacje, zrzeszenia oraz celebrytów.

Zakład Mięsny SMAK-GÓRNO w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc przez pryzmat trzech dekad funkcjonowania firmy?

Patrząc przez pryzmat 30 lat widzimy, że zakład stale się rozwija a drugie pokolenie właścicieli doskonale realizuje się w pracy nad dalszym rozwojem firmy. Przez ponad trzy dekady bywały różne momenty, ale dzięki wizji, zaangażowaniu oraz sumiennej pracy całego zespołu możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość i realizować założone cele, ku zadowoleniu właścicieli, pracowników ale przede wszystkim naszych konsumentów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble