magazine top

Instalacja sprężonego powietrza typowa jest dla układów pneumatycznych przeznaczonych do wszelkich procesów produkcyjnych przedsiębiorstw przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że montaż sprężonego powietrza niezbędny jest jedynie w branży przemysłowej. O tym, ile trwa montaż instalacji sprężonego powietrza w określonych przypadkach i co na to wpływa, opowiemy w niniejszym wpisie.

Ile trwa montaż instalacji sprężonego powietrza?

W przypadku procesu montażu powietrza sprężonego nie jest możliwie podanie choćby uśrednionych przedziałów czasowych. Na ten aspekt wpływa bowiem zbyt wiele czynników, o których szerzej opowiemy w dalszej części artykułu. Decydując się na montaż sprężonego powietrza, bez względu na okoliczności ważniejszy będzie natomiast poziom jakości i dokładności jego przebiegu względem długości czasu jego trwania. Niepoprawnie przeprowadzony montaż sprężonego powietrza może bowiem przynieść kilkukrotnie wyższe straty zarówno czasowe, jak i finansowe. Jest to więc zabieg, który wymaga szczególnej ostrożności. Determinuje on także zalecenie skorzystania z najlepszych specjalistów branży. 

Co wpływa na długość trwania montażu sprężonego powietrza?

  • Liczba komponentów,rodzaj z czego ma być wykonany układu pneumatyczny - prawdopodobnie jest to największy czynnik determinujący cenę i czas trwania montażu sprężonego powietrza. Układ bowiem tworzy sieć, w której funkcjonowanie każdego z urządzeń jest uwarunkowane pracą pozostałych komponentów. Konsekwencją wszelkich popełnionych błędów w tym zakresie może być zatrzymanie pracy całego układu, co w przeważającej ilości przypadków generuje ogromne straty finansowe dla firmy. 
  • Złożoność układu pneumatycznego - poziom skomplikowania układu pneumatycznego nie jest uzależniony jedynie od ilości komponentów, które się na niego składają, ale także od ogólnego stopnia jego złożoności. Niektóre układy w zależności od docelowego zastosowania i branży potrzebują być przystosowane dodatkowo do zapewnienia właściwych warunków procesom produkcyjnym, a także do produkowania sprężonego powietrza o określonym poziomie jakości. Dla przykładu, jeśli produktem końcowym musi być sprężone powietrze o określonym poziomie wilgotności i czystości niezbędny może okazać się montaż takich akcesoriów jak:  cyklonowe oddzielacze wody, osuszacze powietrza czy różnego rodzaju filtry. 
  • Rodzaj usługodawcy - nie da się zaprzeczyć faktowi, że ostateczny czas i jakość montażu sprężonego powietrza będzie zależał poziomu doświadczenia specjalisty w tym fachu. Jego udokumentowany profesjonalizm warunkuje ponadto pomyślny przebieg całego procesu i zredukowaną ilość usterek w przyszłości. Od niego zależy także optymalizacja procesów produkcyjnych firmy i jej przyszłych zysków. Do czasu montażu układu pneumatycznego należy doliczyć także czas trwania tworzenia projektu układu pneumatycznego. Tworzenie projektu powinno nie tylko zakładać jak największą efektywność pracy firmy, ale także zgodność z europejską dyrektywą ciśnieniową. Niestosowanie się do odgórnie przyjętych zasad może nie tylko skutkować srogimi karami finansowymi, ale także bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia pracowników zakładu. 

Czas montażu jednego urządzenia pneumatycznego 

Poprzez montaż sprężonego powietrza nie trzeba rozumieć jedynie złożonych i skomplikowanych układów pneumatycznych. Niekiedy wystarczy podłączenie jednej sprężarki, by mogła spełniać swoje niezwykle praktyczne i niezbędne z pozycji zdrowia człowieka zastosowanie. Miejscem tego zastosowania może być na przykład gabinet stomatologiczny. Przebieg montażu w tym przypadku jest znacznie mniej skomplikowany i może zostać zrealizowany w trakcie kilku godzin. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku może być zamontowana sprężarka jedynie bezolejowa. 

Ile kosztuje montaż sprężonego powietrza?

W dziedzinie dotyczącej technologii sprężonego powietrza ten aspekt jest równie wysoce niewymierny. Nie jest to jednak zakres, w którym opłaca się strategia oszczędnościowa. Cena montażu sprężonego powietrza może wynikać ze stopnia złożoności układu i czasu jego realizacji. Niższej ceny można spodziewać się natomiast w przypadku montażu urządzeń pochodzących od dystrybutora zajmującego się zarówno sprzedażą, jak i montażem urządzeń. To rozwiązanie niesie ze sobą najwięcej korzyści pod względem ekonomicznym i organizacyjnym. 

Najpopularniejsze błędy w zakresie instalacji sprężonego powietrza

Czas montażu układów pneumatycznych i zawartego w nim sprężonego powietrza z pewnością skraca wysoki poziom doświadczenia eksperta dziedziny, jak i redukcja popełnianych po drodze błędów w tym zakresie. Niekiedy bowiem ich naprawa może skutkować znacznym wydłużeniem czasu montażu powietrza sprzężonego. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów w tym zakresie:

  • Zastosowanie nieodpowiednich materiałów względem danego zastosowania - każdy specjalista technologii sprężonego powietrza powinien wiedzieć, że jest to materiał roboczy źle reagujący ze stalą. Szczególnie jeśli jego źródłem jest sprężarka olejowa produkująca powietrze sprężone ze śladowymi ilościami kondensatu wodno-olejowego. Jego obecność powodują korozje przewodów stalowych i znacznie przyspieszają ich ogólną eksploatację. Uniwersalne w tym przypadku jest aluminium. 
  • Zastosowanie rur o zbyt wąskiej średnicy - tego typu problemy powinny być rozważane i analizowane już na etapie tworzenia projektu danego układu pneumatycznego. Pomyślność w tym zakresie warunkuje jednak znalezienie złotego środka pomiędzy aktualnym przeznaczeniem układu, a jego potencjalną rozbudową. Warto postawić na uśrednioną średnicę rur. We wszelkich planach należy pamiętać o tym, że sam ich montaż jest dużo tańszy niż modernizacja, dlatego rozwaga w tym zakresie jest niezwykle ważna. 
  • Projektowanie otwartych układów pneumatycznych - to rozwiązanie jest zupełnie nieekonomiczne pod względem ciśnieniowym i przepływowym. Właściwie zawsze występuje wówczas nierówny przepływ i dystrybucja materiału roboczego. 
  • Brak mechanizmów redukujących kondensat w instalacji - jest to błąd raczej rzadko występujący lub popełniany przez osoby mało doświadczone w tym zakresie. Kondensat wodno-olejowy jest rodzajem zanieczyszczenia, który źle wpływa na ogólne działanie i żywotność układów pneumatycznych. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania 

1. Jaki jest minimalny czas realizacji montażu sprężonego powietrza?

Minimalny czas w tym zakresie dotyczy zazwyczaj pojedynczych urządzeń pneumatycznych. Może trwać w czasie liczonym w godzinach. 

2. Jaki rodzaj materiału jest pożądany w konstrukcji układów pneumatycznych?

Wielu specjalistów jest zdania, że w montażu i konstrukcji układów pneumatycznych najlepiej sprawdzają  się rury ocynkowane lub aluminiowe  co więcej, są to konstrukcje korzystne pod względem finansowym.

3. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem użytkowania zamontowanego układu pneumatycznego?

Przed rozpoczęciem użytkowania układu pneumatycznego konieczne jest jej próbne uruchomienie bez podłączonych odbiorników. Pomoże to w wydmuchaniu ewentualnych cząstek znajdujących się w rurach. Pomijając ten etap, występuje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia komponentów układu pneumatycznego.

fb button

grab my essay banner

logo jooble